Vergi Borcu Olan KOSGEB Desteği Alabilir mi 2018?

KOSGEB desteği alarak işletme kurmak isteyen girişimci adayları ile projelerini hayata geçirmek isteyen KOBİ’ler ülkemizde oldukça fazladır.

Ancak, yeni işletme kurmak isteyen girişimciler ile KOBİ’lerin geçmişte vergi borçları olabilmektedir.

Bu durumda, girişimci ve KOBİ’ler, vergi borçlarının KOSGEB desteği alabilmelerinde engel olup olmayacağını merak etmektedir.

Biz de bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Vergi borcu, KOSGEB destek başvurusu için engel mi?

KOSGEB desteklerine başvururken vergi borcunuzun olup olmamasının bir önemi yoktur. Yani, vergi borcunuz var diye KOSGEB desteklerine başvurmada bir engel ile karşılaşmazsınız.

Vergi borcu olan KOSGEB desteği alabilir mi 2018?

Vergi borcunuz, KOSGEB’den destek ödemesi alacağınız zamanda bir engel olarak karşınıza çıkar.

Ancak, bunun bir limiti var. Hem destek tutarı açısından hem de vergi borcu açısından.

Kafanız biraz karışmış olabilir. Ancak, çok net bir şekilde bu durumu ifade edeceğim.

Öncelikle alacağınız KOSGEB destek tutarı, eğer 1.000 TL’nin altında ise KOSGEB, vergi borcunuzun ne kadar olduğuna bakmaz. 1.000 TL’nin altında kalan destek tutarını hesabınıza geçer.

Eğer alacağınız KOSGEB destek tutarı, 1.000 TL’nin üzerinde ise KOSGEB, ödeme yapabilmek için vergi borcunuzun ne kadar olduğuna bakacaktır. KOSGEB, vergi borcunuz 1.000 TL’nin altında ise vergi borcunuz yoktur olarak kabul eder ve destek ödemenizi hesabınıza yapar. Eğer vergi borcunuz 1.000 TL’nin üzerinde olursa alacağınız destek tutarını vergi borcunuza mahsup ederek vergi borcunuzu kapatır ve geriye kalan tutarı sizin hesabınıza yapar.

Bir örnek ile de açıklayalım.

KOSGEB nitelikli eleman desteği toplu alacak tutarınız, 17.000 TL olsun.

Vergi borcunuz ise 7.000 TL olsun.

Bu durumda, dilerseniz borcunuzu 1.000 TL’nin altına düşürerek bütün destek ödemenizin hesabınıza yatmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz de KOSGEB 7.000 TL’lik vergi borcunuzu öder, geriye kalan 10.000 TL’yi hesabınıza yatırır.

Eğer, vergi borcunuz varsa KOSGEB tamamını öder. 1.000 TL’nin altına düşürmez. Tamamen borcunuzu kapatır.

Banka borcu olan KOSGEB desteği alabilir mi?

Banka borcu olan KOBİ veya girişimciler, KOSGEB desteklerine başvuru yapabilir. Banka borcu, KOSGEB başvurularında da destek ödemelerinde de bir engel doğurmaz. Ancak, haciz ile ilgili bir işlem varsa hakkınızda, banka, destek ödemesi yapıldıktan sonra hesabınıza bloke koyabilir.

Vergi borcu olan KOSGEB desteği alabilir mi? isimli yazımızla ilgili soru ve cevaplarınızı bize iletebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

1 soru-yorum
  1. emrah diyor ki:

    eski hükümlüyüm eski hükümlülere 30.000 lira hibe verildiğini duydum ama banka borçlarım var ve icrada bu hibeden yararlanabilir miyim ?