KOSGEB Asil Kursiyer Nedir? İŞKUR Asil Kursiyer Ne Demek?

0

KOSGEB asil kursiyer ne demek? Yedek kursiyer ne demek? Ne anlama geliyor? Asil kursiyerin yedek kursiyerden farkı nedir? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Asil kursiyer ne demek sorusu, özellikle KOSGEB girişimcilik eğitimleri ve İŞKUR işbaşı eğitim programları ile alakalı bir sorudur. KOSGEB kurslarına ve İŞKUR eğitim programlarına başvuru yapanlar, başvuru sonuçlarını öğrenirken isim ve soy isimlerinin karşılarında ”asil kursiyer” veya ”yedek kursiyer” ibareleri ile karşılaşmaktadır.

Peki ama bu ifadeler ne anlama gelmektedir? Başvuru sahipleri, bu ibarelerden ne anlamalıdır?

Şimdi dilerseniz, asil kursiyer ve yedek kursiyer ne demek, bu soruların cevaplarına geçelim.

KOSGEB asil kursiyer ne demek?

KOSGEB girişimcilik desteği almak isteyenler, KOSGEB girişimcilik kursu başvurusu yapmaktadır. Çünkü, işletme açmadan önce bu kursa katılmak zorunludur. Ya da konuyu sadece KOSGEB ile de sınırlandırmayalım. İŞKUR işbaşı eğitim programlarına katılma için başvuru yapanları da konuya dahil edelim.

Her iki programa da katılmak, her ne kadar ücretsiz olsa da başvuruların yoğun olması sebebiyle bu programlara katılmak çok kolay değildir. Çünkü, çok fazla başvuru söz konusu olmaktadır ve bu nedenle, mülakatlar veya sınavlar yapılmaktadır.

Yapılan mülakat veya sınavlar sonrası, değerlendirme sonuçları açıklanır. Açıklanan bu sonuçları ise başvuru sahipleri incelemektedir.

Sonuçlar listesinde başvuru sahiplerinin isimlerinin karşısında asil kursiyer veya yedek kursiyer ibaresi yer alabilmektedir. Bazı durumlarda, asil kursiyer listesi ayrı, yedek kursiyer listesi ise ayrı olarak ilan edilir.

KOSGEB asil kursiyer nedir? İŞKUR asil kursiyer ne demektir?

Yapılan mülakat ve değerlendirmeler sonucu, KOSGEB girişimcilik kursuna ya da İŞKUR işbaşı eğitim programına katılmaya hak kazanan kişileri ifade eder. Asil kursiyer, başvurusunu yapmış olduğu programa katılmaya hak kazanmıştır. Katılımcı, eğitim yeri ve tarihini dikkate alarak bu kursa veya programa katılabilir.

KOSGEB yedek kursiyer ne demek? İŞKUR yedek kursiyer ne demek?

Yedek kursiyer, eğer asil kursiyerlerden birisi kursa katılmayacak ise katılmayan kişinin yerine kursa katılabilecek olan kişileri ifade eder. İsminizin karşısında yedek kursiyer ibaresi yer alıyorsa ya da yedek kursiyer listesinde isminiz varsa bu durumda, ilgili kursa katılabilmeniz için asil kursiyerlerden birisinin veya birkaçının ilgili programa katılmamış olması gerekmektedir. Kısacası, kursa veya programa katılmanız, asil kursiyerlerin durumuna bağlıdır.

Kursa veya programa katılmada öncelik, asil kursiyerlere aittir. Eğer asil kursiyer katılmaz ise asil kursiyerin yerine yedek kursiyerler listesinde ilk sırada olan kişi, kursa davet edilir.

Sonuç

Dikkat! Asil kursiyer, başvuru yapılan bir programa katılmaya hak kazanan kişiyi ifade etmektedir. Yedek kursiyer ise asil kursiyerlerden birisinin veya birkaçının programa katılmaması durumunda ilgili programa katılmaya hak kazanacak olan kişiyi ifade eder.

Hangi program için asil kursiyer olursanız olun, programlara katılmak zorunludur. Devamsızlık durumunda, şartlara göre yedek kursiyerlerin ilgili programa çağrılması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle, asil kursiyerlerin programlara katılmaları gerekmektedir. Eğer, asil kursiyerler hak kaybına uğramak istemiyorlarsa, programlara düzenli olarak katılmalıdırlar.

Son olarak, KOSGEB kursundan biraz daha bahsetmek istiyorum.

Hangi kurum düzenliyor olursa olsun, KOSGEB kursuna katılım zorunludur. Kurslar, 32 saat sürmektedir ve katılım ücretsizdir. Bir günde 8 saatten fazla eğitim yapılamamaktadır, yasaktır. Genelde eğitimler 4 ya da 5 günde tamamlanmaktadır.

Kurslara en fazla 6 saate kadar devamsızlık yapılabilmektedir. Aksi takdirde devamsızlık nedeniyle katılım belgesi alınamamaktadır.

Katıldığınız günler için kursta katılımcılardan imza alınmaktadır. Atılan imzalar, KOSGEB uzmanları tarafından incelenmektedir. Başka bir kursiyer adına atacağınız imza, sizin de girişimcilik belgesi almanıza engel teşkil edebilmektedir. Bu nedenle, 32 saat boyunca kursa katılmanızı ve başkasının yerine imza atmamanızı tavsiye ederim.

KOSGEB desteği alarak işletme kurduktan sonra girişimcilik desteğine ek olarak, diğer KOSGEB desteklerinden de faydalanmaya devam edebilirsiniz.

Asil ve yedek kursiyer durumunuz ile ilgili sorularınızı bize sorabilirsiniz. Soru ve görüşleriniz, uzman ekibimiz tarafından incelenecek ve cevaplanacaktır.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..