KOSGEB Tarım Destekleri 2018 ve KOSGEB Tarım Hibe İle İlgili Gerçekler

0

KOSGEB tarım destekleri 2018 var mı? KOSGEB tarıma destek veriyor mu? KOSGEB tarım hibe ve kredileri var mı? KOSGEB tarım destekleri 2018 yılında verilecek mi? Tüm bu soruların en doğru cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Ayrıca, içeriklerimizde yer alan bilgileri, KOSGEB İl Müdürlüklerini arayarak da teyit ettirebilirsiniz. Biz, yalan yanlış bilgi vermekten ziyade, kullanıcı dostu içeriklerimiz ile ön plana çıkmak isteyen bir ekibiz. Kimseyi, yalan ve yanlış bilgilerle kandırarak zamanlarını boşa harcamalarına neden asla olmayız.

Şimdi dilerseniz, konumuza başlayalım.

KOSGEB tarım destekleri 2018 var mı?

KOSGEB, ülkemizde birçok endüstriyi desteklediği gibi bazı endüstri ve sektör alanlarını da desteklememektedir. Ancak, KOSGEB’in bütün endüstri alanlarını desteklediği düşünülür. Bu oldukça yanlıştır. KOSGEB, çok önemli bazı endüstrileri asla desteklemez. Çünkü bu endüstrileri, kendi görev alanında görmez.

Tarım endüstrisi de bu alanlardan birisidir. KOSGEB, tarım sektöründe faaliyet gösteren çiftçileri veya tarım sektöründe faaliyet gösterecek girişimcileri desteklemez. Bu nedenle, KOSGEB tarıma destek veriyor mu? sorusunun cevabı olarak KOSGEB tarım destekleri bulunmamaktadır.

Yalan yanlış bilgiler ile dolu, konusunda uzmanlaşmamış kişileri dinlemeyiniz. Yukarıda da ifade ettiğim gibi bu durumu, KOSGEB müdürlüklerini arayarak da netleştirebilirsiniz. Özellikle insanları dolandırma amacında olanlar, KOSGEB’i sanki bir bankaymış gibi anlatmaktadır. Bu gibi insanlar, umut tacirliği yapmaktadır.

Peki ama hiç mi tarım destekleri yok ülkemizde?

Hayır, var. Hatta, oldukça fazladır. Ancak, bu destekler daha çok Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TKDK kurumları üzerinden verilmektedir.

Son yılların en popüler hibe programı ise genç çiftçi hibe projeleridir. Bu program sayesinde, 30.000 TL’ye kadar hibe alabilirsiniz.

İlgili içerik: Genç çiftçi hibe 2018 başvuru nasıl yapılır?

KOSGEB tarım hibe ve kredileri neden yok?

KOSGEB, desteklediği sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’lere kredi verir. KOSGEB faizsiz kredi de ise KOBİ’lerin bankalardan alacağı kredilerin faizlerini karşılar. Bu da her zaman mümkün olmamaktadır. KOSGEB’in kredi faizlerini desteklediği bazı dönemler olmaktadır. İşte bu dönemlerde KOSGEB, veri tabanına kayıtlı KOBİ’lerin çekeceği kredilerin faizlerini karşılamaktadır.

KOSGEB’in desteklemediği sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’lere, KOSGEB kredi faiz desteği ve hibe vermez. Bu da demek oluyor ki, KOSGEB tarım hibe ve kredileri de yoktur.

Geçen yıl KOSGEB tarafından 400 binden fazla KOBİ, KOSGEB kredilerinden faydalandı. Ancak, tarım sektöründe faaliyet gösteren çiftçilerimiz, KOSGEB tarım destekleri ile ilgili herhangi bir destek veya kredi alamadı.

Şimdi, tüm bu ifadelerin kanıtlarına geçelim.

KOSGEB, bazı sektörleri desteklemektedir. Dikkat ederseniz, tablonun en solunda NACE Rev 2 Kodları yer almaktadır. Bu kodlar, sektörlere verilen kodlardır. KOSGEB’in sizi destekleyebilmesi için vergi levhanızda yer alan faaliyet kodunuzun ilk dört hanesinin bu listede yer alması gerekmektedir. Eğer yer alıyorsa, KOSGEB, sizi destekleyebilir.

KOSGEB tarım hibe

Aşağıda tarım sektörü ile ilgili NACE kodlarını paylaştım. TÜİK tarafından yayınlanan listede tüm sektörlerin NACE kodları yer almaktadır.

KOSGEB tarım destekleri ve KOSGEB tarım hibe

Buna göre, KOSGEB’in desteklediği sektörlerin yer aldığı listede 01’li kodların bulunmadığını göreceksinizdir. Bu da KOSGEB’in tarıma destek vermediğinin doğrudan ispatıdır.  Tıpkı KOSGEB hayvancılık desteği olmadığı gibi tarım desteği de ne yazık ki yoktur.

İlgili içerik: Damızlık düve hibe 2018’den yararlanın!

Sağlıcakla kalın.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..