KOSGEB Çiftçi Desteği 2018 – KOSGEB Çiftçi Kredisi 2018

2

KOSGEB çiftçi desteği var mı? KOSGEB çiftçi kredisi 2018 var mı? 2018 yılında hangi kurumlar çiftçi desteği ve kredisi vermektedir?

KOSGEB çiftçi desteği ve kredisiyle ilgili en doğru ve gerçekçi bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Çiftçi Desteği 2018 Var mı?

Ülkemizde çiftlik faaliyetleri oldukça fazladır. KOSGEB tarafından ticari ve sınai faaliyetlere destek ve kredi verildiğini de biliyoruz. Bu nedenle, sıklıkla sorulan KOSGEB çiftçi desteği var mıdır? sorusunun cevabını net ve doğru bir şekilde vermek gerekiyor.

İnternet sayfalarında bu sorunun doğru bir şekilde yanıtlanmadığı ortadadır. Yalan yanlış, adeta laf ebeliğiyle oluşturulmuş içerikler, siz değerli vatandaşlarımızı da yanlış yönlendirmektedir. Peki ama gerçekten KOSGEB çiftçi desteği bulunmakta mıdır?

Bu konuda daha detaylı bilgi verebilmek, vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına net ve anlaşılır bilgi vermeyi de kendimize amaç edindiğimizden dolayı bu konuyu farklı açıdan değinmek istedik.

Cevap çok net bir şekilde hayırdır.

”KOSGEB tarafından hiçbir şekilde çiftçi desteği verilmemektedir.”

Çünkü çiftlik faaliyetleri, KOSGEB desteklenen sektörler 2018 listesinde arasında yer almamaktadır. Çiftlik faaliyetleri, KOSGEB destek alabilecek faaliyet alanlarından birisi değildir.

KOSGEB hayvancılık desteğinin de olmadığını çok net bir şekilde diğer yazılarımızda ortaya koyduk. Sonuç olarak, çiftçiye KOSGEB desteği verilmemektedir.

Bazı sitelerde, konuyla ilgili saçma bilgiler yer almaktadır. Tarım makinelerinin imalatı bir çiftçi faaliyeti değildir. Ya da yem imalatı çiftçi faaliyeti değildir. Bu bir imalat alanıdır. Yanlış anlaşılma olmasın. Hayvan alımı, çiftlik binası yapımı, tohum alımı, traktör alımı bu giderler KOSGEB tarafından desteklenmez.

Peki ama diğer kurumlar da mı vermiyor?

KOSGEB, haricinde oldukça önemli çiftçi destekleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de genç çiftçi hibe programıdır. 30.000 TL’ye kadar karşılıksız olarak bu destekten faydalanabilirsiniz. Ayrıca, damızlık düve hibe ve krediden de faydalanabilirsiniz.

İlgili İçerik: Genç Çiftçi Hibe 2018 Başvuru Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

İlgili İçerik: Damızlık Düve Hibe 2018 – Damızlık Düve Kredisi Şartları 2018

KOSGEB Kadın Çiftçilere Hibe Desteği Var mı?

Ne yazık ki, bu durumun cinsiyetle de bir alakası yoktur. Sonuç olarak, KOSGEB kadın çiftçilere de hibe desteği vermemektedir. Kadınlar da çiftçi desteği alabilmeleri için diğer kurumların ilgili destek programlarına başvuru yapmalıdır.

KOSGEB Çiftçi Kredisi 2018 Var mı?

Hayır, KOSGEB çiftçilere herhangi bir kredi vermemektedir. Bunu KOSGEB İl Müdürlüklüklerini arayarak da teyit edebilirsiniz. İnternette yazan her bilgiye güvenirseniz, boşa çaba ve enerjinizi sarf etmek zorunda kalırsınız.

Ülkemizde, çiftçilere yönelik en etkili ve en uygun çiftçi kredi programı, Ziraat Bankası tarafından verilmektedir. Çünkü Ziraat Bankası tarafından verilen bu kredi, sübvansiyonlu bir kredidir. Yani, faiz indirimi söz konusudur. Faiz oranları, çiftçilerimizin faaliyet gösterdikleri alana göre değişmektedir.

Resmi Gazete’den hangi çiftçi alanlarına ne kadar faiz indirimi uygulandığını, ayrıca çiftçi kredisi üst limitlerini inceleyebilirsiniz.

İlgili İçerik: KOSGEB tarıma destek veriyor mu?

İlgili içerik: KOSGEB mantar desteği var mı?

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

2 Sorular ve Yorumlar
  1. Leex diyor ki:

    Çiftçi kaydı mevcut yani sgk Sigorta aktif durumda başka uğraştığı bir iş bulunmamaktadır. Kosgeb girisimcilik kursuna katilabilir miyim çiftçi kaydım olduğu için kabul edilir mi?

    1. kosgebuzman diyor ki:

      KOSGEB, çiftçilik faaliyetlerine destek vermez. Ancak KOSGEB’in desteklediği sektörlerden birisinde işletme açacak iseniz KOSGEB girişimcilik kursuna kayıt yaptırabilirsiniz.