Çiğköfte Dükkanı Açmak Karlı mıdır? Çiğköfte Bayilik Veren Firmalar 2018

0

Son dönemlerin en popüler iş fikirlerinden biri olan çiğköfte dükkanı açmak iş fikri, birçok yatırımcı ve girişimcinin detaylarını merak ettiği konulardan bir tanesidir.

Öncelikle ülkemizde çiğköfte sektörü ile ilgili bazı önemli bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Ülkemizde çiğköfte sektörü, pazar hacmi bakımından fast food sektörünün en fazla paya sahip sektörü konumdadır. Bu pay ise 800 Milyon TL ile yaklaşık %65’tir.

Son 15 yılda sektörün oldukça hızlı büyüdüğünü söyleyebiliriz. Bu durumun temel sebepleri ise çiğköfte ile ilgili üretim teknolojilerinin gelişmesi ve kolay ulaşımdır. Önceden elle yoğurulan çiğköfteler, şimdi özel makineler aracılığıyla yoğrulmakta ve vakumlu ambalajlar ile sağlıklı bir şekilde bir yerden bir yere gönderilebilmektedir. Bu duruma, bayilik sisteminin de eklenmesiyle çok kısa sürede sektörün pazar hacminin büyüdüğünü ifade edebiliriz.

Özellikle ülkemizde çiğköfte sektörü, 2012 yılında ürün ve hizmet kalitesi açısından zirvedeydi.

Peki bu dönemden sonra ne oldu?

Olan şuydu, yeni yatırımcılar yüksek kar oranları sebebiyle sektöre yöneldi. Zamanla sektöre ucuzcu yaklaşım hakim oldu. Ucuzcu yaklaşım neye sebebiyet verir?

Kalitesizliğe.

Günümüzde etsiz çiğköfte sektöründe kalitesizliğin hakim olduğunu ifade edebiliriz. Bunu özellikle niçin ifade ediyorum?

Bu sektörde yatırım yapmak istiyorsanız, rekabette söz sahibi olmak istiyorsanız, fiyatlarınız yükselse dahi kaliteyi ön plana çıkarmalısınız.

Şuan ülkemizde 30 binden fazla çiğköfte işletmesi bulunmaktadır.

Çiğköfte dükkanı açmak karlı mıdır?

Bir örnek üzerinden ilerleyelim, istiyorum.

Bir dürümde, aşağıdaki malzemeler kullanılır:

  • 80 g-100 g arası çiğ köfte
  • 25 g-45 g arası yeşillik
  • 5 g-10 g arası nar ekşisi sosu
  • 2 g-5 g arası acılı sos
  • 1 adet lavaş
  • Ambalaj maddesi

Bu şekilde bir dürümün ortalama maliyeti yaklaşık 1.5 TL’dir. Günümüzde 1 dürüm, 3 TL – 4 TL arasında satılmaktadır.

Kg bazında incelersek, 1 kg çiğköfte işletmelere, bayililer tarafından 10 – 12 TL civarında satılmaktadır. Şuan için 1 kg çiğköfte, müşterilere 30 TL – 35 TL arasında satışa sunulmaktadır.

Kar marjı, yaklaşık % 100’dür. Ancak işletme giderleri olan personel ve kira giderlerini de göz ardı etmemelisiniz. Aşağıda da değineceğim üzere, KOSGEB çiğköfte desteğinden faydalanırsanız, ilk 2 yıl işletme maliyetlerinizi minimize edebilirsiniz.

Çiğköfte sektörü, kesinlikle karlı bir sektördür. Ancak bu sizin de kar elde edebileceğiniz anlamına gelmiyor. İşletmenizin yeri kötü olacaksa, ürünlerinizi muhafaza edemeyecekseniz, müşteri ilişkileriniz kötü olacaksa işletmenizin sıkıntı yaşayacağı kesin.

Ancak, işyerinizin konumu iyi olacaksa, ürünleriniz lezzetli, bol ve taze ise, yemeksepeti vb. platformlardan da satış yapacaksanız, niçin kar elde etmeyesiniz?

Şunu her zaman söylerim: Oyunu doğru oynarsanız, kazanırsınız. Sektör açısından bir problem şimdilik yok. Ancak, rekabet fazla. Rekabette sizi bir adım öne geçirecek hususlara odaklanın sadece.

Rekabette öne geçebilmeniz için KOSGEB desteği?

KOSGEB çiğköfte desteği, rekabette öne geçebilmeniz için önemli.

Neden?

Çünkü KOSGEB desteği sayesinde iş kurma maliyetlerinizi düşürebileceksiniz.

Bu durumu, avantaja çevirmelisiniz.

KOSGEB’den alacağınız destek kadar ürünlerinizin fiyatını düşürmelisiniz. Bu sizi rekabette öne geçirecektir.

Tabi ki, kaliteli ürünü de göz ardı etmeden yapmalısınız bunu.

Çiğköfte dükkanı açmak ile ilgili şu dört kriteri asla göz ardı etmeyin:

  • Tecrübe
  • Sermaye
  • İşyerinin konumu
  • Rekabette öne geçme

Bu dört kriteri sağlarsanız, başarılı olmamanız için çok da fazla bir neden kalmayacaktır.

Çiğköfte bayilik veren firmalar 2018 nelerdir?

Çiğköfte bayiliği alarak sektöre girmenizi tavsiye ederim. Çünkü marka oluşturmak, insanların sizi kabullenmesi zaman alan bir husus. Bu noktada işletmeniz için en popüler, insanlar tarafından kabul görmüş markalara yönelmelisiniz. Burada size bayilik veren firma isimlerini paylaşmayacağım. Gerekli araştırmayı yaptığınızda kolaylıkla aradığınız firmayı bulacaksınızdır. Bununla ilgili, saha araştırması da mutlaka yapınız. Müşteri geri dönüşlerini inceleyeniz.

Hangi tür bir işletme açacaksanız, kuruluş sürecini de öğrenmenizi tavsiye ederim. Bu nedenle, şahıs şirketi nasıl kurulur? sorusunun cevabını ve limited şirket kuruluş aşamaları bilgilerini ilgili yazılarımızda bulabilirsiniz.

Bu hususta size önerim, şahıs şirketi kurmanız yönündedir.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..