KOSGEB Nefes Kredisi 2024-2025 Şartları ve Başvurusu

Kosgeb Nefes Kredisi 2024-2025 yıllarında beklenmektedir. Aşağıda örnek almanız açısından geçmiş senelerin destek bilgilerini iletiyorum. 2024 Kosgeb Nefes Kredisi ve 2025 Kosgeb Nefes Kredisi konusunda henüz net bir bilgi bulunmamaktadır.

KOSGEB NEFES KREDİSİ 2024-2025’e Örnek olacak Bilgiler

 

KOSGEB nefes kredisi olarak internette sıklıkla aratılan bu kredi, TOBB öncülüğünde 2018 yılında tekrar duyurulmuştur. Ülkemize, tacirlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Genellikle, nefes kredisinin KOSGEB nefes kredisi olarak verildiği düşünülmektedir. Hatta ve hatta, nefes kredisinin faizsiz olduğunu düşünen vatandaşlarımız da olmuştur.

Ancak, durum böyle değildir.

01.09.2018 tarihinde Bakan Berat Albayrak tarafından bu kredi ile ilgili bir açıklama yapılmıştır. Buna göre, aylık faiz oranı %0,99’dan aylık %1,85’e çıkarılmıştır. Piyasa faiz oranlarına göre oldukça uygundur. Üst limiti 200.000 TL. Şuan için başvurular alınmaktadır. Bankalara başvuru yapmadan önce mutlaka bağlı bulunduğunuz sanayi, ticaret veya borsa odalarına gitmelisiniz. İlgili odaya gittikten sonra size nefes kredisi için üye belgesi verilecektir. Bu belge ile yetkili bankaya gitmelisiniz.

KOSGEB nefes kredisi nedir?

KOSGEB nefes kredisi olarak da bilinen bu kredi, doğrudan TOBB’a bağlı odalara kayıtlı KOBİ’lere bankalar aracılığıyla verilmektedir. Faiz oranı ise normal ticari kredilere göre oldukça uygundur.

Bütün bankalar veriyor mu nefes kredisini?

Hayır. Belli başlı bankalar sadece veriyor ve bu bankaları, aşağıda açıklayacağım.

İşin açıkcası, nefes kredisinin KOSGEB ile herhangi bir bağlantısı yoktur.

Şimdi dilerseniz, TOBB nefes kredisi nedir, şartları nelerdir? Bu hususlara geçelim.

Nefes kredisi 2024-2025 nedir?

2017 yılında birçok esnafımız nefes kredisinden faydalanmıştı. 2018 yılında da nakdi sıkıntısı olan KOBİ’lerin finansman sorunlarının çözümü adına tekrar nefes kredisi ilan edildi.

Başvurular, 1 Eylül 2018 tarihinde tekrar başladı.

Nefes kredisini tanımlayacak olursak; TOBB’a bağlı odalardan birisine kayıtlı KOBİ’lere uygun faiz oranı ile 6 ay ön ödemesiz, toplam 18 ay vadeli verilen ticari krediye nefes kredisi denilmektedir. Özellikle, KOBİ’lerin bu kredi ile rahat nefes alabilmelerinin amaçlanması nedeniyle bu krediye ”nefes” ismi verilmiştir.

6 ay ön ödemesiz dönem, sadece faizin taksit ödemelerini içermektedir. Bu 6 aylık dönemde ana para taksit ödemesi yapılmaz. Bu dönemde, faizin taksidini ödemeye başlarsınız ki, bu da oldukça makul bir düzeydedir.

Bu yıl, nefes kredisinin kredi hacmi 7,5 milyar TL’ye çıkarıldı. Bu şu demek oluyor ki, şartları sağlayan birçok KOBİ, bu krediden faydalanabilecektir.

2018 yılı nefes kredisinin şartlarında iyileştirmeler yapıldı. Özellikle, 6 aylık ön ödemesiz dönem, krediyi avantajlı hale getirdi.

Çok kısa bir süre içerisinde 100.000’e yakın KOBİ’nin bu krediden yararlanması düşünülüyor.

Yukarıda da ifade ettiğim üzere, bu krediden faydalanabilmeniz için belli şartları sağlamanız gerekiyor. Bu şartları sağlarsanız, nefes kredisine başvuru yapabiliyorsunuz. Ancak, ben öncelikle nefes kredisinin öne çıkan özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Nefes kredisi, sıfır faizli bir kredi mi?

Hayır değildir. Nefes kredisini, KOSGEB’in esnaf kredilerinden ayırmak gerekiyor. Nefes kredisinde faiz vardır. Ancak, çok yüksek değildir. Avantajlıdır. KOSGEB tarafından verilen faizsiz kredi 2018 ise adı üstünde faizsizdir, faizi yoktur. Nefes kredisine göre daha avantajlıdır.

Her iki kredi türünde de ön ödemesiz dönem vardır.

KOSGEB kredi faiz desteği ile ünlü bir kurumdur. Bu nedenle, nefes kredisi ile karıştırılması oldukça normaldir. Bu kapsamda, KOSGEB kredisi nedir? isimli makalemi inceleyebilirsiniz.

TOBB nefes kredisi özellikleri 2024-2025 nelerdir?

Nefes kredisi programı, için işbirliği yapan kurumlar şunlardır:

 • TOBB
 • KGF
 • Ziraat Bankası
 • Denizbank

Bu kurumların haricinde, nefes kredisi veren bankalar da vardır. Burada ifade etmek istediğim bu kurumların işbirliğinde nefes kredisi programı oluşturulmuştur.

Nefes kredisinin genel itibariyle özelliklerine baktığımızda şu hususları öne çıkarabiliriz:

 1. Üst limiti 200.000 TL’dir. Ancak, her KOBİ, 200.000 TL alamayacaktır. İllere göre kredi üst limitleri değişkenlik gösterecektir. 100.000 veya 150.000 TL gibi tutarlar da söz konusu olabilecektir.
 2. Nefes kredisi faiz oranı, aylık %1,85‘dir. Hali hazırda ticari kredi faiz oranları, bu orana göre oldukça yüksektir. Bu da nefes kredisinin oldukça avantajlı olduğunu göstermektedir.
 3. Vade süresi 18 aydır. Ancak, 6 ayı ana para ödemesiz dönemdir. 6 ay boyunca nefes kredisi kullananlar, ana para taksidi ödemezler.
 4. Eğer kefalet sorunu yaşıyorsanız, KGF; nefes kredisi için % 85 oranında kefalet imkanı sunabilecektir. KGF’nin kefalet için alacağı komisyon ise kefalet vereceği tutarın %0,03’ü kadar olacaktır.
 5. Nefes kredisinin kredi hacmi, 7,5 milyar TL’dir. 100.000’e yakın KOBİ, şartları sağlamaları halinde bu krediden faydalanabilecek.
 6. Nakdi bir kredidir. Direk hesabınıza para geçilecektir.
 7. Bu krediden, her KOBİ sadece bir kez yararlanacaktır.

Nefes kredisini her banka vermiyor, demiştik. Şimdi dilerseniz, nefes kredisi veren bankaları sıralayalım.

Nefes kredisi veren bankalar 2024-2025 hangileridir?

Nefes kredisini almak için aşağıda açıklayacağımız belgeler ve evraklar ile birlikte şu bankaların şubelerine başvuru yapmanız gerekiyor.

 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Denizbank
 • Ziraat Katılım (Faiz veya dini hassasiyeti olan vatandaşlarımız bu bankaya başvuru yapabilir. Bu bankada kar payı alınmaktadır.)
 • Vakıf Katılım (Faiz veya dini hassasiyeti olan vatandaşlarımız bu bankaya başvuru yapabilir. Bu bankada kar payı alınmaktadır.)

Nefes kredisi vermeye yetkili bankalar bunlardır. Bu bankaların haricinde nefes kredisini alabileceğiniz başka bankalar da söz konusudur.

KOSGEB nefes kredisi şartları 2024-2025 nelerdir?

KOSGEB nefes kredisi dedik ama yukarıda bu kredinin KOSGEB ile hiçbir ilgisinin olmadığını da açıklamıştık. Ben yine de vatandaşlarımızın ifade ettiği gibi kullanmak istedim. TOBB nefes kredisi, demek daha doğru olacak aslında.

Her neyse. Şimdi dilerseniz, nefes kredisi başvuru şartlarına geçelim.

Açıkcası, çok fazla bir şart yok. Alma şartlarından bahsettiğimde sadece esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı KOBİ’ler biraz üzülecektir. Bir de bazı sektörler, bu kredinin kapsamı dışında tutulmuştur. Bunun haricinde, nefes kredisi, rahatlıkla herkesin başvuru yapabileceği bir kredi programıdır.

 1. İlk şarta bakacak olursak, başvuru yapacak olan işletmelerin KOBİ olması gerekmektedir. Peki ama KOBİ nedir? Küçük ve orta ölçekli işletme anlamına gelmektedir. Ülkemizdeki işletmelerin %99,9’u KOBİ’dir. Sadece büyük ölçekli işletmeler, başvuru yapamayacak. Eğer çalışan sayısınız 250’nin altındaysa, mali bilanço toplamı veya net satış hasılatınız 40.000.000 TL’nin altındaysa sıkıntı yok. Hala kafanızda soru işaretleri varsa KOBİ miyim? testi yapabilirsiniz.
 2. İkinci şart, TOBB’a üye odalardan birisine kaydınızın olması gerekiyor. Bu odalara örnek vermek gerekirse; ticaret odası, sanayi odası, ticaret borsası, ticaret ve sanayi odası vb. odalar diyebiliriz. Esnaf ve sanatkarlar odasına üyeyseniz, nefes kredisinden faydalanamazsınız. Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olanlar TESKOM esnaf kefalet kredisine başvuru yapabilirler.
 3. Üçüncü ve son şart, şu sektörlerden birinde faaliyet göstermemeniz gerekmektedir: Eczaneler, kooperatifler, döviz büroları, faktoring şirketleri, emlakçılar, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler.

Yukarıda da görüleceği üzere, nefes kredisinin çok fazla bir başvuru şartı yoktur. Her şart ve kural, gayet açıktır.

Nefes kredisi gerekli belgeler 2024-2025 nelerdir?

Nefes kredisine başvuru için bazı evraklar gerekiyor. Bu evrakları, temin etmelisiniz. Banka şubesine gitmeden önce hazırlamanızda fayda var. Gel, git ve götür ile zaman kaybetmezsiniz. Bu nedenle, bu bankalara şu belgeler ile başvuru yapmalısınız:

 • Vergi borcu yoktur yazısı
 • SGK borcu yoktur yazısı
 • Nüfus cüzdanının bir fotokopisi (arkalı önlü)
 • İmza sirküleri ya da beyanı
 • Son iki yıla ait vergi levhası
 • Son iki yılı gösteren hesap defteri ya da bilanço-gelir tablosu
 • Mal varlığınız var ise bu mal varlıklarına ilişkin tapu fotokopileri
 • ”TOBB nefes kredisi” ibaresinin geçtiği üyelik belgesi (Bu belgeyi bağlı bulunduğunuz odadan almalısınız.)

Yukarıdaki belgeleri, düzgünce bir şeffaf dosya ile banka şubesine sunarsanız, çok fazla karışıklık olmayacaktır.

Nefes kredisi için teminat isteniyor mu?

Evet, bu sorunun cevabıdır. Ancak, KGF bu teminatı sizin için verecektir. Ayrıca, bazı bankaların da KGF kefaletine ek olarak kefil istediklerini duydum. Nefes kredisi başvurusu yaparken bir kefil bulmanız da faydanıza olabilir. Ama yine de bu durumu banka şubesi yetkilileri ile görüşmenizde yarar var. Üçüncü kişi kefil talebinde bulunan bankalardan birisi de Denizbank’tır.

Denizbank’ın internet sayfasında bu durum ile ilgili açıklamaları okuyabilirsiniz. Özellikle, KGF kefaletine ek olarak, 3. kişi kefili aramalarının nedenini de sorabilirsiniz.

Diğer bankalar da 3. kişi kefili istiyor mu, açıkcası bilmiyorum.

Nefes kredisi hesaplama nasıl yapılır?

Nefes kredisi hesaplama için kullanılabilecek 3 temel parametre var.

Bunlar;

 • Bu kredinin ilk 6 ayı ana para ön ödemesizdir. Ancak, bu 6 aylık dönemde faizin taksitleri ödenir.
 • Bu kredi, 18 ay vadelidir. İlk 6 ay faiz taksitleri ödenmeye başlanır. Sonraki 12 ayda hem ana para hem de faiz taksitleri ödenir.
 • Bu kredinin aylık faiz oranı %1,85’tir.

Bu üç parametre kullanıldığında, çekeceğiniz nefes kredisinin tutarına göre hesaplama değişecektir.

Nefes kredisi son başvuru tarihi nedir?

Nefes kredisi son başvuru tarihi ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak, 1 ay içerisinde nefes kredisi başvuru işlemlerinizi tamamlamanızı öneririm. Ayrıca, son başvuru tarihi ile ilgili çalıştığınız bankadan da bilgi alabilirsiniz. Bir an önce başvurmanızda fayda var.

Umarız 2024-2025 Kosgeb Nefes Kredisi açıklanır. Olur da biz atlar isek mutlaka bizleri yorumlardan haberdar edin.

Umarım, makalemizden keyif almışsınızdır. Bizi Facebook sayfamızdan da takip etmeyi unutmayın.

“KOSGEB Nefes Kredisi 2024-2025 Şartları ve Başvurusu” üzerine 8 yorum

 1. 3 yıl önce dükkanlarımı kapatmak zorunda kaldım ama vergi ve bagkur devam etmekte nefes kredisinden faydalanabilirmiyim ayrica bagkur ve vergi borcum vebankalara borcum var

  Yanıtla
  • İlk 6 ay ana para ödemesiz, faiz ödemeli. Sonrasındaki 12 ayda ise geri kalan tutarı eşit taksitlerle ödüyorsunuz.

   Yanıtla

Yorum yapın