KOSGEB Pastane İş Planı ve Proje Örnekleri Nelerdir?

0

KOSGEB pastane iş planı ve proje örnekleri nelerdir? Pastane iş planı nasıl hazırlanır? KOSGEB ile pastane açmak nasıl olur? Tüm bu soruların cevabı haberimizde.

KOSGEB ile Pastane Açmak Mümkün mü?

KOSGEB desteği alarak pastane açmak mümkündür. Çünkü pastane sektörü KOSGEB desteklenen sektörler arasında yer almaktadır. Bu konuda kesinlikle şüphe yoktur. KOSGEB’in ana sayfasında da bu durumu ispat edebiliriz. Aşağıda KOSGEB’in yayınlamış olduğu listeyi görebilir ve inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Pastane
KOSGEB Pastane

KOSGEB pastane nace kodu 10.71 veya 10.72’dir.

KOSGEB Pastane Desteği Ne Kadar?

KOSGEB desteği ile pastane açmanız durumunda 50.000 TL geri ödemesiz, 100.000 TL geri ödemeli destek alma şansınız doğmaktadır. Bu desteğin genel adı KOSGEB girişimcilik desteğidir.

İşletme açmadan önce KOSGEB girişimcilik kursuna katılmanız gerekmektedir. İşletme açılmadan önce bu kursa katılmalısınız. Bu kursa katıldıktan sonra işletmenizi kurmanız, KOSGEB’e başvuru için şarttır. İşletme kaydını tamamladıktan sonra ise KOSGEB pastane iş planı yani KOSGEB pastane projesi yazmalısınız.

Pastane İş Planı Nasıl Hazırlanmalıdır?

Pastane işletmeniz için doldurmanız gereken iş planı taslağına KOSGEB başvuru formu 2018 isimi yazımızdan ulaşabilirsiniz. İşletme kaydı sonra sistem size kullanıcı adı ve şifre verecektir. Bu kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girişinizi yapabilirsiniz. Tabii, bu formu sistem üzerinde doldurmalısınız.

Peki ama bu başvuru formunu yani iş planını nasıl doldurmamız gerekiyor? Bu iş için profesyonel danışmanlık genelde alınıyor. Eğer girişimcilik kursunda gerekli notları alırsanız ve gerekli soruların cevaplarını eğitimcilerden alırsanız, sıkıntı yaşamaz, kendi iş planınızı doldurabilirsiniz. Ancak ben yine de bazı püf noktaları sizinle paylaşmak istiyorum.

Pastane iş planı toplam 4 bölümden oluşmaktadır. Nedir bu bölümler?

Önemli uyarı: Aşağıdaki ifadeler 2017 yılı için geçerliydi. 2018 yılı için geçerli içerik en kısa sürede aşağıda açıklanacaktır.

  1. Girişimci ve ortak bilgileri: Bu kısımda girişimci ile ilgili bilgiler istenmektedir. Adresiniz, iletişim bilgileriniz, tecrübeleriniz vb. Oldukça doldurulması kolay bir bölümdür.
  2. İş fikri değerlendirmesi: Toplam 20 soru vardır, cevaplanması gereken bu bölümde. Ancak çok da zor olarak değerlendirmiyorum ben bu kısmı. Neden mi? Çünkü eğer bir girişimci ”Rakipleriniz kimlerdir?” ”İşletmenizde çalışacak personelinizin özellikleri nelerdir?” vb. soruları cevaplayamıyorsa zaten sıkıntı başka bir açıdan daha büyük. Şunu belirteyim, bu sorular her işletme kurmak isteyen girişimcinin kendisinin cevaplandırması gereken sorulardır.
  3. İşletmenin gelecek projeksiyonu: Bu kısım kısmen zordur. Karışıktır.
  4. KOSGEB’den talep edilen destekler: Bu bölümde satın alacağınız gider kalemlerini yazıyorsunuz. Gayet rahat doldurulması gereken bir bölümdür.

Gördüğünüz üzere yaklaşık 1-2 gün içerisinde doldurulabilecek bir durumu vardır iş planının. Bu nedenle, dikkatli bir çalışma ile çok güzel bir pastane projesi yazabilirsiniz.

Özellikle pastane projeniz değerlendirilirken göz önünde bulundurulacak kriterleri de incelemeniz gerekmektedir. Eğer, iş planınızı bu kriterlere uygun olarak yazarsanız, daha doğru bir iş planı içeriği oluşturabilirsiniz.

KOSGEB Pastane Proje Örnekleri Var mı?

Var ancak bunu sizinle paylaşmak istemiyorum. Çünkü çok kötüler. İnternet ortamında çok fazla var. Ancak hepsi eski formatta hazırlanmış ve içerik açısından oldukça zayıftır. Bu nedenle, bu iş planlarını paylaşmak size zarar verir. Örnek projelerden çok fazla bir şey beklemeyin. Hepsi hatalı diyebilirim. Zorlandığınız kısımlar olursa bize sormaktan çekinmeyin ve iş planınızı kendiniz doldurun. Bu iş planını kendi geleceğinizi görmek açısından da bir fırsat olarak düşünün.

Diğer sektörler için paylaştığımız iş planı örneklerini de inceleyebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..