Faizsiz KOBİ Destek Kredisi 2018 Nasıl Alınır? Şartları Nedir?

0

Faizsiz KOBİ destek kredisi 2018, KOSGEB ve bazı bankalar tarafından verebilmektedir. Dilerseniz, bu destek kredisi nasıl alınır? Şartları nelerdir? Kimler alabilir, kimlere verilir?

Tüm bu soruların cevaplarına geçmeden önce 01.09.2018 tarihinde Bakan Berat Albayrak tarafından açıklanan TOBB  nefes kredisi ile ilgili yazımızı okumanızı öneririm. Ancak, bu kredi, faizsiz değil; uygun faizlidir. Faiz oranı aylık %1,85’tir. Daha önce aylık faiz oranı %0,98 idi.

Faizsiz KOBİ destek kredisi nedir?

KOBİ destek kredisi, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere verilen bir kredi türüdür. Bu kredilerden sadece esnaflar faydalanabilmektedir.

KOBİ destek kredileri, faizli ve faizsiz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Hemen hemen bütün bankalar, faizli KOBİ destek kredisi vermektedir. Ancak, bu krediler, faizli olmaları sebebiyle oldukça maliyetlidir. Aylık faiz oranları, % 1,60’lara kadar çıkabilmektedir.

Faizsiz KOBİ destek kredileri ise KOSGEB ve bazı bankalar verebilmektedir. Dilerseniz faizsiz KOBİ destek kredileri ile ilgili detaylara geçelim.

Faizsiz KOBİ Destek Kredisi

KOSGEB Tarafından Verilen KOBİ Destek Kredileri Nelerdir?

KOSGEB KOBİ destek kredisi, KOSGEB tarafından KOBİ’lere ve girişimci adaylarına verilen tüm desteklerin genel bir adıdır. Tüm destekler, KOSGEB KOBİ destek kredisi olarak ifade edilir.

Destek kredisi kavramı, genel bir kavramdır. KOSGEB destek kredisi, banka kredileri ile karıştırılmamalıdır. Banka kredileri, nakit olarak verilir ve faizlidir. KOSGEB destek kredileri ise geri ödemeli, geri ödemesiz ve kredi faiz desteği olmak üzere üçe ayrılır. Geri ödemeli olanlar faizsiz ve belli bir süre ön ödemesizdir. Geri ödemesiz olanlar, işletmenizi kapatmadığınız sürece KOSGEB’e geri ödenmez. Kredi faiz desteği ise bankalardan alacağınız kredinin faizini karşılar.

KOSGEB KOBİ destek kredileri kendi içinde üçe ayrılır.

Bunlar;

  • KOSGEB geri ödemesiz KOBİ destek kredileri
  • KOSGEB geri ödemeli KOBİ destek kredileri
  • KOSGEB faizsiz KOBİ destek kredileri

KOSGEB destek kredilerini, KOSGEB destekleri 2018 isimli yazımızdan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Dilerseniz bu üç KOBİ destek kredisinin detaylarına geçelim.

KOSGEB geri ödemesiz KOBİ destek kredileri

KOSGEB geri ödemesiz destekler, hileli işlem yapmadığını sürece sizden geri talep edilmez, hibe edilir. Geri ödemesiz desteği alabilmeniz için başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuz onaylanırsa, ilgili harcamanızı yapar, fatura ve dekontunu KOSGEB’e ibraz edersiniz. Karşılığında yapmış olduğunuz masrafların belirli bir oranını geri alırsınız.

KOSGEB faizsiz KOBİ destek kredileri

En son bildiğiniz üzere 2016 ve 2017 yıllarında iki kez olmak üzere kredi faiz desteği başvurusu, KOBİ’ler tarafından yapıldı. En son yapılan başvurularda 400 binden fazla KOBİ, kredi almaya hak kazandı ve birçoğu KOSGEB destek kredilerini bankalardan aldılar. 50.000 TL’ye kadar alınan krediler, 1 yıl ön ödemesiz, %0 faizli, 36 ay vadeli kredilerdi. Bu sebeple, şunu diyebilirim ki KOSGEB destek kredileri, KOBİ’ler açısından oldukça kıymetlidir.

Önümüzdeki dönemde 300.000 TL’ye kadar 48 ay vadeli, %0 faizli KOSGEB kredileri söz konusu olabilir. Ön ödemesiz dönemin ise bankalar ile yapılacak protokollerde belirlenmesi öngörülmektedir.

KOSGEB kredi faiz desteği ile ilgili detaylara göz atabilirsiniz.

Şu an için faizsiz KOSGEB kredisine başvuru yapmanız mümkün değildir. KOSGEB kredisi 2018 isimli haberimizi okuyabilirsiniz.

KOSGEB geri ödemeli KOBİ destek kredileri

KOSGEB geri ödemeli destekler, mevcut destek programları kapsamında verilmektedir. Örneğin KOSGEB yeni girişimci desteği içinde yer alan sabit yatırım desteği bir tür geri ödemeli destektir. Bu destek, için yeni makine alımı yapmanız, ücretini tedarikçisini ödemeniz gerekmektedir. Satın alınan makine için fatura ve dekontunuzu KOSGEB’e teslim ederseniz. KOSGEB tarafından banka teminatı veya KGF kefalet mektubu karşılığında size 100.000 TL’ye kadar geri ödemeli kredi yatırılır. Bu krediyi 2 yıl ödemezsiniz. Sonraki 2 yıl içinde 3 ayda bir 8 eşit taksitte ödersiniz. Faizi yoktur. Ancak, ifade ettiğim gibi makine alımı yapmanız, ücretini ödemeniz gerekmektedir. Diğer destek programlarında da aynı prosedür geçerlidir. Geri ödemesiz destekleri için teminat şartı yoktur.

Kredi faiz desteği ise daha farklıdır. Bu destek kredisi, her zaman yapılmaz. Belirli dönemlerde ilan edilir. Önce KOSGEB’e başvurursunuz, KOSGEB onaylar ise Bankalara resmi evraklarınızı teslim edersiniz. Banka da kredinizi onaylarsa kredinizi çekersiniz. Faizi, KOSGEB karşılır. Ana parayı siz ödersiniz.

KOSGEB KOBİ destek kredisi kimler alabilir, kimlere verilir?

KOSGEB destek kredisinden KOSGEB desteklenen sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’ler faydalanabilmektedir. KOSGEB desteklenen sektörler 2018 isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

KOSGEB KOBİ destek kredileri nasıl alınır?

Bütün destek başvuruları, veri tabanı üzerinden yapılır. Kayıt ücretsizdir. KOSGEB veri tabanına kayıt isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

KOSGEB destek kredilerinin hepsi önemlidir. Yeni iş kuracaksanız KOSGEB yeni girişimci desteği sizin için önemlisi olur. Ar-Ge yapıyorsanız KOSGEB ar-ge ve inovasyon destek programı sizin için en önemlisi olur. Başarılı bir ar-ge çalışması sonucu prototip elde etmişseniz KOSGEB KOBİ yatırım sizin için en önemlisi olur. Ya da imalat sanayinde faaliyet gösteriyorsanız KOBİGEL sizin için en önemlisi olur.

Bu durum sizin ihtiyacınıza bağlıdır. Ancak, şunu da ifade etmeliyim ki en popüler destek programı KOSGEB yeni girişimci desteği diyebilirim.

Bu destek, KOSGEB desteklenen sektörlerden birinde işletme kurmayı düşünen girişimcilere verilir. Destek için işletme kurmadan önce girişimcilik sertifikası almanız gerekmektedir. Destek; 50.000 TL geri ödemesiz, 100.000 TL geri ödemeli olmak üzere toplam 150.000 TL’dir. Bu desteğe her zaman başvuru yapabilirsiniz.

Hiç paranız yoksa KOSGEB destek kredisi alamazsınız. Eğer işletmeniz var ise KOSGEB faiz desteğinden faydalanma şansınız olabilir. Ancak KOSGEB’in diğer desteklerinden faydalanamazsınız. Nedeni şu: KOSGEB tüm masraflarınızı karşılamaz. Örneğin 10.000 TL’lik makine aldınız. Destek oranı % 50. 5.000 TL destek ödemesi yapar size. 5.000 TL + 1.800 KDV’yi siz ödersiniz.

Özellikle makine, ekipman harcamalarınız için destek ödemesinden önce KOSGEB uzmanları işletmenizi denetler, eğer var ise ödeme yapar. 3 yıl boyunca denetimlere tabi olursunuz. Makine, ekipmanlarınızı satmadığınız olduğu sürece hiç bir sıkıntı yaşamazsınız.

Faizsiz KOBİ Destek Kredisi Nasıl Alınır

Bankalar Tarafından Verilen Faizsiz KOBİ Destek Kredileri Nelerdir?

Bankalar tarafından Halk Bankası hariç esnaf ve sanatkalara faizsiz kredi veren banka bulunmamaktadır.

Halk Bankasının vermiş olduğu faizsiz KOBİ destek kredisini ise üçe ayırmak gerekiyor. Bunlar:

  • Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenlere Kredi
  • Ustalık Belgesi Sahibi Olup Yeni İşyeri Kuran Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi
  • Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi

Bu üç kredi de %100 faizsizdir. Sadece ana paradan sorumlu olursunuz. Dilerseniz, kredilerin detaylarına geçelim.

Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenlere Kredi

”193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9’uncu maddesinde belirtilen, geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında (el dokuma işleri, bakır işletmeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığı’nca kabul edilen) faaliyet gösteren ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkarlar % 100 faiz indirim imkanı ile kredi kullanabilmektedir.”

Ustalık Belgesi Sahibi Olup Yeni İşyeri Kuran Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi

”3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında, kredi başvuru tarihi itibariyle en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkârlara, bu Karar kapsamında 01/01/2015 tarihinden itibaren % 100 faiz indirim imkanı ile kredi kullanabilmektedir.”

Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi

”KOSGEB Girişimcilik Destek Programını bitiren, başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara KOSGEB tarafından onaylanan projelerini Halk Bankasına sunmaları durumunda 100.000 TL’ye kadar % 100 faiz indirim imkanı ile kredi kullanabilmektedir.”

Kaynak: http://www.halkbankkobi.com.tr/channels/Esnaf-ve-Sanatkarlara-Ozel/Esnaf-ve-Sanatkarlarimiza-Ozel-Krediler/Sifir-Faizli-Esnaf-Kredileri/1594

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..