KOSGEB İpek Böcekçiliği Desteği Var mı? İpekböcekçiliği Hibe 2018

0

İpek böceği yetiştiriciliği, yatırımcıların ilgisini çeken önemli alanlardan birisidir. Bu alanda yatırım yapmayı düşünen girişimciler de doğal olarak KOSGEB ipek böcekçiliği desteği olup olmadığını öğrenmek istemektedir.

Bu nedenle, biz de KOSGEB ipek böcekçiliği desteği var mı, yatırımcılar KOSGEB’e başvurmalı mı? Bu ve benzeri soruların cevaplarının yer aldığı bir yazı kaleme aldık.

KOSGEB ipek böcekçiliği desteği var mı?

KOSGEB, KOBİ ve girişimcilere destek programları kapsamında çok önemli destekler veren, bu sayede projelerin hayat bulmasını sağlayan ülkemizin çok önemli kurumlardan bir tanesidir.

KOSGEB’in son yıllarda bütçesi 1 milyar TL’yi aşmıştır. Bu tutara krediler için vermiş olduğu faiz desteği dahil değildir. 2017 yılı sonu itibariyle veri tabanına kayıtlı 1 milyondan fazla işletme bulunmaktadır. Tüm bunları, KOSGEB’in ülke ekonomisinde ne kadar kritik bir pozisyona sahip olduğunu ifade etmek için yazıyorum.

KOSGEB, işletmeleri desteklerken üç unsura bakar. Bu unsurlar şunlardır:

  1. İşletme KOBİ mi, değil mi?
  2. İşletme, KOSGEB desteklenen sektörlerden birinde faaliyet gösteriyor mu?
  3. İşletme, destek programına uygun başvuru yapılmış mı?

Bu unsurlar, KOSGEB’den destek almanın anahtarlarıdır. Şimdi dilerseniz, bu soruların cevaplarına geçelim.

  1. Ülkemizdeki hemen hemen tüm işletmeler KOBİ’dir. Büyük ölçekli işletme yok mu? Var. Ama oldukça az. Şöyle ifade edelim, ülkemizde 3.500.000’dan fazla KOBİ var. BÖİ sayısı ise sadece 5.000 civarı. Bu bakımdan sıkıntı yok. KOBİ nedir KOSGEB tanımı isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.
  2. KOSGEB, her sektörü desteklemez. İşletmenin KOSGEB desteklenen sektörler kapsamında faaliyet göstermesi şarttır. Peki ama destek dışı sektör olup olmadığımı nasıl anlarım? diyorsanız formülü şudur: Önce vergi levhanızda yazan ana faaliyet koduna bakacaksınız. Bu kodun ilk dört hanesi, listede yer alıyorsa KOSGEB işletmenizi destekler.
  3. KOSGEB desteklerine başvuru yapmak için proje yazmanız şarttır. Sadece genel destek programı için proje yazmanıza gerek yoktur.

Peki ama KOSGEB ipek böcekçiliği desteği alabilir miyim?

Bu sorunun cevabı ne yazık ki hayır. Çünkü ipek böceği yetiştiriciliği nace kodu, KOSGEB desteklenen sektörler arasında yer almamaktadır.

kosgeb ipek böcekçiliği desteği

Yukarıda yer alan kod, ipekböceği yetiştiriciliğine aittir. 01.49 kodunu, KOSGEB desteklenen sektörler listesinde bulamazsınız.

Bu nedenle, bu alan KOSGEB tarafından desteklenmez.

Ancak, ipek böcekçiliğine hiç mi devlet desteği yok?

Tabiki var.

İpekböcekçiliği devlet desteği 2018 nasıl alabilirim?

Bu desteği, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı vermektedir. Bu yıl, 250.000 TL, % 100 hibe verilmiştir. Bu hibenin 2018 yılında da geçerli olacağını öngörüyoruz. Programa her zaman başvuru yapılamıyor ve her il destek kapsamında olmuyor.

Konuyla ilgili detaylı bilgiyi ilinizde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerinden alabilirsiniz.

Bu desteğe ek olarak, genç çiftçi hibe 2018 programı da doğrudan ipek böcekçiliği için hibe desteği vermektedir.

Ayrıca, Kaz yetiştiriciliği karlı mı? Nasıl yapılır? Hibe ve devlet desteği  ve KOSGEB arıcılık hibe desteği 2018 isimli yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

İlgili İçerik: Mavi Yumurta Tavuğu ve Yumurtası 2018: Fiyatları, Özellikleri, Faydaları

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..