Uzmana Soru Sor

KOSGEB desteği alanların yorumları, KOSGEB’den destek almak isteyenler ve bu desteği alanlar tarafından oldukça fazla merak edilmektedir. Biz de bu doğrultuda, bir yazı kaleme aldık ve bu sayfayı hazırladık.

Bu sayfa aracılığıyla en çok sorulan KOSGEB soruları ve cevaplarına erişebilirsiniz. Ayrıca, KOSGEB desteği alanlarını yorumlarını inceleyebilir, seninle aynı süreç içinde olan insanlar ile etkileşim içerisinde kalabilirsin. Ortak sorun, ortak çözüm felsefesiyle hazırlanan bu alanda, bize KOSGEB ile ilgili durumunuzu ve sorularınızı iletebilirsiniz.

Artık KOSGEB destekleri konusunda aklınıza takılan her türlü sorunun cevabını bulabileceğiniz bir sayfanız var diyebilirim.

Bu sayfanın alt kısmında yorum yazma alanı var. Bu alan sayesinde gerekli bilgilerinizi girerek KOSGEB ile ilgili her türlü soruyu sorabilir, fikir ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

KOSGEB’e nasıl başvururum? Hangi desteklerden faydalanabilirim? Nelere dikkat etmeliyim? Mülakat ve sunumlar nasıl olmaktadır? Destek ödemesi ne zaman yapılır? ve benzeri soruların cevaplarını sizlere vermek için hazırız.

KOSGEB desteği alanların yorumları, KOSGEB ile iş kuranların yorumları, KOSGEB’den faydalananlar, KOSGEB ile ne iş yapılabilir diyenlerin bir araya geldiği bu platforma sen de katıl!

Hala bekliyor musun?

Şimdi sorunu sor.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

163 Sorular ve Yorumlar
 1. Gülseren diyor ki:

  Ben KOSGEB kira yardımı almak istiyorum ama kira sözleşmesi senelik yapılacak kira yardımı alabilirmiyim

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Gülseren Hanım, KOSGEB kira desteği, KOSGEB yeni girişimci desteği kapsamında işletme açmanız durumunda verilmektedir. İşletme açmadan önce girişimcilik kursuna katılmalı, sonrasında işletme açarak KOSGEB’e başvurmalısınız. Başvurunuz onaylanırsa, 30.000 TL’ye kadar kira desteği alabilmeniz mümkün. Bunun haricinde kira desteği alamazsınız.

   Yukarıdaki süreci yaşadıysanız, senelik yapılacak kira kontratı ve kira ödeme dekontu ile kira desteği alabilirsiniz.

 2. Yunus KAZANDERE diyor ki:

  SAYIN YETKİLİ ÖNCELİKLE SİTENİZDEKİ HİZMETLERİNİZLE İLGİ SİZLERE MİNNETTARIZ, TEŞEKKÜR EDERİZ. EFENDİM BEN GİRİŞİMCİLİK KURSUNU BİTİRDİM. ANKARA DA BİR AVM DE YEMEK ÜRETİM VE SATIŞ YERİ DEVRALMAK İSTİYORUM. İŞ YERİNE ALINAN OCAK VS. FATURALI VE 1,5-2 YILLIK ÜRÜNLER. HİBE VE KREDİDEN NASIL FAYDALANABİLİRİM. İZLEYECEĞİM YOL NEDİR? İŞLETMEYİ KAPATTIRIP TEKRAR BENİM AÇMAMDA RUHSAT VS. EPEY MASRAFLI. ÜRÜNLER DAHA YENİ NASIL BİR YOL İZLEYEYİM DE FAYDALANABİLEYİM. SİZDEN İSTİRHAMIM MAİL ADRESİME DE YAZARSANIZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜR EDERİM

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Yunus Bey,

   İyi dilekleriniz için teşekkür ederiz.

   Ancak, KOSGEB ne yazık ki devir işlemlerine sıcak bakmıyor. Birçok başvuru bu nedenle doğrudan reddediliyor. Yeni kurulan işletmelere destek veriyor. Alacağınız makine-teçhizatlar en fazla 3 yaşında olabilir. Bunun için de ilk satış faturaları gerekiyor bu makinelerin.

   İzlemeniz gereken yol, devir yapmadan yeni işletme kurmanızdır.

 3. Ayça Ak diyor ki:

  Fuar desteği olduğunu fuara katıldıktan sonra öğrendim. Bu yüzden başvuru yapma zamanını kaçırdım. Şimdi ben destek alamayacak mıyım ? Ödemeleri yaptığıma dair belgelerim var.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Ayça Hanım, fuar başlamadan başvuru işlemlerinizi tamamlamanız gerekirdi. Bu nedenle, destek alamazsınız.

 4. Seyfettin Tülücü diyor ki:

  İyi günler uzman bey
  Bir hanım koskebden hibe aldı. Dükkanı açalı 4 yıla yaklaştı. Koskeb izlemesi sona erdi. Bu hanım işi terketse dükkanı boşaltsa aynı işyerinde bir başkası sıfırdan işe başlasa koskeb hibesi alabilirmi? Yabancı alabilirse bu hanımın oğlu da alabilirmi? alabilmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekirmi?
  Detaylı bir açıklama yapabilirmisiniz lütfen çok teşekkür ederim.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Seyfettin Bey,

   Öncelikle çok net bir kural var bunu ifade edeyim: Hiçbir şekilde KOSGEB devir alınan bir işletmeyi desteklemez. Devirden kastım, vergi levhasının ilgili kişiye devri ve makine-teçhizatların devridir.

   Eğer ilgili dükkan boşaltıyorsa ve başka bir girişimci tarafından işletme açılacaksa KOSGEB bu girişimciyi destekleyebilir. Makine-teçhizatlar yeni olmalıdır ya da en fazla ispatlamak koşuluyla 3 yaşında olabilir.

   İlgili kadın girişimcinin oğlu da aynı sektörde elbet işletme açabilir. Ancak, devir yapılmayacaksa.

   İşletme açılmadan önce girişimcilik kursuna katılmayı unutmayınız.

 5. Ali diyor ki:

  on.

  Merhaba ben 48 yaşındayım. Yurt dışı menşeli ikinci el kerpıç imal makinasi aldım. 50000$ ücretle ayrıca bu makinaya bir bina yapmam vede bu işte kullanmam için sıfır yada ikinci el kepçe almam gerekli. Bu makina ve ekipmanlara hibe li kredi kullanabilirmiyim. Bilgi verirseniz memnun olurum. Saygilar

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Ali Bey,

   Devlet desteklerinde kural, makine almadan önce ilgili destek programına başvuru yaptıktan sonra makine satın almaktır. Eğer makineyi satın aldıysanız, bu makine için destek alamazsınız. Kepçe ise hiçbir kurumun destek vermediği bir makine. Şuan için faydalanabileceğiniz bir kredi programı var: TOBB nefes kredisi 2018. Eğer TOBB’a bağlı bir ticaret veya sanayi odasına kaydınız var ise ve kredi sicilinizde bir sorun yoksa aylık 0,99 faiz oranı ile 200.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz.

 6. enes kugu diyor ki:

  cep telefonu is yeri acmak istiyorum.is yeri konumu verimli oldugu icin talep cok oldugu icin kosgepe basvuru. yapmadan once is yerimi tutdum 1 yillik pesin verdim.ama daha isyerimi acmadim maliyeye. kayit yaptirmadim.bu durumda kosgepten destek alabilirmiyim.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Enes Bey, alabilirsiniz. Ancak maliye kaydından önce KOSGEB girişimcilik sertifikasını mutlaka almalısınız. İşletme açmadan önce girişimcilik sertifikası almanız şarttır. Cep telefonu dükkanı, KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerden birisidir.

 7. nazım diyor ki:

  ben aldım 20000 bin 1 yıl önce tekrar alabilirmiyim

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Yeni girişimci desteği aldıysanı, hayır. Faizsiz kredi aldıysanız, yeni ilan edilecek programda bu durum belirlenecektir.

 8. Seda Yılmaz diyor ki:

  Selamlar, Kocaeli Gölcük’te mimarım. 4 yıldır bağkurlu olarak, son 2 yıldır da kendi ofisimde serbest mimarlık yapmaktayım.Şu durumda, yazılım, yeni bilgisayar, yazıcı,monitör vs. almak ve ofisimi geliştirmek için kosgebe başvurabilir miyim? başvuru için bir depozito istiyorlar mı ya da başvurum kabul edilir mi? Değerli bilgilerinizden faydalanabilirsem çok memnun olurum; şimdiden teşekkürler.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Seda Hanım, mimarlık alanında kendinize ait anladığım kadarıyla bir ofisiniz var. 4 yıldır Bağ-Kurlu olmanızdan anlıyorum bunu. Ne yazık ki 4 yıl önce işletmenizi kurmadan önce 32 saatlik eğitime katıldıktan sonra işletmenizi açsaydınız, bu bahsettiğiniz bütün giderleri 50.000 TL’ye kadar hibe olarak alabilirdiniz. Bu nedenle, KOSGEB’den yararlanma şansınız bulunmamaktadır.

   Eğer ofisiniz, TOBB’a bağlı herhangi bir ticaret odası veya sanayi odasına kayıtlı ise aylık %0,99 faiz oranı ile TOBB nefes kredisi alabilirsiniz. Üstelik 6 ay ön ödemesiz şeklinde. Üst limiti 200.000 TL’dir.

 9. mehmet diyor ki:

  merhaba , ben bütün işlemlerimi tamamladım ve şuan beklemedeyim , sonuçları olumlu veya olumsuz nasıl takip edebilirim ? veya bir haber mi beklememiz gerekir ?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Mehmet Bey, hangi destek programı ile ilgili başvuru yaptınız? Yeni Girişimci Desteği ile ilgili ise bağlı bulunduğunuz KOSGEB İl Müdürlüğü’nü arayınız. Başvurunuzun sistem üzerinden görülüp görülmediğini teyit ediniz.

   Sizi kısa süre içerisinde Kurul’a sunum yapmak üzere davet edeceklerdir.

 10. salih ay diyor ki:

  merhaba;
  biz kosgeb den kogi gelişim destek programı proje teklif çağrısıyla basvuruda bulunmak istiyoruz.
  projemizi kosgeb kriterlerine uygunhale getirmek için nasıl bir yol izlemeli hangi başılklar altında projemizi sırası ile hazırlamalıyız. sektörümüz tekstil laboratuvar numune boya makineleri imalatı. bu konuda uygun bir proje örneği edinmemişz konusunda yardımcı olmanızı riva ederim. son başvuru tarihi 22.06.2018 . bu tarihten önce hazırlanması gereken evrak ve bir proje oluşturmak için örnek bulmamız konusunda yonlendirme yapar iseniz çok memnun oluruz . teşekkür ederiz.

 11. ilyas demirbilek diyor ki:

  merhaba ben batmanda yaşıyorum batmanda membran fabrikası açmak için şuan çabalıyorum kosgeb bana destek verirmi veya destek veriyorsa ne kadar destek verir teşekkür ederim

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Fabrika açmadan önce girişimcilik sertifikası almanız gerekmektedir. Bu belgeyi aldıktan sonra 50.000 TL geri ödemesiz (kira,personel ve makine teçhizat için verilmektedir.) 100.000 TL geri ödemeli (sadece makine için verilmektedir.) olmak üzere toplam 150.000 TL destek alabilirsiniz.

 12. hikmet diyor ki:

  slm kosgeb belgesi aldım sanayide dükkanım var oto aksesuar veya oto yıkama açmak için ne yapmalıyım

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Hali hazırda şahıs işletmeniz varsa yeni işletme açmanız durumunda faydalanma şansınız olmaz. Ancak limited ya da anonim şirketiniz varsa bu şirketlerdeki payınız %50’den azsa bu durumda yararlanırsınız.

 13. şeyda taşatan diyor ki:

  şu an giyim üretim teknolojileri moda tasarım öğrencisiim profarma faturalar ile proje oluşturup başvuru yaparsam kabul edilir mi ? Okulumun devam ediyor olması projenin onayı için engel teşhis ediyor mu? teşekkür ederim

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Şeyda Hanım,

   Girişimcilik sertifikasını aldıktan ve sonrasında işletme kurduktan sonra başvuru yapabilirsiniz.

 14. Ahmet diyor ki:

  Genç bir girişimci adayıyım. Farklı konsepte bir kafe açma planım var. Anladığım kadarıyla önce girişimcilik kursuna gitmem gerekiyor. Daha sonrada işletme açmam gerekiyor. Peki bu aşamadan sonraki süreçte neye dikkat etmem gerekiyor ? Mesela sadece tabela sandalye vs gibi malzemelerim 20-25 bini bulmakta. BU durumda sadece 18 bin tlsini mi geri alabiliyorum ? kiram aylık 6700 tl sadece 5 bin tlsini 6 aydan toplam 30 bin tl mi alabiliyorum ?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Konuyu net bir şekilde anlamışsınız. Sorularınızın cevabı evet. KDV olayına dikkat edin. KDV masrafları daima sizin cebinizden çıkacaktır. Kira desteğinde de stopaj ödemek durumunda kalırsınız.

   Girişimcilikte dikkat edilecek iki nokta var. Tecrübe ve sermaye. Öncelikle yapacağınız işte deneyim sahibi olmanız sizin adınıza avantaj olur. İkincisi ise sermaye. Sermayeniz sağlam olmalı. KOSGEB destek olsa da olmasa da ben bu işletmeyi açabilirim diyorsanız, bu cafeyi açın.

 15. ege yavaş diyor ki:

  Merhaba

  makine desteği almak istiyorum fakar stratejik ürün desteği programı tarihini kaçırmışım yeniden açılması mümkün mü ? veya buna benzer projeler varmı makine almak için kullanabileceğim makine teçhizat desteği 2018 programından hariç bir destek alabilir miyim ? acil cevap alma şansım varsa iyi olur bu hafta içi işlemi gerçekleştirmem lazım şimdiden teşekkürler yardımlarınız içim

 16. ege yavaş diyor ki:

  Merhaba

  makine desteği almak istiyorum fakar stratejik ürün desteği programı tarihini kaçırmışım yeniden açılması mümkün mü ? veya buna benzer projeler varmı makine almak için kullanabileceğim makine teçhizat desteği 2018 programından hariç bir destek alabilir miyim ? acil cevap alma şansım varsa iyi olur bu hafta içi işlemi gerçekleştirmem lazım şimdiden teşekkürler yardımlarınız içim

 17. Umutsuz diyor ki:

  Merhaba , henuz bir aylik bir işletmem var , bunun icin ir hibe alabilirmiyim yeni bir sirket mi kurmam gerekir

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Vergi kaydı yapmadan önce sertifikanızın olması gerekirdi. Yoksa yararlanamazsınız.

 18. ayşe erek diyor ki:

  Merhaba İşletme Bilgi Yönetimi lisan mezunuyum sigorta acentesinde işe başlasam kosgeb destek sağlarmı?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Evet

 19. Erdi acikdilli diyor ki:

  Cafe ve restorant franchise olarak destek alabilir miyiz? Birde aşçılık mezunuyum ne gibi alanlara destek alabilirim?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Alabilirsiniz. Ancak isim hakkına destek yok.

 20. NESİFE AYDIN BURKAY diyor ki:

  Merhabalar,

  tüm ortakların İran vatandaşı olduğu yeni kurulan bir firmanın muhasebe departmanına gireceğim.nitelikli eleman desteğinden yararlanabilirler mi?

  Teşekkürler..

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Evet yararlanabilirler.

 21. pınar diyor ki:

  merhaba tekstil mezunuyum kisiye özel stil danismanligida yapabileceğim bir butik açmak istiyorum yalniz egitim sertifikasi sonra sirketi acarken destege ihtiyacim var bu mumkun mu?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Mümkündür.

 22. gamze diyor ki:

  merhaba, firma olarak KOSGEB den destek aldık bu süreçte ISO 9001- KYSsistemi kurulumu ve belgelendirmesi yapılacak olup Türk-Ak akreditasyonlu olma zorunluluğu var mı, yoksa yabancı akreditasyon da geçerli oluyor mu, Teşekkürler.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Türkak olma zorunluluğu var.

 23. Mücahid diyor ki:

  İyi Günler Ferhat Bey,

  Bizim 6 Ay önce açmış olduğumuz franchise olarak açmış olduğumuz bir parfüm işletmemiz var. İşletmimiz İstanbulda bir AVM de bulunuyor. 1 ay kadar önce de KOSGEB projemizi onayladı ve belgeleri sisteme yükledik 14 gündür ödeme bekliyoruz. 10 bin TL hibe ve işletme giderleri desteği verecek. İşletmemiz AVM de olması Dolayısıyla kiramız döviz olarak ödeniyor ve ilk başlarda işlerimiz iyiydi fakat şu son 3 aydaki kur yükselişleri bizlerin durumunu kötü yaptı.

  Benim sizlere sorum şu olacak. Kapatma veya devir durumunda kosgeb bizden işletme giderleri yani kiraların geri iadesini talep ediyor mu. Bu konuyu çok araştırdım ve hep mücbir sebep durumunda hibeleri istemez öbür türlü faiziyle geri iade talep eder vs yazıyor her yerde fakat hibenin içine işletme giderleri personel,kira vs dahil mi, kira ödemelerini talep ediyor mu yoksa sadece kuruluştaki verdiği ofis,donanım,makine,techizat ve işletme kuruulum giderlerini geri istiyor bir bilgi bulamadım. LÜTFEN bu konuda yardımcı olur musunuz bilgi verir misiniz

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Eğer işletmenizin kapanmasını gerektirecek sağlam bir gerekçe varsa geri iade alınmaz. Finansal yetersizlik ya da işlerinizin iyi olmadığını belge ile ispat etmelisiniz.

 24. Mehmet Çelenk diyor ki:

  Sayın yetkili burada bilgilendirmek için sunmuş olduğunuz hizmetinden dolayı teşekkürler. Kosgeb e sertifika için muracaatımı yaptım. Tam donanımlı Oto servisi oto yıkama ve ekspertiz yeri açmayı düşünüyorum. Kosgeb in bu işle alakalı bir standartı varmıdır. Yapmayı düşündüğüm iş için. Kosgeb desteklerinden faydalana bilirmiyim? Teşekkürler..

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Faydalanabilirsiniz.

 25. Gökhan ŞEN diyor ki:

  Merhabalar,
  Antalya/Kepez ‘ de 200m2 3 katlı dükkan kiralayıp Çiğ Köfte işi yapmak istiyorum. Hibe kredisinden faydalanabilir miyim.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Evet faydalanabilirsiniz. İşletme açmadan önce girişimcilik kursuna katılmalısınız.

 26. Özge diyor ki:

  Eşimin elektrik dükkânı var kosgebten nasıl yararlanabiliriz

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Şu an için yararlanamazsınız.

 27. İbrahim diyor ki:

  Merhabalar, kosgep girişimcilik sertifikasını aldım projemde büyük oranda hazır fakat kosgep medikal işine destek verir mi, yurt dışından gelecek malzemelere malzeme desteği verir mi? Şarjlı tekerlekli sandalyeler için lastikler var ve zor bulunuyor bu işi yapan çok az firma var bu işi yapmak istiyorum.Birde şuanda bir işim yok eğer ilerde memur olursam iş yerini devredebilir miyim? Teşekkür ederim.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Destek verir. Malzeme desteği yok. Kira, personel, makine teçhizat desteği alabilirsiniz sadece.

 28. SEYFULLAH ALİ diyor ki:

  Selamlar Kosgeb eğitim faaliyetlerine destek vermiyor. Ancak anaokulunda yada kreşte nitelikli eleman desteği alınabilinirmi? teşekkürler

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Ne yazık ki alamazsınız.

 29. ERDİNÇ TÜRKAN diyor ki:

  BEN 2004 YILINDAN BU YANA EN YAKIN TARİHTE MALİ MÜŞAVİR BELGESİ ALACAĞIM 2004 MALULEN EMEKLİYİM VE KENDİME İŞ KURMAK İSTİYORUM. ALABİLECEĞİM HİBE VE KREDİ DESTEĞİ VARMI VARLIKLI BİR İNSAN DEĞİLİM VE EĞER BU DESTEĞİ ALIP OFİS AÇARSAM EMEKLİ MAAŞIM KESİLECEK BU KONUDA ALACAĞIM KATİ DESTEKLER NEDİR.NASIL HANGİ ŞARTLA ALABİLİRİM %80 ENGELLİ RAPORUM VAR.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Mali müşavirlik ofisine devlet desteği bulunmamaktadır. Farklı bir sektörde işletme açmayı düşünüyorsanız, KOSGEB yeni girişimci desteğine başvuru yapabilirsiniz.

 30. Muhammed fırar diyor ki:

  Merhabalar ben endüstri meslek mezunuyum 19yasındayım elektrik mühendisliği okuyup Türkiye’de üretilmeyen birşey üretecm bu parçayı tüm dünyaya satabileceğimi düsüşünüyoruö bunun icin büyük fabrika ve para lazım ama benim 0 sermayem var devlet bana veya başka kuruluş veya iş adamları bana destek olabilirmi projemin değeri birkaç milyonu buluyor sizce imkansızmı

  1. kosgebuzman diyor ki:

   İmkansız değil. KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Desteği Programını incelemelisiniz. Girişimci olarak başvuru yaparak 20.000 TL başlangıc sermayesi alabilir, daha sonrasında da %75 destek oranı ile ihtiyacınız olan makine ve personel desteği alabilirsiniz.

 31. sinem diyor ki:

  Merhaba ben gıda üzerine bir dükkan açmak istiyorum kosgeb hibe kredisi ile ilgili neler yapmam lazım alma şansım varmı ve bu süreç ne kadar sürüyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Mutlaka işletme açmadan önce KOSGEB girişimcilik kursuna kayıt olmalısınız.

 32. GÜL diyor ki:

  ÜZERİME TERZİ DÜKKANI VAR İKEN KOSGEB BELGEM İLE KUAFÖR DÜKKANI AÇIP DESTEK ALABİLİR MİYİM

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Şahıs işletmesi ise hayır.

 33. ramazan diyor ki:

  ben sigortalı çalışan işçiyim üzerimde herhangi bir tapu veya ruhsat gibi birşey bulunmuyor yanında çalıştığım şarküteri devretmek istiyor onu kosgeb desteği ile alabilirmiyim.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Devire KOSGEB desteği olmaz.

 34. Hatice diyor ki:

  Ben kreş açmak istiyorum. Kosgeb in destek vermediğini biliyorum peki kira desteği alamaz mıyım .birde kosgeb in bu sektöre de desteğini bekliyoruz.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Hayır, Hatice Hanım. KOSGEB hiç bir şekilde kreşe destek vermiyor.

 35. İSMAİL ÇELEBİ diyor ki:

  Asansör arıza bakım onarım ve montaj alanında yetkili servis firmamı 2008 yılında kurdum şu an 8 elemanım ile hiç bir ssk vergi borcum olmadan karınca kararınca devem etmekteyim lakin işlerimi servis ağımı daha profosyonel ve daha verimli ve kazanclı hale getirmek istiyorum ülkem ve firmam için bu nedenle nitelikli eleman ve profosyonel bir yönlendirmeye ihtiyacım var potansiyeli görüyor ve ümitleniyorum ama ülkemizin ve kendi ticari kapasitemin sınırları dahilinde tabikide mali kaynaklarımın mevcut kapasitemi karşılama konusunda ancak yeterli olması sebebi ile çözüm konularında yetersiz kalıyorum bu konuda desteğe ihitiyacım var

  1. kosgebuzman diyor ki:

   İsmail Bey,

   Bu konuda sektörünüze özgü kaliteli bir danışman ile uzun vadede çalışabilirsiniz. Bu hizmet karşılığında KOSGEB’den danışmanlık desteği de alabilirsiniz. KOSGEB destekleri ile kurumsallaşma ve markalaşma sürecinizi başlatabilirsiniz. Nakdi anlamda sıkıntınız varsa uygun faizli TOBB nefes kredisi ya da Esnaf kefalet kredisi ile likitide probleminizi çözebilirsiniz.

   Alternatif çok.

 36. Sema diyor ki:

  Merhaba ,2 ay oluyor bir franchise firmasından gayrimenkul üzerine bir büro açtım.Kadın girişimci olarak KOSGEB den yararlanabilirmiyim?Teşekkürler

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Gayrimenkul, KOSGEB desteklenen sektörlerden birisi değildir.

 37. Ensar Korkulu diyor ki:

  Merhabalar, 3 ortaklı kosgep destekli bir iş yerimiz var yaklaşık 2 yıldır işletiyoruz. Yalnız iki ortak resmiyette yok. İş yerimizi yanımızda çalışan elemanımıza devredicez. Devretme sebebimiz 3 ortağı kaldıramıyor işlerimiz gayet iyi cirolarımız yüksek. 2 ortağım askere gidicek bedelli olarak. Bu sebeplerden dolayı devir olursa kosgep desteğini ger ister mi ?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   İster.

 38. AHMET SARIKAYA diyor ki:

  Mart 2018 Döneminde KOSGEB’in düzenlediği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katıldıldım ve katılım belgesini aldım. Amacım geri ödemesiz hibe destekle solucan gübresi üretimi yapıp paketleyip satmaktı. İşletmeyi kurmadan önce Ostim/KOSGEB’le görüştüm ve bana solucan gübresi üretimine destek vermediklerini, zaten organik gübre üretimine dair bir NACE kodunun bulunmadığı söylendi. Tekirdağ/Hayrabolu ve Hatay’da solucan gübresi üretimi için KOSGEB’den destek alarak faaliyette bulunduklarını okuduğum web sayfalarını görmüştüm. Sizin sitenizde de destek başvurusu yapılabileceğine dair bilgiler var. Şu anda resmi bir kurum olan KOSGEB’in verdiği bilgiyi doğru kabul ederek beklemedeyim. İnternet ortamındaki haberlerin doğru olup olmadığı konusunda şüphelerim var. Bu işin doğrusu nedir? Bu konuda bana verilecek her bilgiye ihtiyacım var.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Ahmet Bey,

   Solucan Gübresi imalatı tesisi açıp KOSGEB’den destek alan işletme sayısı az değil. KOSGEB’de görev yaptığım zamanlarda bizzat tanık oldum. Ne yazık ki bu konuda müdürlükler arasında bir fikir birliği yok.

   İşin gerçeği şu: KOSGEB tarıma destek vermiyor. Tarımsal faaliyetlere destek yok. Ostim Müdürlüğü de bu yönde bir değerlendirme yapmış.

   Ancak KOSGEB her türlü imalata ise destek veriyor. Sizin yapacağınız faaliyet bana kalırsa İMALAT’tır. Organik gübre imalatıdır. Tarımsal faaliyet değildir. Madem Ankara’dasınız, KOSGEB Başkanlığı’na giderek yetkililerle görüşün.

   Bunu eski bir KOSGEB uzmanı olarak size yazıyorum.

 39. Gökhan diyor ki:

  Merhabalar, kosgeb desteği alan bir müşterime katalog tasarımı yapacağım;
  • En az 8 sayfa
  • En az 4 renk baskılı,
  • İçeriğinde işletmenin markası/unvanı, iletişim bilgileri, ürün/hizmet bilgileri, basım tarihi ve basımı yapan işletmenin adının bulunması
  • Destek kapsamında bastırılacak katalog sayısı en az 1000 adet olmalıdır.
  bunların haricinde olması zorunlu birşey varmıdır katalogta, kosgeb logosu, kosgeb desteği ile yapılmıştır ibaresi falan bilgilendirirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Gökhan Bey,

   Tasarımı yapın, baskıya vermeden müşterinize iletin. Müşteriniz KOSGEB uzmanına son kez danışsın ve kontrolleri beraber yapsınlar. Baskıdan sonra iş işten geçmiş oluyor çünkü.

 40. mertcan diyor ki:

  vergi beyannamemi guncellemek ıcın kosgebın sayfasına gırdıgımde GİB Servisinden Gelen Adres Bilginiz Aktif Değildir. Lütfen Bağlı Bulunduğunuz Vergi Dairesine Başvurunuz dıye bır hata ıle karsılasıyorum. vergı daıresıne gıdıp adresımı sordugumda guncel ve aktıf oldugunu soylemekle bırlıkte bunun yazılı evragını da verıyorlar kosgeb ıl mudurlugune gıttıgımde ıse sız ara ara deneyın denılıyor ne yapmam gerekır nıtelıklı eleman son basvuru tarıhı ıcın 24.09.2018 oldugunu soyluyorlar dogrumudur

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Ara ara deneyin ve durumu izah eden bir dilekçe yazarak Müdürlüğe teslim edin. Sistemsel sıkıntı olduğu kesin. Dilekçe yazarak zamanında başvuru yapamayışınızın sebebinin sizden kaynaklanmadığını ispat etmiş olursunuz.

 41. Mesut diyor ki:

  Merhabalar ben bir oyun yapmak istiyorum mobil, web, tablet gibi platformlarda oynanabilecek bir oyun bunun için nasıl yapmalıyım destek için bir sürü şey istiyorsunuz
  Oyun yapmak ile ilgili bir bilgim de yok fakat oyunun nasıl oynanacağı nasıl puanlandırılacağı oyun kuralları gibi şeyleri yazmışım hazır telif hakkını da almışım . Yazılım dahi bilmiyorum böyle bir durumda destek veriyormusunuz başvuru için nerdeyse bir avukat tutmamız lazım başvuru ile ilgili destek verilecek mi

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Mesut Bey,

   Desteği veren KOSGEB. Biz KOSGEB hakkında bilgilendirme yapan bir platformuz. Oyun için nelere ihtiyacınız var? Ne tür maliyet kalemleriniz var? Yapacağınız oyunun bir Ar-Ge yönü var mı? Bu sorulara göre başvuru yapacağınız destek programı değişir.

   Ancak, hangi desteğe başvuru yapacaksanız yapın, mutlaka öz sermayenizin olması gerekiyor.

 42. Neriman diyor ki:

  Merhaba. Nitelikli eleman desteğine başvurdum. İşe giriş 13.01.2018 desteğin onaylanma tarihi 31.01.2018. Bahsedilen ”Başvuru onaylandıktan sonra nitelikli elemanın SGK girişini yapmalısınız. Başvurunuz onaylandıysa en geç 45 gün içinde SGK girişini yapmalısınız. Öncesinde yaptıysanız, bu destekten yararlanamazsınız.” maddesi 24.09.2018 değişikliği mi yoksa beni de ilgilendirir mi? Öyleyse destekten yararlanamıyor muyum? Başvurum onaylandı ama ödeme talebim reddedildi. Yardımlarınızı rica ederim.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Neriman Hanım,

   24.09.2018 tarihi öncesi başvurular için eski mevzuat geçerli. Ödeme talebinizin reddi bu maddeyle alakalı değildir.

 43. ferhat öztürk diyor ki:

  oto yıkama açsak kosgeb yardımı dükkanı açar iken mi veriyor yoksa açtıktan sonra mı ?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   İlk kural, işletme açılmadan önce KOSGEB girişimcilik kursuna gitmek ve sertifika almaktır.

   İşletme, kursa gidildikten sonra açılmalıdır. Kursa gitmeden işletme açarsanız destek alamazsınız.

 44. Bircan diyor ki:

  Merabalar kosgeb kursuna katıldım şuan işletmemi açma asamasindayim. Öğrenmem istediğim kurul onay verdikten sonra ödemeler nezaman sure sonra yapılmaktadır.herkes farklı şeyler söylüyor.kosgebe güvenerek is yeri açıyorum yarı yolda kalmak istemiyorum açıkçası.tesekkur ederim simdiden

  1. kosgebuzman diyor ki:

   KOSGEB’e güvenerek asla işletme açmamalısınız. KOSGEB’de ödemeler gecikebiliyor. KOSGEB sanki yokmuşçasına hareket etmelisiniz. Aksi takdirde, mağdur olursunuz.

 45. mesut diyor ki:

  Nitelikli eleman başvurusu yaptığımızda kosgeb yetkilisi bize şöyle bir mail gönderdi hocam;

  Sayın Yetkili,
  Nitelikli personelin SGK Hizmet Dökümü alınamamaktadır. İlgili personelin SGK Hizmet dökümünün bir dilekçe ekinde evrak kayda bırakılması sonrası destek başvurunuz değerlendirilecektir.
  İyi çalışmalar.

  Sizin sayfanızda okuduğumda destek onaylandıktan sonra girişinin yapılması gerektiğini söylüyor. Şimdi bizde bu destek veren arkadaşımızın yanıtına istinaden girişi yaptıktan sonra başvuruya gönderdik.

  Ardından onaylandığını söylenen bir mail aldık;

  Şöyle bir mail;
  Yetkilisi, KOSGEB Müdürlüğümüze yapmış olduğunuz Nitelikli Eleman İstihdam Desteği başvurunuz değerlendirilmiş olup, talebiniz uygun bulunmuştur.
  Destek ödemesinin yapılabilmesi için, İşletme Geliştirme Destek Programı Uygulama Esasları çerçevesinde iş ve işlemlerin yapılarak mal ve hizmet alımı gerçekleştirildikten ve ödemeler tamamlandıktan sonra, http://www.kosgeb.gov.tr deki KOBİ/Girişimci Giriş linkinden , elektronik ortamda Ödeme Talep Formu oluşturulmalıdır.

  Ancak sisteme giriş yaptığımızda şu resimle karşılaşıyorum;

  http://i.hizliresim.com/VDm39y.png

  Acaba yanlış yerden mi kontrol ediyorum ? Yoksa doğru yerden ediyorum ve onaylanmamış mı başvurumuz ? Başvuru onaylanmadıysa neden bize mail attılar onaylandı diye 🙂

  Çok soru sordum hocam kusura bakma netleştirmek istedim.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Mesut Bey,

   Siz sistem ve mevzuat değişmeden önce muhtemelen başvuru yaptınız ve size onay maili gönderildiği için bir sıkıntı yaşamazsınız. Başvurunuz her şekilde onaylanmıştır.

   İkincisi ise mevzuat değişti, artık başvuru yapılıyor, onay alınıyor ve SGK girişi, bu işlemlerden yapılıyor.

   Üçüncüsü, ne yazık ki e-devlet entegrasyonu hala tam oturmuş değil, sürekli sistemsel hatalar ile karşılaşılmaktadır.

   Bu nedenle, konuyu İl Müdürlüğünüze iletiniz.

 46. savaş diyor ki:

  merhabalar,ben 15 yılık bir esnafım ve 15 yıldır iş yerim aynı boya aynı raflar aynı lambalar aynı her şey aynı,iş yerimi dekore etmek için kosgeb desteği varmı teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Savaş Bey,

   Ne yazık ki, ifade ettikleriniz için KOSGEB desteği alamazsınız. Bağlı bulunduğunuz oda hangisi ise ya Esnaf Kefalet Kredisi ya da TOBB nefes kredisine başvuru yapabilirsiniz.

   Ancak esnaf kefalet kredisi şuan için kredi kaydı almıyor, biraz beklemeniz gerekecek.

 47. Merve diyor ki:

  Solucan gübresi üretimi yapmak istiyorum 2 bayanız KOSGEB in katkı payı ne olur ? İş hakkında bilgi topluyoruz şuan. Solucan gübresi üretimi için ne gibi şeylere katkı sağlıyor. Bizimde bir sermayeye ihtiyacımız olur mu ? Konu ile ilgili bilgilendirmenizi bekliyorum.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Solucan gübresi üretimi, KOSGEB’de tartışmalı bir konu. Bazı müdürlükler, bu sektöre destek verirken bazıları vermiyor. Bana kalırsa, bu sektör bir imalat işidir ve desteklenmelidir. Bu nedenle, işletmeyi açmayı düşündüğünüz ildeki KOSGEB Müdürlüğü’ne mutlaka uğramalısınız.

 48. nuray diyor ki:

  gıda üzerine francesing firması kurmak istiyorum.3 yıl önce işkurdan eğitime katılıp sertifika aldım,ayrıca bayanım.Devletin bayan girişimcilere ne kadar hibe ve faizsiz kredi veriyor,teşekkürler

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Bayan olduğunuz için destek oranı %90’lara kadar çıkabiliyor. Üst limit geri ödemesiz 50.000 TL.

 49. Süleyman diyor ki:

  Merhaba…
  Son KHK ile hiçbir suçum olmadığı halde mesleğimden ihraç edildim. Gerekli başvuruları yapsam KOSGEB desteği alabilirmiyim?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Süleyman Bey,

   KOSGEB desteğinden yararlanmanız çok zor.

 50. BURAK diyor ki:

  Sayın Yetkili Merhaba;
  Benim sorum Kentsel dönüşümde Devlet katkısı var mıdır ? ne kadardır ?. Eğer varsa nasıl faydalanabilirim bilgilendirmenizi rica ederim.

  Saygılarımla…

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Kentsel dönüşümde devlet katkısı, kentsel dönüşüm kredisi çekmeniz durumunda mümkündür. Konunun oldukça fazla detayı söz konusu. Bu nedenle, ilinizde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’nü ziyaret etmenizi öneririm.

 51. Derya diyor ki:

  Merhaba bizim ızgara üzerine işyerimız var eşimin üzerine ama biz burayı kapatıp benim adima yine ızgara üzerine bir yer almak istiyoruz. Bu arada gırişimcilik belgesi aldım. Ama daha önceden aynı nace koduyla işyerimiz olduğu için sanırım kosgep desteklemiyormuş.bilgi alsbilirmiyim

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Başvurunuzun Kurul’dan geçme ihtimali oldukça az.

 52. furkan diyor ki:

  romanov koyun çitliği kurmak istiyorum bunun için neler yapmalıyım

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Destek açısından soruyorsanız, KOSGEB bu konuda destek vermiyor. İlinizde ya da ilçenizde bulunan Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüğünü ziyaret edebilirsiniz.

 53. sevim diyor ki:

  merhabalar,
  sgk girişi 12.09.2018 tarihli olan elemanın nitelikli eleman desteği için kosgeb başvuru tarihi 08.10.2018 dir.
  yeni mevzuat 24.09.2018 tarihli olduğuna göre bizim başvuru durumumuzun 24.09.2018 öncesi olan mevzuata göre değerlendirilmesi gerekmez mi?Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.
  teşekkürler…

  1. kosgebuzman diyor ki:

   24.09.2018 öncesinde başvuru yapmanız gerekirdi. Ancak yine bir önceki mevzuat SGK girişinden sonra 30 günlük süre hakkı tanıdığı için tartışmalı bir konu.

 54. Atiye koyun diyor ki:

  KOSGEB desteğiyle butik açdım internet üzerinden satış yapıyorum Erpa Sitesi kurdurdum bu şekilde satışlarda bilgisayar gerekli Fiat’ı uygun olduğu için tablet işimizi görür diyerek aldık ama danışman kuruldan ödeme çıkmadığını söyledi ne yapmam gerekiyor yardımcı okursanız çok sevinirim

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Gerekçenizle beraber tekrar revizyon talebinde bulunabilirsiniz.

 55. ALİ diyor ki:

  vergi levhasındaki kodumuz kosgebin destek verdiği sektör adları içerisinde bulunmuyor hiçbir destekten faydalanamıyormuyum

  1. kosgebuzman diyor ki:

   İlk dört hanesi yoksa evet, faydalanamazsınız.

 56. irfan diyor ki:

  hocam merhabalar ben kosgeb girişimcilik kursuna katıldım belgemi de aldım halı yıkama fabrikası kurmak istiyorum alacağım makina ve teçhizatlar 130 bin tl kadar tutuyor. benim sermayem 50 bin tl civarında.
  makinaları alacağım 3 farklı firmadan proforma fatura kestirerek projeyi hazırlayıp kurula sunsam bu şekilde kabul olurmu?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Teminat mektubu bulmanız durumunda geri ödemeli 100.000 TL makine kredisi de alabilirsiniz.

   Evet, destekten faydalanabilirsiniz.

 57. sezen diyor ki:

  YENİ SİGORTA DOSYASI AÇILACAK BİR FİRMA İÇİN ELEMAN DESTEĞİ ALABİLİR MİYİZ. ŞARTLARI NELERDİR.
  Nace Kodu: 56.10,06

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Desteğe başvuru yaparken en az 5 çalışanınızın olması gerekir

 58. sezen diyor ki:

  nace kodumuz 8690 destekten yararlanabilir miyiz…

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Hayır, yararlanamazsınız.

 59. Mustafa Tuna diyor ki:

  Merhaba. Ben Mimarlık ofisi açmak istiyorum. Fakat şahıs firması kurmayı düşünüyorum. Devletin bağkur desteğinden de yararlanmak için. Kosgebden faydalanmak için şahıs firmasının bir sorunu olur mu ? Yoksa limited şirketimi kurmalıyım. İyi günler dilerim

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Hiç bir sorun olmaz.

 60. Melis ÇOTU diyor ki:

  İyi günler. Ben KOSGEB girişimcilik programından yararlanarak mühendislik büromu açmak için başvurdum. Eğitimimi tamamladım, büromu açtım, vergi levhamı aldım. Büro için masa, sandalye aldım. Bu ürünlerin faturası normal fatura mı olacak yoksa ürün özelliklerinin gözüktüğü bir fatura mı olmalı? İş programını hazırlarken kesinlikle alacağım ürünlerin mi proforma faturalarını koymalıyım yoksa gelecekte alabileceğim ürünlerin de proforma faturalarını koyabiliyor muyum?
  Teşekkür ederim.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Hem satın aldığınız, hem de satın alacağınız ürünlerin proforma faturalarını koyabilirsiniz. Satın aldıklarınız için doğrudan resmi faturaları da sisteme ekleyebilirsiniz.

   Diyelim ki, kesin alacağım dediğiniz giderleri yapmayacaksınız, bu durumda revizyon talep ederek gider kalemlerinizi değiştirebilirsiniz.

   Bu arada destek programı değişecek, Aralık sonuna kadar mutlaka başvurunuzu onaylamalısınız.

 61. selin diyor ki:

  merhabalar 6 kısım da aylık gelir ve gider tablosu diyor oraya takıldım nasıl yardım alabilirim proje hazırlıyorum

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Nakit projeksiyon tablosundan mı bahsediyorsunuz?

   1. erdem diyor ki:

    MERHABA. EŞİM CAFE TARZI YER AÇMAK İSTİYOR. ( TATLI KURABİYE PASTA YAPIMI )
    1.DESTEK ALABİLİR Mİ
    2 ÖNCE GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ ALMASI LAZIM SONRA PROJE VE ONAYLANIRSA KREDİ ALABİLİYOR DOĞRU ANLADIYSAM. FAKAT ELİMİZDE SERMAYE YOK MAALESEF. AÇMADAN İŞYERİNİ DESTEKTEN FAYDALANAMIYOR MUYUZ. ALACAĞIMIZ DESTEKLE AÇMAK İSTİYORUZ İŞYERİNİ

    1. kosgebuzman diyor ki:

     1. Alabilir.
     2. Evet, doğru anlamışsınız. İşyerini açmadan desteğe başvuramazsınız.
     3. 01.01.2019 tarihi itibariyle destek programı değişecek. Destek programından yararlanmak zorlaşacak.

 62. Yasemin diyor ki:

  Merhaba, bir eczacı olarak gıda takviyesi veya kozmetik sektöründe imalathane açmak istiyorum. İşyeri açmadan önce devlet desteği (sanayi bakanlığı veya kosgeb) alma olayı gerçekten var mı, yoksa önce isletme mi açmam lazim?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   İşyeri açmadan önce girişimcilik belgesi almanız gerekiyor. Daha sonra ise işletme açarak başvuru yapmalısınız.

 63. alperen diyor ki:

  ben küçükbaş hayvancılık yapmak istiyorum küçükbaş hayvan yetiştici belgesi almak istiyorum bunun için ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz ?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Hibe desteği alabileceğiniz devlet destekleri:

   – Genç Çiftçi Hibe Programı
   – KKYDP
   – TKDK Hibe Programları

   Yapmanız gereken ise il ya da ilçeniz bulunan Orman ve Tarım İl Müdürlüğü’nü ziyaret edip bilgi almak.

 64. Meltem diyor ki:

  Merhaba benim sorum ihaleyle okul kantini aldım kosgeb girisimcilik belgem var kosgebten kira desteği alabilir miyim eğer alırsam aylik taksitler halinde mi yoksa tek seferde mi alabilirim

  1. kosgebuzman diyor ki:

   01.01.2019 itibariyle mevzuat değişiyor. Kira desteği kalmayacak.

 65. Hakan diyor ki:

  19.10.2018 tarihinde destek talebi onaylandı. İşe giriş tarihi 02.11.2018 24.12.2018 tarihi itibariyle ödeme talep formu oluşturmaya çalıştığımda işe giriş tarihi onay tarihinden sonra 45 gün içinde olmalıdır uyarısı çıkıyor. Neden olabilir? Ödeme talepleri 3 aylık mı olmalıdır? Telefonla görüştüğüm bir kosgeb yetkilisi hayır, aylık da alabilirsiniz dedi.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   SGK giriş tarihi kontrol edilmelidir. Aksi takdirde, sistemsel sıkıntı söz konusudur.

 66. Erkan diyor ki:

  Sayın site bu hizmetiniz için size çok çok teşekkür ederim. Ben işyerimi açtım. Vergi levhası ve gerekli evrakları tamamldm. Şu an tek eksigim is planı hazırlamak. Siirtte kalıyorum ve burdaki iş planı hazırlayanlar 1000 tl civarı ücret talep ediyor. O yüzden sizden yardım alarak bi iş planı hazırlamak istiyorum. Actigim iş yeri siirte özgü olan tiftik battaniyesi imalatı toptan ve perakende satışı. Takıldıgım bi çok başlık var iş planında yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   İş planı için inanın birçok talep geliyor. Ne yazık ki yapabileceklerim zaman sıkıntısı nedeniyle kısıtlı. 31 Aralık 2018 tarihine kadar onaylamayı unutmayın.

 67. Gurol diyor ki:

  Ben mantar yetistiriciligi üzerine koyumde çadır sera yapmak istiyorum kosgeb den nasıl destek alabilirim yaş 41 cevap için şimdiden teşekkür ederim

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Mantar yetiştiriciliği için ne yazık ki KOSGEB desteği bulunmamaktadır.

 68. Nuray diyor ki:

  Merhaba,
  Nitelikli eleman olarak %60 lık destek kadın olması durumunda %80 olarak belirlenmiş. Bu desteğe %20 lik fark dahil mi yani ne olursa olsun destek 50.000 TL mi?
  Teşekkürler.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Ne olursa olsun 50.000 TL.

 69. İsmail diyor ki:

  Kolay gelsin giyip ve mağza sektörüne kosgeb desteği var mı ? Kosgeb girişimci kursuna kayıt olmam için ne yapmam lazım ?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Evet var. Girişimci kursuna katılmak için ilinizde bulunan KOSGEB İl Müdürlüğüne gidiniz, sizi yönlendireceklerdir.

 70. Mustafa diyor ki:

  İyi çalışmalar programınızda 2019 açılacak kursunuz varmı? varsa nereden sizleri takip edebilirim.
  kursa katılım için aranacak şartlar var mı yoksa herkes başvurabilirmi?
  şimdiden çok teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

  1. kosgebuzman diyor ki:
 71. İbrahim diyor ki:

  Kasım 2017 beri Kosgeb lisans mezunu olarak nitelikli eleman desteği alıyorum destek Kasım 2019 da doluyor Kosgeb nitelikli eleman desteğinde değişikliğe gidildi bu değişiklik 2019 da 5 ay boyunca ne aylık maaş ne kadar yatması gerekiyor ilginize teşekkürler

 72. Onur diyor ki:

  Merhabalar ,

  İleri girişimci destegi programında yazılım alanında bir proje ile başvurmayı düşünüyorum.Yazılım hizmeti faturalarını 2-3 aylık dönemsel olarak ödeyip , bu şekilde alabilir miyim ? Yoksa tek bir fatura göstererek , başvuru yaparken dönemsel olarak alacağım tüm yazılım hizmetini tek bir faturada belirtmek zorundayım.

  Teşekkür Ederim

 73. İbrahim diyor ki:

  Mayıs 2017 lisan mezunu olarak nitelikli eleman desteğinden yararlanmaktayım Mayıs 2019 da destek bitiyor. 2019 nitelikli eleman desteği değişmiş önlisans 2500 net lisans 3500 net olarak değişmiş 2019 Ocak-Mayıs arası benim maaş en az ne kadar yatması gerekiyor Mail atabilirmişsiniz ilginize teşekkürler

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Eski mevzuat geçerli burada. Yeni başvurular, bu tutarlarda olmalı.

 74. Ugur diyor ki:

  Iyı gunler… Benım aklımda cok guzel bı ıs fıkrı var. Kafe tarzında bı yer.. Kosgebten destek alabılır mıyım.. Almam ıcın ne yapmam gerekıyor.. Ilgılenırsenız sevınırım..

  1. kosgebuzman diyor ki:

   İşletme kurmadan önce girişimcilik sertifikası almalısınız.

 75. Hüseyin Demir diyor ki:

  Merhaba,
  15.01.2019 itibariyle şirket açılışımı yaptım. 1.5 sene önce eğitime katılmıştım.
  Kosgeb sitesinde başvuru forumlarını incelerken şöyle bir ibareyle karşılaştım;
  “…Girişimcinin, işletmesinin kuruluş tarihinden üç yıl öncesinden
  Programa başvurduğu tarihe kadar, başvuruda bulunduğu işletme dışında;
   gerçek kişi statüsünde bir firmasının olmadığını,”
  Ben daha önce 26.08.2016 tarihinde farklı bir iş kolunda şahış firmamı kapatmıştım.
  3 sene dolmadığı için başvuru yapamıyor muyum?
  Yoksa ben mi yanlış anlıyorum ibareyi.
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Teşekkürler.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Doğru anlıyorsunuz, siz yine de KOSGEB İl Müdürlüğü’ne tekrar danışın. Mevzuat tamamıyla değişti.

 76. Mükremin diyor ki:

  Öncelikle merhaba, Ben kendi cafe işletmemi kuracağım. Ama çok yakın bi zamanda kuracağım 15 – 20 güne kadar. 2 Ayda bi tadilat sürem felan var. Benim sormak istediğim cafe işiyle bu olur mu Yeme İçme sektörü olarak, yarın mülakata çağırdılar beni. Bu eğitim süreci yeni başlamışken işimi hemen kuracağımı söylesem yardımcı olurlar mı?
  Alıcağım ürünleri faturalayıp banka dekontunu saklasam bu süreçte sertifika alana kadar uygun olur mu? Teşekkürler yanıtlar için.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Sertifikanızı almadan işletmenizi açmayın. İşletmenizi açmadan herhangi bir girişimde bulunmayın. Ayrıca mevzuat değişti. Artık fatura dekont dönemi kapandı.

 77. Leyla diyor ki:

  Merhaba girişimcilik kursu Van’da ne zaman açılıyor yada açılacakmı ne zaman ?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Yakın zamanda açılacaktır. Şuan için eğitim programı bulunmamakta.

 78. Filiz diyor ki:

  Merhaba.performans desteğinden yararlanmak icin abimin eşini yanımda calıstirabilirmiyim.abimin eşi ayni zamanda eşimin yéğeni.birinci derece akrabaya girermi

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Çalıştırabilirsiniz. Performans desteğinde eş dost akrabaya bakılmıyor.

 79. Mustafa diyor ki:

  Meraba ben bursada yaşamaktayım.bursada s plakası uygulaması var ve bu plakalarla fabrika okul servis taşımacılığı yapılıyor otobüs ve minibüslerle.ben bu sektöre girmek istiyorum kosgebten faydalanabilirmiyim.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Ne yazık ki, hayır.

 80. Murat diyor ki:

  Merhaba ben organik – yöresel ürünler-Baharat vb. Tarzı yer açmak istiyorum bu konuda kosgeb desteği varmı? İş yerini kendi imkaanlarımla açmayı düşünüyorum açtıktan sonra Kosgeb e başvursam destek alabilirmiyim? (Girişimci sertifikam var)

  1. kosgebuzman diyor ki:

   5.000 TL alabilirsiniz sadece. Yıl sonunda SGKLı personel sayınıza bakıyorlar, yeterince personel çalıştırılmışsa yıl sonunda 20.000 TL daha alabiliyorsunuz 2 yıl boyunca.

 81. hasan akar diyor ki:

  20 yaşındayım batmanda 300 metrekarelik alana oto yıkama açmayı düşünüyorum bana ne kadar kosgeb desteği gelir

  1. kosgebuzman diyor ki:

   KOSGEB desteği çok değişti. Artık eskisi gibi değil destek programı. 5.000 TL alırsınız ilk aşamada sadece.

 82. tansu diyor ki:

  96.01 halı yıkama destegi icin destek kullandığımda kosgeb desteği ne kadar olur
  ileri girişimciliğe giriyormu

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Hayır girmiyor. Şahıs işletmesi kurarsanız ilk aşamada 5.000 TL alırsınız sadece. Sonrasında ise SGK’lı personel sayınıza yıl sonunda bakılıyor.

 83. AHMET KIYMAZ diyor ki:

  Merhaba kosgeb destekli nitelikli personel kadrosundan işe girdim. Alacağım ücret ne kadar olmalı? Bana yatan ücretten asgariyi kesip üstünü işverene veriyorum. Bu ne kadar doğru?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Tamamen yanlış bir uygulama.