Mavi Yumurta Tavuğu ve Yumurtası 2018: Fiyatları, Özellikleri, Faydaları

0

Mavi yumurta tavuğu nedir? Mavi yumurta ve fiyatları nedir, üretimi nasıl yapılır, faydaları var mıdır? KOSGEB mavi yumurta tavuğu desteği var mı? Mavi yumurta ve tavuğuna ilişkin tüm detaylara yazımızda ulaşabilirsiniz.

Mavi yumurta tavuğu fiyatları

Ülkemizde mavi yumurta, oldukça popüler bir konu haline gelmiştir. Öyle ki, vatandaşlarımız mavi yumurta ile ilgili her türlü bilgiye ulaşmak ve bu yumurta türünün ticaretini yapmak ve bu yumurtayı tüketmek istemektedir. Biz de sizler için, mavi yumurta ile ilgili çok kapsamlı ve her türlü bilginin yer aldığı bir yazı kaleme almak istedik. Ayrıca, aşağıda paylaştığımız bağlantıya da bir göz atmanızda mutlak fayda var!

Faydalı İçerik: Tarım Bakanlığı genç çiftçi hibe 2018 çağrısı sayesinde mavi yumurta çiftliği kurmak ister misiniz? 

Yukarıda paylaştığımız genç çiftçi hibe sayesinde mavi yumurta çiftliği kurabilirsiniz. Sadece aşağıda bilgisini verdiğimiz tavuk ırklarını bu kapsamda satın alacaksınız.

Mavi Yumurta Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mavi yumurta, rengi itibariyle diğer yumurtalardan görüntü itibariyle ayrılmaktadır. Oldukça ilgi çekici bir yumurta çeşididir. Ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaktadır. Mavi yumurta, Amerika menşeli özel bir tavuk türü aracılığıyla üretilmektedir. Genel olarak özellikleri, boyutunun diğer yumurtalara göre küçük ve renginin mavi olmasıdır. Bu tavuk türünden aşağıda detaylı olarak bahsedeceğiz.

Mavi Yumurta Nedir

Son dönemde, mavi yumurta ismini kötüye kullanarak insanları dolandıran şahıslardan uzak durunuz. Bu yumurtayı siz de üretebilirsiniz. Bu konuda, insanların vaadlerine aldanmayınız.

Mavi Yumurta Tavuğu Cinsi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mavi yumurta tavuğu, Ameraucana cinsi tavuk olarak bilinmektedir. Yine, mavi yumurta yumurtlayan diğer bir tavuk cinsi de Araucana cinsidir. Araucana’da kuyruk bulunmaktadır, bu kuyruk Ameraucana’da yoktur. Her ikisi de Amerikan ırkı bir tavuk türüdür. Amerika kıtasına ait türlerdir. Bu tavuk cinslerini, diğer tavuklardan ayıran özellik, açık mavi renkte yumurta yumurtlamalarıdır. Başlıca özellikleri şunlardır:

 • Orta hızda büyürler ve bazen gurk olmaktadırlar.
 • Siyah, mavi, kahverengi, kırmızı, beyaz renklidir.
 • Ortalama ağırlıkları 2,5 kg civarıdır.
 • Yılda ortalama 170 ile 200 arasında yumurta üretirler.
 • Yaşam süreleri 8-10 yıl arasında değişmektedir.
 • En verimli oldukları dönem, ilk 18 aydır.
 • Ülkemizde bu türün kuluçkalık yumurtalarının tedariği çok kolay değildir.
 • Süs tavukçuluğu koleksiyoncuları tarafından rağbet görmektedir.
Mavi yumurta tavuğu cinsi ve özellikleri

Mavi Yumurtanın Faydaları Nelerdir? Besin Değerleri Nasıldır?

Mavi yumurtanın faydaları hususunda bir görüş birliği yoktur. Buna dair, çok farklı açıklamalar yapılmaktadır. Biz, sizlere her iki görüşü de sunmak istiyoruz. Çünkü, bu konuda oldukça objektif olmak zorundayız. İnsanlarımıza yanlış bilgi vererek bu konuda büyük bir sorumluluk altına girmek istemeyiz.

Mavi yumurtanın faydaları konusunda olumlu görüş bildirenler faydaları şu şekilde sıralamaktadır:

 • Dünyanın en yüksek besin değerlerine sahip yumurtasıdır.
 • Protein değeri diğer yumurtalara göre fazladır.
 • Enerji değeri yüksektir.
 • İçinde yüksek miktarda A,D,E ve B vitaminleri bulunmaktadır.
 • Yağ ve kolesterol oranı düşüktür. Bu nedenle, kalp ve damar hastaları tarafından da tüketilmektedir.
 • Bağışıklık ve üreme sağlığı açısından faydalıdır. Çünkü delenyum içermektedir.
 • Kalsiyum miktarı yüksektir.
 • Demir açısından zengindir.
 • Yumurta sarısı diğer yumurtalara göre daha büyüktür.
 • Göz sağlığını korumakta ve kemik erimesini engellemektedir.

Mavi yumurtanın faydaları konusunda açıklama yapan başka bir kesim daha vardır. Bu kesime göre, mavi yumurtanın besin değerleri açısından diğer yumurtalardan hiç bir farkının olmadığı, mavi yumurtanın faydaları başlığında yer verilen ifadelerin normal bütün yumurta çeşitleri için geçerli olduğu ve mavi yumurtanın sadece renk itibariyle diğer yumurtalardan ayrıldığı ifade edilmiştir.

Açık söylemek gerekirse, biz de yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde, mavi yumurtanın diğer yumurtalardan sadece renk itibariyle değil; kolesterol değerlerinin düşük olması açısından da farklı olduğu görüşündeyiz. Diğer özellikleri ise diğer yumurtalar ile aynıdır. Ancak renginin farklı olmasından dolayı, mavi yumurtanın özellikle çocukların yumurta tüketimini artırdığını söylemek gerekiyor.

Mavi yumurta tavuğu fiyatları

Mavi Yumurta Tavuğu Yumurta Fiyatı Nedir?

Ülkemizde oldukça ilgi çekici bir hale gelen mavi yumurtanın fiyatları 5 TL ile 10 TL arasında değişmektedir. 10 TL’ye kadar alıcısı olan mavi yumurtanın, diğer yumurta fiyatları düşünüldüğünde ticari açıdan oldukça avantajlı olduğu görülmektedir. Diğer yumurta fiyatları 0,5 TL’den satılırken mavi yumurtanın bu denli yüksek fiyatlardan alıcı bulması, mavi yumurtaya olan ilgiyi oldukça artırmıştır.

Mavi Yumurta Fiyatları

Mavi Yumurta Tavuğu Fiyatları Nedir?

Mavi yumurtlayan tavuk fiyatları ise 200 TL ile 2.000 TL arasında değişmektedir. Geçtiğimiz yıl, 200 TL’den mavi yumurtlayan tavuk alınabilirken bu yıl bu tavuk türünün fiyatları ortalama 500 TL seviyesine ulaşmıştır. Buna rağmen, alıcı oldukça fazla olup tedariği oldukça zordur. Fiyatlarının bu denli yüksek olmasının temelinde yatan sebep de budur.

Mavi Yumurtlayan Tavuk Fiyatları

Mavi Yumurta Tavuğu ve Mavi Yumurta Nereden Alınır?

Mavi yumurta ticareti yapan birçok sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Gerekli araştırmayı yaptıktan sonra Facebook ve Twitter’dan bu yumurtanın satışını yapan birçok hesapla karşılabilirsiniz. Yine sahibinden.com ve benzeri e-ticaret sistelerinden bu yumurtayı satın alabilirsiniz. Aşağıda yer alan yorum bölümünden hem satıcılar hem de alıcılar talep ve isteklerini yazabilirler.

Bu yumurta ve tavukları, ülkemizin çeşitli çiftliklerinden de satın alabilirsiniz.

Mavi Yumurta Tavuğu Yumurtaları

Mavi Yumurta Tavuğu Yumurtası Ticareti Karlı mıdır?

Bu konuda net konuşmamakta fayda var. Çünkü mavi yumurtlayan bu tavuk cinsi, çok kolay bulunmuyor. Mavi yumurta ticareti ile ilgili aşağıda bir hesap yaptık, karar sizin.

Mavi tavuk ortalama fiyatı: 500 TL

Mavi yumurta fiyatı: 7 TL

Bir adet mavi yumurtlayan tavuğun yıllık üretimi: 120 adet

Bir adet tavuktan elde edilebilecek maksimum yıllık gelir: 840 TL

KOSGEB Mavi Yumurta Tavuğu Desteği Var mıdır?

Eğer tavuk besiciliği değil de, sadece yumurta ticareti yapacaksanız, 50.000 TL üst limitli KOSGEB yeni girişimci desteğinden faydalanabilirsiniz. KOSGEB yeni girişimci desteği nedir? Nasıl yararlanırım? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Ancak, KOSGEB’in doğrudan mavi yumurta tavuğu desteği bulunmamaktadır. Çünkü hayvancılık KOSGEB tarafından desteklenmeyen bir sektördür.

Mavi yumurta tavuğu ile ilgili geri dönüşlerinizi bekliyoruz, soru ve görüşleriniz en kısa sürede değerlendirilecektir.

Sağlıcakla kalın.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..