KOSGEB Hayvancılık Destekleri 2018 ve Hibeleri Var mı? (GÜNCEL)

0

KOSGEB hayvancılık destekleri 2018 nelerdir? Var mı? Bu sektöre yönelik KOSGEB destek veriyor mu? KOSGEB hayvancılığı destekliyor mu? KOSGEB hayvancılık hibeleri 2018 gerçekten var mı? Hayvancılık sektöründe KOSGEB kredisi 2018 nasıl alınır? Hayvancılık kursları var mı? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

KOSGEB Hayvancılık Destekleri ve Hibeleri Var mı?

KOSGEB, sunmuş olduğu destekler ile ülkemizin kritik kurumlarından biridir. KOSGEB, mevcut kredi ve hibe destekleri ile hem KOBİ’leri hem de girişimcileri desteklemektedir. Ancak, KOSGEB her sektörü desteklememektedir. KOSGEB desteklenen sektörler listesinde yer alan faaliyet alanlarını sadece desteklemektedir. Bu nedenle, KOSGEB’den destek alıp alamayacağınızı bu listeyi inceleyerek tespit edebilirsiniz.

Biz de yazımızda KOSGEB hayvancılık destekleri ve hibeleri var mı? sorusunun cevabını irdelemeye çalışacağız. Birçok çiftçimiz veya çiftçi adayımız bu soruyu son dönemde çokça sormakta ve internet ortamında adeta kirli bilgiler sonucu mağdur olmaktadır.

Çok net bir şekilde konuyu açıklamak istiyorum. İnternet sayfalarında dolaştığınızda adeta KOSGEB hayvancılık destekleri varmış gibi sanırsınız, ancak kesinlikle KOSGEB hayvancılık destekleri ve hibeleri olmadığını ve bu sektörleri KOSGEB’in desteklemediğini söyleyebilirim.

Hiç bir şekilde, KOSGEB desteği alarak aşağıdaki harcamaları yapamazsınız:

 • KOSGEB ile hayvan satın alamazsınız.
 • KOSGEB ile çiftlik kuramazsınız.

Yukarıdaki faaliyetleri KOSGEB desteği alarak yapamazsınız. Bunu zaten herhangi bir KOSGEB İl Müdürlüğünü aradığınızda öğrenebilir ve bu bilgiyi teyit ettirebilirsiniz.

KOSGEB Hayvancılığı Destekliyor mu?

KOSGEB, ne yazık ki hayvancılığı desteklememektedir. Yani, yukarıda da ifade ettiğim gibi hayvan alımı, çiftlik inşaatı vb. giderlerinizi asla karşılamaz. Birçok sitede KOSGEB’in hayvancılığı desteklediği gibi bir hava oluşturulmuştur. Bu oldukça yanlıştır. Sonuç olarak, KOSGEB hayvancılık hibeleri yoktur. 

KOSGEB’in hayvancılık sektörü ile ilgili çok sınırlı düzeyde, pek de hayvancılıkla ilgili olmayan faaliyet alanlarında destekleri söz konusu olabilir. Nedir bu faaliyet alanları? Bu faaliyet alanları daha çok imalat ile ilgilidir. Şimdi bu faaliyet alanlarına değinelim.

 • 10.12 – Kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması
 • 10.13 – Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı
 • 10.2 – Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması
 • 10.4 – Bitkisel ve hayvansal sıvı ve katı yağların imalatı
 • 10.91 – Çiftlik hayvanları için hazır yem imalatı
 • 46.2 – Tarımsal hammadde ve canlı hayvanların toptan ticareti
 • 46.23 – Canlı hayvanların toptan ticareti

Yukarıdaki faaliyet alanları, tamamen sanayiyi yöneliktir. Hayvan yetiştiriciliğine veya besiciliğe yönelik değildir. Verilen destekler asla hayvan alımı, bina inşaatı, araç alımı şeklinde değildir.

Örneğin, eğer canlı hayvanların toptan ticaretini yapıyorsanız; alabileceğiniz destek ofis donanım desteği, makine-teçhizat, personel gideri ve işletme kuruluş gideri olmaktadır.

Bunun özellikle çiftçilerimiz tarafından artık bilinmesi gerekiyor.

İlgili içerik: KOSGEB tavuk çiftliği projesi destekler mi?

KOSGEB Hayvancılık Hibeleri 2018 Nasıl Alınır?

Eğer yukarıda yer alan faaliyet alanlarının dışında hayvancılık ile uğraşıyorsanız KOSGEB hayvancılık hibeleri alamazsınız. 2018 yılında yukarıda saydığım faaliyet alanları için 50.000 TL’ye kadar KOSGEB tarafından sıfır faizli kredi verilmiştir.

KOSGEB Hayvancılık Kursları Var mıdır?

KOSGEB’in hayvancılık kursları yoktur. KOSGEB girişimcilik kursları vardır. Bu kurslara katılanlar, KOSGEB’in desteklediği sektörlerden birisinde işletme kurabilir ve KOSGEB desteği alabilirler.

Peki Hayvancılık Desteklerini Nereden Alabilirim?

Ülkemizde hayvancılık desteklerinden yararlanabileceğiniz kurum ve programlar şunlardır:

 • Genç Çiftçi Hibe Desteği
 • KKYDP
 • TKDK
 • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Destekleri

İlgili içerik: Hayvan teşvikleri 2018

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..