KOSGEB Faizsiz Kredi 2018 Ne Zaman Verilecek? (BEKLİYORUZ)

KOSGEB faizsiz kredi denilince insanın aklına birçok şey geliyor. Birçok şeyden kastım, acaba faizsiz kredi derken KOSGEB’in desteklerinden mi bahsedeceğiz, yoksa KOSGEB’in belirli dönemlerde verdiği faiz desteğinden mi bahseceğiz.

Açıkcası, ülkemizde kavram kargaşası oldukça fazla oluyor. Birçok konu ve kavram birbirine giriyor. Konuyla ilgili şöyle bir internet sayfalarına göz attığınızda anlatılan şeylerin bir çorbadan farkı olmadığını göreceksinizdir.

KOSGEB faizsiz kredi başlığı altında hem hibe desteklerini anlatıyor, hem kredileri anlatıyor, sonra uygulamaya geçiyor, sonra başvuruya geçiyor. Hemen hemen bütün internet sayfaları, işinde uzman olmadıkları için saçma sapan bilgiler veriyor.

Bugün sizlere, açıkcası konuyla ilgili böyle bir çorba servisinde bulunmayacağım. KOSGEB’i öncelikle izah edeceğim. Verdiği hizmet ve desteklerden bahsedeceğim. Sonra konunun özüne geçeceğim. Makalemizi adım adım okursanız, hiç bir kafa karışıklığı olmadan konuya dair detayları hızlıca öğreneceğinizden kesinlikle eminim.

KOSGEB neyin nesidir?

KOSGEB’i esnaf veya girişimci olup da duymayan yoktur. Her yıl milyarlarca lira hibe ve kredi desteği veren bir kurumu, kulaktan dolma da olsa duymayınınız yoktur, diye düşünüyorum.

KOSGEB, bir devlet kurumudur. Özel bütçelidir. Ülkemizdeki KOBİ’lere ve girişimcilere çeşitli destekler verir. Bu destekleri, iki ayırmak gerekmektedir.

 • KOSGEB verdiği geri ödemesiz ve geri ödemeli destekler
 • KOSGEB faizsiz kredi

KOSGEB’in verdiği geri ödemesiz ve geri ödemeli destekler, aslında proje bazlı desteklerdir. Yani, bu desteklerden faydalanabilmek için proje yazmanız esastır. Sadece Genel Destek Programı kapsamında proje yazmanıza gerek yoktur. En popüler destek programı ise girişimcilere verdiği Yeni Girişimci Desteğidir. Sıfırdan işletme kuracak olanların başvuru yaptığı bu destekte 50.000 TL geri ödemesiz hibe alabilirsiniz.

Diğer destekler ise hali hazırda KOBİ olan işletmelere verilmektedir.

KOSGEB faizsiz kredi ise ana konumuz olduğundan bu konuyu ayrı başlıkta anlatmakta fayda var, diye düşünüyorum.

KOSGEB faizsiz kredi nedir?

KOSGEB faizsiz kredi, KOBİ’lere belirli dönemlerde verilen faizsiz kredilerdir. Bu kredileri, bankalar verse de KOBİ’ler adına faizi KOSGEB karşılamaktadır. Bu nedenle, KOSGEB faizsiz kredinin oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

KOSGEB faizsiz kredi, bildiğiniz üzere 2016 ve 2017 yıllarında KOSGEB tarafından duyurulmuştu. En son 2017 yılında 400 binden fazla KOBİ, KOSGEB faizsiz kredi başvurusunda bulunmuş ve her ne kadar SGK ve vergi borçlarından dolayı sıkıntılı bir süreç yaşansa da başvuru yapan KOBİ’lerin birçoğu, bu kredilerden yararlanmayı başarmıştı.

2017 yılında bu kredi verildi ama artık KOSGEB faizsiz kredi 2018 ne zaman verilecek? sorusu önem kazandı.

Özellikle son dönemde yaşanan ekonomik durgunluk nedeniyle KOBİ’ler ve küçük esnaf, bu sorunun cevabını oldukça merak ediyor. Faizsiz ve belirli süre ön ödemesiz olan bu kredi programı, adeta esnaflarımızın can suyu olmaktadır. Bu nedenle, KOBİ sahipleri tarafından faizsiz kredinin ne zaman verileceği sıklıkla sorulmaktadır.

Faydalı bir program olması açısından KOSGEB faizsiz kredi konusuna geçmeden önce bir konuda yönlendirme yapmak istiyorum. Bu yönlendirmem, başka bir avantajlı kredi programı hakkında olacaktır.

Son dönemde bir kredi programı açıklandı. Bu kredi programının adı ise nefes kredisidir. TOBB KOSGEB nefes kredisi tacirler arasında büyük yankı uyandırmıştır. 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren ikincisi verilen bu kredi için başvuruların başladığını söyleyebilirim. Ancak, bu kredi programı ne yazık ki faizsiz değil, düşük faizlidir. Acil nakit ihtiyacı olanların bu krediyi incelemelerinde yarar var.

Şimdi dilerseniz, en önemli temel konumuz olan KOSGEB faizsiz kredinin ne zaman verileceği ile ilgili konuya geçelim.

KOSGEB faizsiz kredi 2018 ne zaman verilecek?

2018 yılı Temmuz ayı itibariyle döviz kuru çok hızlı arttı ve Türk Ekonomisi’ni adeta salladı. Birçok esnaf ve tacir ne yazık ki talep yetersizliği ve fiyatların sürekli yukarı yönlü oynaması nedeniyle zor durumda kaldı. Birçok firma konkordato ilan etmek zorunda kaldı. Piyasada çek ve senetler adeta geçmemeye başladı ve likitide sıkıntısı baş gösterdi.

Durum sadece bundan ibaret de değil. Kredi faiz oranları da inanılmaz bir duruma geldi. Aylık faiz oranları %3 seviyesinde. Hal böyle olunca esnaf ve tacirler için banka kredileri oldukça maliyetli bir hal aldı. Kaldı ki bankalar da kredi verme amacında çok fazla değil.

Peki ama bu durumda ne olacak?

Açıkcası, en önemli hamlenin devlet tarafından gelmesi bekleniyor. Özellikle nakit probleminin çözümü için. Bu durumda da devletin ya düşük faizli ya da 0 faizli kredi imkanlarını seferber etmesi gerekiyor. Her ne kadar bu durum enflasyonu olumsuz etkileyecek olsa da sıfır faizli KOSGEB kredisi, esnaf ve tacirler için de can suyu olacaktır.

Bu nedenle, biz bir an önce KOSGEB faizsiz kredi programının ilan edilmesini ümit ediyoruz. Bu konuda da sürekli takip halindeyiz. En azından kış aylarında piyasanın daha da durgunlaşacağı bir iklimde mutlaka bu yönde bir adım atılması bekliyoruz. Bu adımlardan ilki yukarıda linkini paylaştığım TOBB nefes kredisi idi. Umuyoruz ki, KOSGEB’den de böyle bir hamle gelsin. Bizi takipte kalın. Gelişmeleri an ve an burada paylaşıyor, olacağız.

Şuan için esnaf kefalet kredileri durduruldu. Bu da piyasa için oldukça olumsuz bir gelişmedir. Bir an önce esnaf kefalet kredilerinin de tekrar başlaması gerektiğini vurguluyoruz.

Aşağıdaki bilgiler son başvuru tarihi 1 Ağustos 2018 olan 0 faizli makine-teçhizat kredisine aittir. 

KOSGEB faizsiz kredi 2018 detayları (1 Ağustos 2018)

KOSGEB tarafından faizsiz kredi, 1 Haziran 2018 tarihinde ilan edilmiştir. Ancak bu faizsiz kredi, sadece yerli ve yeni makine teçhizat alımları için kullanılacaktır.

KOSGEB faizsiz kredi, imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ’lere verilecektir. Ayrıca, bu krediden faydalanabilmeniz için işletmenizin KOSGEB desteklerinden yasaklı olmaması gerekiyor.

Bu kredi programı için kullanılacak kredi için herhangi bir faiz söz konusu olmayacaktır. Yani, sıfır faizlidir. Faizi KOSGEB karşılayacaktır.

İşletme başına en fazla 300.000 TL kadar faiz tutarı karşılanacaktır. Burada yanlış anlaşılma olmasın, kredi üst limiti 300.000 TL değildir. Bu limit, faiz desteği limitidir. Örneğin, 1.000.000 TL kredi kullandınız ve makine satın aldınız. Bu kredi için hesaplanan faiz tutarı 400.000 TL. KOSGEB bu faiz tutarının 300.000 TL’sini karşılayacaktır. Ya da 100.000 TL makine aldınız ve kredi kullandınız. Bu kredinin faiz tutarı 50.000 TL. KOSGEB, 50.000 TL’lik bu faizi karşılayacaktır. Kredi faiz desteği üst limiti, 300.000 TL’dir.

Kredinin ilk altı ayı ön ödemesizdir. Kalan 30 ayda 3 ayda bir eşit taksitlerde ödeme yapacaksanız. Toplam vade süresi 36 aydır.

Bu programa ait takvim ise aşağıdaki gibidir. Nihai onay, 3 Eylül 2018’e kadar verilecektir.

04.06.2018 – 01.08.2018

İşletme başvuruları

02.08.2018 – 13.08.2018

KOSGEB Müdürlüğü inceleme, onay ve revizyon talebi

14.08.2018 – 24.08.2018

İşletme düzeltme ve revizyonu

25.08.2018 – 03.09.2018

KOSGEB Müdürlüğü nihai onayı

Peki ama değerlendirme ve süreç nasıl olacak?

Bir değerlendirme tablosu söz konusudur. Bu değerlendirme tablosuna göre işletmeler sıralanacaktır. Kredi faiz desteği için toplam 100 milyon TL ayrılmıştır.

Nihai sonuç açıklandıktan sonra KOBİ, protokole taraf herhangi bir banka şubesinden kredisini kullanabilecektir.

Kredi tutarı, başvuru yapan KOBİ’ye değil, makine veya teçhizat alınan tedarikçi firmaya yapılacaktır. Daha sonra banka, ilgili makine veya teçhizatın işletmeye teslim edildiğini tespit edecektir.

Teminat, bankalar tarafından istenebilir. Bu durumda, KGF üzerinden kefalet alabilirsiniz.

Makine ve teçhizat yeni olması önemlidir. İkinci el makine ve teçhizat bu kapsamda değerlendirme dışında kalacaktır.

Makine ve teçhizat tanımı ise aşağıdaki gibi yapılmıştır.

”Makine: En az bir parçası, uygun çalıştırıcı, kumanda ve güç devreleri vasıtasıyla hareket eden muhtelif parça ve gruplardan oluşan, malzemeyi işlemeye, taşımaya veya ambalajlamaya yarayan gereçler, tek başına kullanıldığında ulaşılan amacı sağlamak için tek bir bütünmüş gibi çalışmak üzere düzenlenen ve kontrol edilen makineler grubu.”
”Teçhizat: Bir makineye veya muhtelif makineler grubuna monte edilmek üzere piyasaya arz edilen ve bir makinenin fonksiyonunu değiştiren değiştirilebilir parçalar ve makine ile birlikte yeni satın alınacak makinenin işletimi için gerekli olan yazılım ve gereçler.”

Eğer 2016 yılında bu programdan faydalandıysanız, 2018 yılında ilan edilen bu programdan yararlanamazsınız.

KOSGEB faizsiz kredi 2018 şartları nelerdir?

KOSGEB faizsiz krediye her KOBİ’nin başvuru yapması mümkün değildir. Çünkü, her KOBİ ne yazık ki başvuru şartlarını taşımamaktadır. Bu krediye başvuru yapabilmek için belli şartları yerine getirmek gerektirmektedir.

Peki ama nedir bu şartlar?

 • Bu yıl, imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ’ler, makine ve teçhizat alımları için kredi kullanabilecektir. İmalat sanayinde faaliyet göstermiyorsanız ne yazık ki bu kredi programına başvuru yapamazsınız.
 • KOBİ’lerin KOSGEB faizsiz kredisine başvuru yapabilmesi için KOSGEB’e kayıt olmaları gerekmektedir. Çünkü, ancak KOSGEB’e kayıtlı olan üye KOBİ’ler, KOSGEB desteklerine ve kredilerine başvuru yapabilmektedir. 2018 yılından itibaren KOSGEB’e kayıt olduktan sonra e-Devlet üzerinden başvuru yapılmaktadır. Eğer işletmeniz KOSGEB’e kayıtlı ise kaydınızın güncel olup olmadığını da öğrenmelisiniz. Kredi duyurusu yapılmadan önce KOSGEB’e kayıt yaptırmanızı; kaydınız varsa bu kaydı güncellemenizi öneririm. Kredi dönemlerinde belge onayı için inanılmaz kuyruklar oluşmakta ve sistem kitlenmektedir.
 • KOSGEB, bütün sektörleri desteklemez. KOSGEB’in sunmuş olduğu destek ve kredi imkanlarından her sektör faydalanamaz. Bu imkanlardan faydalanabilmek için KOSGEB’in desteklediği sektörlerden birisinde faaliyet göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, KOSGEB faizsiz krediden yararlanmanız mümkün olmayacaktır. Ancak, hemen hemen her imalat sektörünün KOSGEB kredilerinden faydalandığını ifade edelim.
 • KOSGEB faizsiz kredi başvurusu için engel olmasa da tam anlamıyla krediden faydalanabilmeniz için çok fazla vergi ve SGK borcunuzun olmaması gerekmektedir. 2017 yılında bu borçları olanlar, krediden oldukça geç yararlanmışlardır. Eğer vergi ve SGK borcunuz fazla ise kredi miktarınızın belli bir kısmını bu borçlarınıza mahsup etmeniz gerekecektir.
 • KOSGEB faizsiz krediden faydalanabilmek için herhangi bir terör örgütü ile bağlantınızın olmaması gerekmektedir. Özellikle OHAL süreci nedeniyle her KOBİ, bu anlamda araştırılmaktadır.

KOSGEB faizsiz kredi 2018 başvurusu nasıl yapılır?

KOSGEB faizsiz kredi başvurusu, kredi duyurusu yapıldıktan sonra uygun başvuru tarihleri arasında e-Devlet üzerinden online olarak yapılmaktadır.

Online olarak yapılan başvuru sonrası, KOSGEB hangi KOBİ’lerin faizsiz kredi programından faydalanabileceğini açıklamaktadır. Faizsiz kredi hakkı kazanan işletmeler, KOSGEB ile protokol imzalamış bankalardan birisine başvuru yapmakta ve gerekli belgeleri ibraz etmektedir. Ardından, banka gerekli istihbaratı yaptıktan sonra kredi başvurusunu onaylamaktadır.

Onaylanan kredi, ilgili KOBİ’ye tedarikçi üzerinden kullandırılır. Kredinin faizini, KOSGEB bankaya öderken; kredinin anaparasını, krediyi kullanan KOBİ, ön ödemesiz dönemden sonra ödemeye başlar.

KOSGEB faizsiz kredi

KOSGEB faizsiz kredinin avantajları nelerdir?

Birçok kişi tarafından faizsiz KOSGEB kredisi çok iyi bir şekilde aslında bilinmektedir. Ancak, makalemizi okuyana kişiler için bu kredinin avantajlarını tekrar vurgulamak istiyorum.

Bu avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Adı üstünde faizsiz bir kredidir. Faizini, KOSGEB karşılar. Anaparadan KOBİ’ler sorumludur. Günümüzde banka kredilerinin aylık faiz oranı %1,75’lere dayanmış durumdadır. Hal böyleyken, bu kredinin ne kadar avantajlı olduğunu düşünmeniz kaçınılmazdır.
 • Borç para almak pahalı bir işlemdir. Faizsiz kredi, bedava para anlamına gelmektedir.
 • Bu kredi, belli süre ön ödemesizdir. Bu süre, 6 aydır. Bu süre içerisinde faiz işlemez.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

4 Sorular ve Yorumlar
 1. Kerim ATABERK diyor ki:

  Ben bu site yer alan bir yere tikladim ve aradim krediniz hazir dediler ….

  1. kosgebyonetici diyor ki:

   Kerim Bey,
   Muhtemelen reklamlara tıklamış olabilirsiniz. Bizimle bir alakası asla olamaz. Dolandırılmaktan kastınız nedir? Sizden para alınmasına rağmen projeniz mi geçmedi? Yeni girişimci desteğine mi başvurdunuz?

 2. gizemdeniz4@gmail.com diyor ki:

  Merhaba. Biz yeni işletme kurmak için başvuru yapmak istiyoruz. Bu yazınıza göre başvuru yapabilirmiyiz? Hibe destek geri ödemesiz denilen sistem bu mu oluyor acaba?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Hayır, bu tamamen başka bir program.