Damızlık Düve Hibe 2018 – Damızlık Düve Kredisi Şartları 2018

0

Damızlık düve hibe 2018 açıklandı mı? Damızlık düve kredisi şartları nelerdir? Hibe ve kredi farklı mı? Damızlık düve desteklemesi 2018 başvuruları ne zaman başlayacak?

Tüm bu soruların cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, sizin için derlediğimiz bu yazıda bir ilki gerçekleştirerek hem damızlık düve hibe hem de damızlık düve krediden bahsedeceğim. Her ikisi de farklı programlardır ve doğrudan damızlık düve alımlarınız için birer destek modelleridir.

Daha fazla uzatmadan damızlık düve desteklerinin anlatılacağı, şartlarının ifade edileceği bu yazımıza geçelim.

Detaylara geçmeden önce Genç çiftçi hibe 2018 çağrısı yapıldı. Bu destek programı sayesinde 30.000 TL’ye kadar damızlık düve alabilirsiniz. Detayları Genç çiftçi hibe 2018 başvuru nasıl yapılır? isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Damızlık düve destekleri 2018 nelerdir?

Ülkemizde damızlık düve destekleri hem kredi hem de hibe şeklinde verilmektedir. Damızlık düve hibesini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan, krediyi ise Ziraat Bankası’ndan alabilirsiniz.

Tabiki her başvuru yapana bu destekler verilmiyor. Bazı şartları da yerine getirmeniz gerekmektedir.

Şimdi dilerseniz, ayrı başlıklarda damızlık düve desteklerini inceleyelim.

Damızlık düve hibe 2018 nedir? Şartları nelerdir?

Damızlık düve hibe 2018, bu yıl henüz açıklanmadı. En son açıklanan hibe için 31 Ocak 2018 tarihinde başvuru yapılmıştı.

Bu destek, her zaman açık değildir. Her an başvuru yapılamamaktadır.

Hatta her ilde de geçerli değildir.

Her yayınlanan çağrıda iller de duyurulmaktadır. Bu nedenle, herkesin her zaman başvuru yapabileceği bir destek olmadığını ifade etmek istiyorum.

Damızlık düve hibesi ile ilgili detaylar nelerdir?

Hibe aşağıdaki konular için verilmektedir:

  • yeni inşaat yapımı veya kapasite artırımı/rehabilitasyonu,
  • damızlık dişi buzağı alımı
  • makine-ekipman temini 

Bu üç konuda bu hibeden faydalanabilmeniz mümkündür. Bir de destek oranı konusu var. Yapacağınız harcamaların tamamını bu hibe programından karşılayamazsınız. Sadece % 50 destek oranı söz konusudur. Bu nedenle, destek oranının % 50 olduğunu ifade etmemiz gerekiyor.

Peki ama her yatırım destekleniyor mu?

Hayır.

Bunun da şartları var.

”Yeni yatırımlarda 500 baş kapasiteye sahip, projeli sütçü, etçi veya kombine saf ırk damızlık düve üretimi ve ticari gebe düve satışı için sağlık sertifikasına sahip yeni işletme kurulması ve damızlık dişi buzağı alınması veya kapasite arıtımı /rehabilitasyon yatırımlarında ise mevcut işletmelerin kapasitelerinin 500 baş üzeri olacak şekilde artırılması ve damızlık dişi buzağı alınması için, il damızlık sığır yetiştirileri birlikleri veya damızlık sığır yetiştiriciliği birliklerine üye  gerçek ve tüzel kişiler, bu üst sınırlara kadar olan kısım için hibe desteğinden yararlandırılır.”

Ayrıca, programdan herkes faydalanamıyor. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye, TÜRKVET sistemine en az 3 yıl kayıtlı aktif sığır işletmesi olan gerçek veya tüzel yatırımcılar başvuru yapabilmektedir.

Bu çağrı ile ilgili duyurulara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Duyuru ve detaylara Tarım Bakanlığı’nın sayfasından da ulaşabilirsiniz.

Damızlık düve kredisi şartları 2018 nelerdir?

Damızlık düve kredisi, yukarıda da ifade ettiğim üzere damızlık düve hibesinden farklı bir programdır. Burada doğrudan kredi çekersiniz. Ancak, çekeceğiniz kredinin faizi ya yoktur, ya da düşük faizlidir.

Eğer yatırım dönemi için ise kredi hiç faiz ödemezsiniz. İşletme dönemi için çekilen kredilerde ise faiz oranı % 75 indirimlidir. Yani, faiz oranı oldukça düşüktür.

Peki ama ne kadar üst limit?

Üst limit, tam 7.500.000 TL’dir. 06

Hiç mi şart yok?

Var. Ancak oldukça az. Krediden faydalanacak iseniz tesisinizin 50 baş ve üzerinden damızlık düveden oluşması gerekiyor. Damızlık dişi danalar HAYBİS’e kaydedilmiş olması gerekiyor. Yine, damızlık belgesine sahip olacak olan bu damızlık düveler 4-13 aylık yaşta olması gerekmektedir.

Damızlık düve kredisi şartlarına ayrıca Resmi Gazete’den ulaşabilirsiniz.

İlgili içerik: KOSGEB çiftçi desteği 2018

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..