Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti 2018 Nedir?

0

İşletme açmayı düşünen girişimci adayları, işletme kurma sürecini başlatmadan önce işletmelerinin hukuki statüsü hakkında karar vermek zorundadır. Kararları, şahıs şirketi kurmak yönünde olan girişimciler için hazırladığımız bu yazıyı okuyabilir ve Şahıs şirketi nasıl kurulur? Şahıs şirketi kurma maliyeti 2018 nedir? sorularının cevaplarını bulabilirler.

Şahıs şirketi nasıl kurulur 2018?

Şahıs şirketi kurmak için bazı işlemleri gerçekleştirmek gerekmektedir. Öncelikle bazı evraklara ihtiyacınız olucak ve bu evrakları çıkarabilmek için ilgili kurumlara gitmeniz gerekiyor.

Bu işlemleri yürütürken pek tabiki, bazı masraflar ile karşılaşacaksınız. Maliyet konusunu bir sonraki başlıkta tüm detayları ile anlatacağım.

Şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar 2018 ve ilgili kurumlar  nelerdir?

Öncelik şahıs şirketi kurmak için gerekli evrakların toplanması gerekmektedir. Peki ama nedir bu gerekli evraklar? İlgili kurumları da belirtmek üzere bu belgeleri sıralayalım.

 • Kira Kontratı ya da Tapu: İşletmenizin adresini göstermek zorundasınız. Bu nedenle, işletme size ait ise tapu; size ait değil, kiralık ise kira kontratını mülkiyet sahibi ile yapmanız gerekmektedir. Sanal ofis tarzı yerler de geçerli olabilmektedir.
 • İmza Beyannamesi:Şahıs işletmelerinde imza sirküleri çıkarılmaz. Temin etmeniz gereken belge, imza beyannamesidir. Bunun için size en yakın notere gitmeniz gerekmektedir.
 • İkametgah Belgesi: Dilerseniz, e-devlet üzerinden alabilirsiniz. Ancak, en garantili ve güvenilir yol, ikametgah belgesini muhtarlıktan almaktır. Çünkü muhtarlıktan alacağınız ikamegah belgesi, muhtarınız tarafından imzalanır. Bazı kaynaklarda, ikametgah belgesi, ikametgah senedi olarak da ifade edilebilir. Bu durum kafanızı karıştırmasın. Her iki belge de aynıdır.
 • Nüfus Cüzdanı (Aslı): Nüfus cüzdanınızın aslını tüm işlemlerde yanınızda bulundurunuz.
 • Vesikalık Fotoğraf (En az 2 adet): Farklı belgelerde kullanmak üzere yanınızda en az 2 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğrafınızı bulundurunuz.
 • Nüfüs Cüzdanı Süreti: Noter tasdikli nüfus cüzdanı suretini çıkartmanız gerekmektedir.
 • Mali Müşavir Vekaleti: İşletmeniz için bir mali müşavir belirlemelisiniz. Vergi vb. işlemleri mali müşaviriniz aracılığıyla yürüteceksiniz. Bu nedenle, muhasebecinize noter tasdikli işlem vekaletnamesi vermeniz gerekmektedir.

Yukarıdaki belgeler ve işlemler tamamsa artık vergi dairesine gitme zamanı gelmiş demektir. Bu süreçte mali müşaviriniz de gerekli işlemleri yürütebilir.

Vergi dairesine gittiğinizde size bir belge doldurtulur. Bu belgenin adı: İşe giriş bildirgesi. Tüm evraklar ile birlikte işe giriş bildirgenizi vergi dairesi işyeri açma bölümüne teslim edersiniz.

Belgelerinizde herhangi bir sorun veya problem yoksa 2 iş günü içerisinde şahıs şirketinizin kurulumu gerçekleşir. Ancak, vergi levhası için vergi dairesi yetkililerinin işyerinize gelmesi ve yoklama yapması gerekmektedir. Bu süreçten sonra vergi levhanız da çıkmış olacaktır.

Eğer mali müşaviriniz ile kuruluş işlemlerini yürütmeniz durumunda, vergi levhanız kuruluşun gerçekleştiği gün çıkacaktır. Vergi levhanızdaki ana faaliyet kodunuzun (NACE kodu) faaliyet göstereceğiniz alan ile uyumlu olmasına dikkat ediniz.

Ortalama 2 gün içinde herhangi bir sorun yoksa şahış şirketinizin açılması gerçekleşir.

Vergi dairenizden vergi şifrenizi almayı da unutmayınız.

Şahıs şirketi kurulduktan sonra yapılması gerekenler nelerdir?

 • Fatura basımınızı gerçekleştirmelisiniz.
 • Faaliyet alanınıza göre, Ticaret veya Esnaf Odası’na da kayıt olmanız gerekmektedir.
 • Personel istihdam edecekseniz, SGK işyeri tescil kaydınızı yapmalısınız. SGK’lı olarak herhangi bir yerde çalışmıyorsanız, Bağ-Kur’lu olacaksınız ve bu durumu SGK İl Müdürlüğü ile görüşmelisiniz.
 • Yazar kasa satın almalısınız.

Şahıs şirketi kurma maliyeti 2018 nedir?

Şahıs şirketi kurma maliyeti, zamlar nedeniyle her yıl değişebilmektedir. 2018 yılı itibariyle şahıs şirketi kurma maliyeti aşağıdaki giderlerin toplamıdır.

Size güzel bir soru sorayım: KOSGEB yeni girişimci desteği başvurusu yaparak kuruluş masraflarınız için 2.000 TL destek ödemesi alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Şahıs şirketi kurma maliyeti tablosu 2018

Şahıs şirketi kurma maliyeti kalemleri

Maliyeti (TL)

Noter tasdikli imza beyannamesi

110 TL

2 Adet ikametgâh belgesi (muhtarlık)

14 TL

Mali müşavir vekaleti

95 TL

Mali müşavir şahıs şirketi kuruluş ücreti (Eğer süreci müşaviriniz yürütecek ise)

250 TL (minimum)

Damga vergisi (kira kontratı)

25 TL

Defter tasdiki

150 TL

Fatura basımı

300 TL

Çalışma izin ve ruhsatı (Gerekiyorsa)

300 TL

Kaşe

10 TL

Ticaret Odasına Kayıt veya Esnaf Odasına Kayıt

1000 TL – 300 TL

Toplam

1.554 TL ile  2.254 TL arası

Maliyete yazar kasa ücreti dahil edilmemiştir.

Şahıs şirketini kurduktan sonra düzenli masraflarınız ortaya çıkacaktır. Bu masraflar, aylık, 3 aylık ve yıllık olmak üzere değişmektedir. Dilerseniz, bu maliyetlere de bir göz atalım.

Aylık maliyetler şunlardır:

 • Her ay KDV ödemesi yapacaksınız.
 • Her ay çalışanınızın SGK primini ve kendi Bağ-Kur’unuzu ödeyeceksiniz.
 • Her ay mali müşavir ücreti ödeyeceksiniz.

3 Aylık maliyetler şunlardır:

 • Üç ayda bir stopaj vergisi ödeyeceksiniz.
 • Üç ayda bir geçici gelir vergisi ödeyeceksiniz.

Yıllık maliyetler şunlardır:

 • Yıllık gelir vergisi ödeyeceksiniz.
 • Yıllık defter tasdik ücreti ödeyeceksiniz.
 • Meslek odanıza yıllık aidat ödeyeceksiniz.

Şahıs şirketi nasıl kurulur isimli yazımıza ek olarak limited şirket kuruluş aşamaları ve masrafları isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..