KOSGEB Eczacı Kredisi 2018 – KOSGEB Eczane Hibe Desteği 2018

10

KOSGEB Eczacı Kredisi 2018 nedir? KOSGEB Eczacı Hibe Desteği 2018 şartları nelerdir? Eczacılar KOSGEB kredisi alabilir mi? KOSGEB eczane 2018 için neler yapılması gerekiyor? Tüm bu soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

KOSGEB Eczacı Kredisi 2018 – Eczacılar KOSGEB Kredisi Alabilir mi?

KOSGEB eczacı kredisi 2018 kavramını öncelikle tanımlamak istiyorum. KOSGEB, veri tabanına kayıtlı üyelerine ya hibe ya da kredi vermektedir. 2017 yılında KOSGEB eczacı kredisi verilmişti. Eczaneler, % 0 faizli, 1 yıl ön ödemesiz, 50.000 TL üst limite kadar KOSGEB eczacı kredisi almışlardı. Önümüzdeki yıllarda bu ve benzeri kredilerin devam etmesi mümkün gözüküyor. İlgili gelişmelerden haberdar olmak için bizi takip edebilirsiniz.

KOSGEB Eczane Hibe Desteği 2018

Bir de bildiğiniz üzere, KOSGEB’in hibe destekleri bulunmaktadır. Yani, geri ödemesiz, karşılıksız destekleri… Eczanelerin de bu desteklerden faydalanması mümkündür. Ayrıca, eczane işletmesi açmak isteyenler, girişimci desteğinden faydalanarak eczane açabilirler. Peki ama nedir bu KOSGEB eczane hibe desteği? Gelin, bu desteğin detaylarını inceleyelim.

 • Bu desteğin orijinal adı: KOSGEB yeni girişimci desteğidir.
 • Bu destekten faydalanabilmek için eczane açılmadan önce KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitiminin alınması gerekmektedir.
 • Eğitim sonrası eczane resmi olarak açılmalıdır.
 • Eczane açıldıktan sonra KOSGEB’e kayıt yapılmalıdır.
 • Kayıt sonrası iş planı yazılmalı ve başvuru yapılmalıdır.
 • Başvuru onaylanırsa aşağıda yer alan tutarda hibe desteği alabilirsiniz.
 • Hibe Üst Limiti: 50.000 TL
 • Geri ödemesizdir.
 • Destek Oranı: İşletmenin kurulduğu şehre göre değişmektedir.

Bu 50.000 TL aşağıdaki başlıklardan oluşuyor.

 • İşletme kuruluş desteği: 2.000 TL
 • Kuruluş dönemi makine, teçhizat, ofis donanım, yazılım desteği: 18.000 TL
 • İşletme giderleri desteği: 30.000 TL (Personel ve kira desteği)

Eczaneniz için raf, bilgisayar vb. tüm giderlerinizi KOSGEB desteği ile karşılayabilirsiniz. Yine kira ve personel desteği alabilirsiniz. İşletme kuruluş desteğini ise fatura ve dekont ibraz etmeden 2.000 TL tutarında alırsınız. Diğer destekler için fatura, dekont şarttır. Personel için yine ücret bordrosu, SGK hizmet listesi ve ücretin ödendiğini gösteren dekont şarttır. Kira giderini almanız için ise kira kontratı ve aylık kiranızı ödediğinizi gösteren dekont şarttır.

KOSGEB desteklerinin genel kuralı şudur: Önce harcamayı siz yaparsınız, sonra KOSGEB’den geri alırsınız. Ancak, 2018 yılında yapılan değişikle makine-teçhizat, ofis donanım vb. giderler için erken ödeme alabiliyorsunuz. Burada da destek tutarının % 20’si kadar teminat göstermeniz gerekiyor.

Ayrıca KOSGEB yeni girişimci desteğinin haricinde diğer desteklerden de faydalanabilirsiniz. Örneğin, Genel Destek Programı kapsamındaki tüm desteklere başvuru yapabilirsiniz. Yine KOSGEB nitelikli eleman desteği kapsamında üniversite mezunu istihdam edebilir ve 50.000 TL’ye kadar yanınızda çalıştıracağınız kişinin maaşını geri alabilirsiniz. Bunların çok önemli destekler olduğunu düşünüyorum.

İlgili içerik: KOSGEB mimarlık ofisi desteği

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

10 Sorular ve Yorumlar
 1. eczacı diyor ki:

  Devir alınan eczane için de aynı desteklerden faydalanabiliyor muyuz?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Devir işlemlerine KOSGEB destek vermemektedir.

 2. Sergen diyor ki:

  Eczane açmak için eczane diploman olması şartımıdır. Herhangi biri KOSGEB’e başvuru yapabilir mi?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Şarttır. Yoksa kuruldan geçmez.

 3. Muhsine diyor ki:

  Kosgeb ‘e tam olarak ne zaman başvuru yapmak gerekiyor? Vergi Levhası aldıktan sonra mı başvuru yapmak gerekiyor?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   KOSGEB yeni girişimci kursuna katıldıktan ve vergi levhası çıkardıktan sonra başvuru yapmalısınız.

 4. Salih diyor ki:

  Resmi devirle devir bir eczane aldığımızda bu eczanenin ekipman ve malzemelerini yenilemek için kosgebten kredi alınabilir mi?.Kosgeb danışmanı olabileceğini çünkü mevcut eczanenin resmi olarak kapanıp alan kişi için yeni bir iş yeri olarak değerlendirebileceğini son kararı kurulun vereceğini belirtmişti. Buradaki hassas nokta şu yeni eczacılık yasası ile yeni mezun eczacılar istediklere yere eczane açamıyorlar fakat resmi devirle devir eczane aldıklarında devir alınan il için eczane açma hakkına sahip olabiliyorlar ve aynı mekanda veya il içinde başka bir mekanda devir alınan eczaneyi işlete biliyorlar. Örneğin ben bu hakkımı devir aldığım mekandan farklı bir mekanda eczane açarak kullanırsam yeni bir iş yeri kurmuş gibi kabul edilme ihtimaline karşılık aynı mekanda yenileme yaparak devam etmek istersem yeni bir iş yeri açmamış gibimi kabul edileceğim.Bu durum haksızlık olmaz mı?.Sizin yaptığınız devir eczaneye kosgeb kredisi verilemeyeceği kesin bir bilgi midir. Teşekkür ederim

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Devir, KOSGEB’de kesinlikle kabul edilen bir durum değildir. Kuruldan geçse dahi ilerleyen zamanlarda devir alındığı ortaya çıkarsa aldığınız desteği faizi ile geri ödemek zorunda kalırsınız.

   Bu durumu, ilinizde bulunan KOSGEB İl Müdürlüğü’ne de danışabilir, bu bilgiyi teyit ettirebilirsiniz.

 5. pharma diyor ki:

  2019 yılından itibaren eczane açılışlarına kosgeb desteği kalkıyormuş diye duyduk. Fakülteyi bitirdik 1 yıl zorunlu yardımcı eczacılık yapacağımız için 2019 da bitiyor. Böyle bir durum olunca eczane gibi açılışı ve devam ettirmesi maliyetli iş yerleri kurulması eczacıları bayağı zorlar ve yeni açılan bir iş yerinin ayakta durması sıkıntıya girer. Böyle bir durumda ne yapabiliriz.2019 sonrası açılışlarda kosgeb bizlere ne gibi destekler sunacak. Bizim iş hayatımız ve geleceğimiz için çok önemli bir konu. Lütfen yardımcı olun.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   1 Ocak 2019 yılı itibariyle destek programı tamamen değişecektir.