KOSGEB Asgari Teknik Özellik Nedir? Ne Yazılmalıdır?

0

KOSGEB tarafından verilen desteklere başvuru yapmak için proje yazımı şarttır. Proje yazımında ise en önemli kısımlardan birisi de KOSGEB’den talep edeceğiniz gider kalemleridir. Gider kalemlerini projenizde belirtirken o gider kaleminin asgari teknik özelliklerini de ifade etmeniz gerekmektedir.

Biliyorsunuz, KOSGEB size harcama yapmadan destek vermez. Harcama yapacağınız giderleri de görmek ister. Özellikle makine-teçhizat, ofis donanım, yazılım vb. harcama kalemleri için asgari teknik özellik belirtmelisiniz. Genel ifadeler ile yazılmış gider kalemleri risklidir. Reddedilme durumu söz konusu olabilir.

Şimdi dilerseniz, KOSGEB asgari teknik özellik kısmı nasıl doldurulur, bu kısma ne yazılmalıdır, bu hususlara değinelim.

KOSGEB asgari teknik özellik nedir?

KOSGEB asgari teknik özellik, yukarıda da ifade ettiğim gibi proje giderlerinin bir nevi açıklamasıdır. Hangi makineyi alacaksınız? Özellikleri ne olacak? vb. soruların cevabıdır. Alacağınız makineyi veya teçhizatı veya ofis donanımı, diğer benzeri ürünlerden ayırmanız gerekir.

1 TL’ye de kalem var, 100 TL’ye de kalem var.

Eğer siz sadece kalem diye belirtir, bu kalemin asgari teknik özelliklerini yazmazsanız KOSGEB size bu kalem için 1 TL verir.

Bu nedenle, harcama yapacağınız, projenize veya iş planınıza uygun giderlerin asgari teknik özelliklerini çok iyi bir şekilde yazın. Yazın ki, KOSGEB tarafından o ürünün fiyat araştırılması doğru yapılsın ve talep edeceğiniz tutar, değerlendirme kurulu tarafından onaylansın. Aksi takdirde, o gider kalemi için en düşük tutar onaylanır ve proje döneminde revizyon talep etmek zorunda kalırsınız ve süreciniz uzar.

Şimdi geçelim, asgari teknik özellikten anlamamız gerekenlere…

KOSGEB kılavuzlarında buna dair örnek açıklamalara yer vermiştir. Şimdi KOSGEB’in örnek olarak verdiği açıklamaya bir göz atalım:

Asgari Teknik Özellikleri

Alınacak mal veya hizmetin asgari özellikleri yazılacaktır.

Örnek 1: Bilgisayar alımı: “İ7 işlemcili, 500 GB Hard Diskli,  8 GB Ramli Dizüstü” alımı;

Örnek 2: Muhasebe Yazılımı Alımı; 10 kullanıcılı, satınalma, e-fatura modüllü içeren Muhasebe Yazılımı

Örneğin bir bilgisayar mı alacaksınız? Bilgisayar için şu asgari teknik özellikleri ifade edebilirsiniz:

”i7 işlemcili, 500 GB hard diskli, 8 GB ramli dizüstü”

Dikkat ederseniz, marka ifade edilmemiştir. Marka ifade edilirse, bu bağlayıcı olur. Siz bu teknik özellikleri içeren herhangi bir marka dizüstü bilgisayar alabilirsiniz.

KOSGEB ise bu teknik özellikleri içeren düşük tutarlı laptop fiyatı size uygun görecektir. Eğer diğer bilgisayarlardan ayıran bir özellik var ise bu özelliği mutlaka bu kısma yazınız. Aksi takdirde, bu standartlarda olan bir dizüstü bilgisayar fiyatı verilecektir.

KOSGEB destekleri 2018 isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..