Cafe Açmak İstiyorum KOSGEB – KOSGEB Cafe Desteği 2018

0

Cafe açmak istiyorum KOSGEB desteği var mı? sorusu çok fazla yöneltilen soruların başında geliyor. Cafe açmak isteyen vatandaşlarımız da haklı olarak KOSGEB’den destek alıp alamayacağını öğrenmek istiyor. Sıfırdan cafe açmak isteyen vatandaşlarımız için KOSGEB cafe desteği 2018 şartlarından bahsedeceğim bu yazımızı okuyabilir, aklınıza takılan soruları bize yöneltebilirsiniz.

Cafe Açmak istiyorum KOSGEB Desteği Var mı?

Cafe açmak istiyorum KOSGEB desteği var mı, diye soranlara doğrudan cevap vermek istiyorum ki Evet, cafe açmak isteyenler KOSGEB desteği vardır. KOSGEB cafe desteğinden faydalanmak mümkündür. Hemen ne kadar faydalanabilirim? şeklindeki sorunuzu duyar gibiyim. 50.000 TL geri ödemesiz, 100.000 TL geri ödemeli olmak üzere toplam 150.000 TL’ye kadar destek var. Bu desteğin tüm detaylarını bu haberimizden ayrıca okuyabilirsiniz.

Ancak, cafe açmak istiyorum KOSGEB desteği nedir, diye soran vatandaşlarımız için burada biraz özet geçmek istiyorum konuyu.

KOSGEB Cafe Desteği 2018

KOSGEB cafe desteği 2018 desteğinden faydalanmanız için yapmanız gerekenler şunlardır:

  • İlk olarak, işletme kurmadan önce KOSGEB girişimcilik kursuna katılmanız gerekmektedir.
  • Katılım belgesi aldıktan sonra işletmenizi kurmalısınız. Sonrasında KOSGEB’e e-KOBİ üzerinden işletme kaydı yapıp başvuru yapmanız gerekmektedir. Yani iş planı yazmalısınız.
  • Başvurunuz kabul edilirse destek süreciniz başlayacaktır.
  • Destek süreciniz ile birlikte giderlerinizi yapabilir ve KOSGEB desteğinizi alabilirsiniz.

KOSGEB cafe desteği 2018 tutarları şunlardır:

Geri Ödemesiz 

  • İşletme kuruluş gideri: 2.000 TL
  • Kuruluş dönemi makine-teçhizat, ofis donanım, yazılım desteği: 18.000 TL
  • İşletme giderleri: 30.000 TL (Sadece personel ve kira desteği)

Geri Ödemeli

  • Kuruluş dönemi makine-teçhizat, yazılım desteği: 100.000 TL

Bu destekleri almanız çok zor değil. Sadece yolu yordamı bilmeniz gerekiyor. Ben KOSGEB olsa da olmasa da bu cafeyi açacağım diyorsanız, KOSGEB cafe desteğinden faydalanın derim. KOSGEB’e güvenerek cafe açarsanız da batarsınız. KOSGEB sadece destek olur, her giderinizi karşılamaz. KDV’yi yine siz ödersiniz. Önce harcamaları siz yaparsınız. Sonra KOSGEB devreye girer ve ödeme alırsınız. Bu hususlar önemli. Vatandaşlarımız bu kritik hususları bilmeden destek almaya çalışıyorlar. Aman dikkat diyelim.

KOSGEB cafe desteğinin detaylarını öğrenmeden sürece dahil olmayın. Bu konuda bilinçli olmak gerekiyor. Tadilat vb. giderlerinizi KOSGEB karşılamaz. Masa, sandalye, tezgah, buzdolabı vb. giderlerinizi karşılar. Personel, kira giderleriniz karşılanır. Bunlar harici, araç alımı, tadilat, reklam vb. giderleriniz bu destek programı kapsamında karşılanmaz.

İlgili içerik: KOSGEB cafe iş planı örnekleri 2018 ve KOSGEB unlu mamüller iş planı örneği

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..