KOSGEB Mantar Desteği ve Mantar Yetiştiriciliği Kursu 2018

4

KOSGEB mantar desteği ve KOSGEB mantar yetiştiriciliği kursu var mı? KOSGEB destekli mantar yetiştiriciliği söz konusu mu? KOSGEB mantar projesi ile destek alınır mı? Tüm doğru cevaplara burada ulaşabilirsiniz.

Devlet desteği alarak mantar üretim tesisi kurabilmeniz mümkün! Sizi yazımızı özellikle okumaya davet ediyoruz.

Konunun detaylarına geçmeden önce bir yönlendirme yapmak istiyorum. Tarım Bakanlığı tarafından açıklanan Genç çiftçi hibe 2018 çağrısı kapsamında kültür mantarı üretimi ve tesisi yapımı için destek alabilmeniz mümkündür.

KOSGEB Mantar Desteği Var mı?

KOSGEB tarafından desteklenen birçok sektör bulunmaktadır. Bu sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’ler veya faaliyet gösterecek girişimciler, mevcut KOSGEB desteklerine başvuru yaparak destek ve kredi alabilmektedir.

Mantar yetiştiriciliği sektöründe faaliyet gösteren işletmeler ile bu sektörde faaliyet göstermeyi düşünen girişimci adayları da KOSGEB’in mantar yetiştiriciliği sektörüne destek verip vermediğini merak etmektedir.

Ne yazık ki, uzman olan veya olmayan herkes birçok konuyu karıştırmaktadır. Bu konulardan birisi de mantar yetiştiriciliği sektörüdür. Şimdi dilerseniz, bu karışıklığı kanıtlayıcı belgeler ile giderelim.

Hiç lafı uzatmadan belirtelim: KOSGEB, mantar yetiştiriciliği sektörünü desteklememektedir. Çünkü mantar yetiştiriciliği sektörü, KOSGEB desteklenen sektörlerden birisi değildir.

İlgili İçerik: KOSGEB desteklenen sektörler listesi 2018

Mantar yetiştiriciliği sektörünün NACE kodu 01.13’tür. Bu kodun altında yer alan 01.13.21 kodu ise doğrudan ”Mantar ve yer mantarları yetiştirilmesi”dir.

KOSGEB mantar desteği

Bu nace kodunu, KOSGEB tarafından ilan edilen NACE kodları listesinde bulamazsınız.

Ancak mantar yetiştiriciliği ile ağaç ve mantar ürünleri imalatı farklı sektörlerdir. Ağaç ve mantar ürünlerinde mantar, bir nevi ağaç ve kereste türüdür. KOSGEB mantar üretimi veya ağaç üretimi, KOSGEB tarafından desteklenen bir sektördür. Ancak, mantar yetiştiriciliği ile hiç mi hiç alakası yoktur. Bu nedenle, KOSGEB destekli mantar yetiştiriciliği bulunmamaktadır. Mantar yetiştiriciliği için KOSGEB’den destek alamazsınız.

KOSGEB Mantar Projesi ile Destek Alınır mı?

Mantar yetiştiriciliği için KOSGEB’den destek alamazken; ağaç ve mantar ürünleri imalatı sektörüne KOSGEB destek vermektedir. Ağaç ve mantar ifadesindeki mantar, kereste türüdür.

KOSGEB Mantar Yetiştiriciliği Kursu Var mı?

KOSGEB’in hiç bir sektöre özgü kursu bulunmamaktadır. KOSGEB, standart bir eğitim olan KOSGEB girişimcilik kursu 2018’i ya düzenlemekte ya da düzenlenmesine izin vermektedir. Bu nedenle, KOSGEB mantar yetiştiriciliği kursu yoktur. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi/Kursu bulunmakta olup KOSGEB desteklenen sektörlerde işletme açacak olanlar bu kurslara katılabilirler. Mantar yetiştiriciliği için KOSGEB girişimcilik kursuna katılmanın hiç bir anlamı yoktur.

Bize her türlü soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz. Uzmanlarımız, çok kısa süre içerisinde size dönüş yapacaklardır.

İlgili içerik: KOSGEB solucan gübresi desteği 2018

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

4 Sorular ve Yorumlar
 1. vedat diyor ki:

  egzotik meyve üretimi (ejder meyvesi) için KOSGEB desteği var mı peki

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Tarıma KOSGEB destek olmaz. Genç çiftçi hibe desteği için başvuru yapabilirsiniz. Her yıl 1 defa ilan ediyorlar.

 2. Birgul diyor ki:

  Antalya da mantar tesisi kurup mantar yetiştirmek istiyorum.bu alanda hem egitim almak hemde destek almak istiyorum .Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz.tesekkurler .

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Birgül Hanım,

   KOSGEB, mantar yetiştiriciliği iş fikrini desteklemiyor. Genç çiftçi hibe programını takip etmenizi öneririm. Mart-Nisan aylarında ilana çıkılıyor.