KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği 2018 Şartları Değişti. (Güncel)

Günümüzde nitelikli iş gücü çok önemli bir girdi haline gelmiştir. Alanında uzman personeller, günümüzde hiç olmadığı kadar daha fazla aranır olmuştur. Bu durum, uzmanlaşma ve iş bölümünün bir sonucudur.

İhracat, dış ticaret, muhasebe, üretim, pazarlama, ar-ge ve daha birçok konuda işletmeler nitelikli eleman aramaktadır. Ancak, aranılan personelin niteliği ile iş gücü maliyeti de doğal olarak artmaktadır. Bu durumda, işletmeler, maliyetlere çok fazla katlanmamak adına tam da aradıkları personelleri istihdam etmemektedir.

Tam bu noktada, aslında KOSGEB nitelikli eleman desteğinden bahsetmek gerekiyor. KOSGEB nitelikli eleman desteği ile işletmeler, nitelikli eleman istihdamı gerçekleştirebilir ve önemli oranda maaş desteği alarak maliyetlerini önemli oranda azaltabilirler.

Dilerseniz, işletmeler açısından oldukça önemli olan ve KOSGEB’in en popüler desteklerinden birisi olan KOSGEB nitelikli eleman desteği detaylarına geçelim.

KOSGEB nitelikli eleman desteğine yeni başvuru yapacaklar için önemli bir güncelleme haberi: Biliyorsunuz, KOSGEB nitelikli eleman desteği, Genel Destek Programı altında yer alıyordu. Genel Destek Programı, 24.09.2018 tarihi itibariyle değiştirilmiştir. Yeni adı, İşletme Geliştirme Destek Programı olmuştur. KOSGEB nitelikli eleman desteğinde de çok önemli değişikler yapılmıştır. Destek oranı, her bölge için %60 olarak belirlenmiştir. Bu değişikleri, içeriğimizde güncelledik. Daha önce başvuru yapanlar için eski mevzuat geçerlidir.

KOSGEB nitelikli eleman desteği nedir?

Bu destek, İşletme Geliştirme Destek Programı altında yer alan desteklerden birisidir.

Bu destek, işletmede son 12 ay içinde istihdam edilmemiş yüksek öğretim kurumundan mezun ve işletmede tam zamanlı olarak çalışacak eleman için verilmektedir. Bu destek sayesinde işletmeler 2 yıllık veya 4 yıllık fakülte mezunu kişileri, sigortalı olarak istihdam ederek toplam 50.000 TL’ye kadar maaş desteği alabilmektedir.

Bu destek, 2 yıl boyunca verilmektedir. Program bittiğinde net satış hasılatı, bir önceki yıla göre %10 artmışsa programa 1 kez daha başvuru yapabilirsiniz.

Bu destekten, başvuru tarihi itibariyle onaylı son SGK Sigortalı Hizmet Listesinde en az 5 çalışanı olan işletmeler yararlanabilir. Bu şart, öncelikli teknoloji alanlarında faaliyet gösteren işletmeler için aranmaz. Eğer işletmenizde başvuru tarihi itibariyle sigortalı en az 5 çalışanınız yoksa bu durumda, KOSGEB nitelikli eleman desteği başvurunuz reddedilir.

KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları 2018

KOSGEB nitelikli eleman desteği genel şartlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Nitelikli elemanın, işletmenizde son 12 ay içerisinde çalışmamış olması gerekiyor.
 • Nitelikli elemanın yüksek öğretim kurumundan yani üniversiteden mezun olması gerekiyor. (2 yıllık veya 4 yıllık fakülte mezunu)
 • Nitelikli eleman, işletmenizde tam zamanlı olarak çalışması gerekiyor.
 • Hali hazırda işletmenizde en az 5 aktif sigortalı çalışanınızın olması gerekiyor.
 • Aynı anda en fazla 2 nitelikli personel için bu destekten faydalanabilirsiniz.
 • Program süresince (2 yıl) en fazla 4 destek başvurusuna onay verilebilir.
 • Başvuru onaylandıktan sonra nitelikli elemanın SGK girişini yapmalısınız. Başvurunuz onaylandıysa en geç 45 gün içinde SGK girişini yapmalısınız. Öncesinde yaptıysanız, bu destekten yararlanamazsınız.
 • Başka kurum/kuruluşlardan vergi, sosyal güvenlik primi v.b. yasal yükümlülükler hariç olmak üzere herhangi bir isim altında destek alınan elemanlar ile emekliler, yabancı uyruklular, işletme sahibi veya ortakları ile bunların anne, baba, kardeş, eş ve çocukları bu destek kapsamında istihdam edilemez.

Üstelik bu destekten faydalanmak için proje yazmanıza da gerek yoktur. Sadece bir takım başvuru işlemlerini gerçekleştirdikten ve başvurunuz onaylandıktan sonra süreciniz başlar.

Bu destek kapsamında nitelikli eleman için ödediğiniz aylık ücretin %60’ını 3 ayda bir TOPLU olarak KOSGEB’den geri alabilirsiniz. Eğer nitelikli eleman yeni mezun, kadın, engelli, birinci derece şehit yakını veya gazi ise  destek oranına %20 ilave edilir, böylece destek oranı %80’e çıkar.

Destek kapsamında istihdam edilen elemanın net ücretinin;

 • 2 (iki) yıllık meslek yüksekokulu ve ön lisans mezunları için en az 2.500 TL,
 • Lisans ve üzeri mezunlar için en az 3.500 TL olması gerekmektedir.
 • Nitelikli elemanın net ücretinin bu tutarların altında olduğu aylar için destek ödemesi yapılmaz.

Yapılan değişikle, nitelikle elemana ödemeniz gereken aylık ücret net bir şekilde belirlenmiştir. KOSGEB şunu diyor: Madem nitelikli eleman asgari ücretten SGK girişini yapamazsın.

KOSGEB nitelikli eleman desteğinin süresi nedir? Kaç ay faydalanabilirim?

2 yıl boyunca en fazla 50.000 TL destek alabilirsin. 2 yıl tamamlandıktan sonra tekrar başvuru yapabilmeniz için net satış hasılatınızın %10 artmış olması gerekmektedir.

Önemli uyarı: Askerlik, doğum gibi sebeplerle işten ayrılan ve daha önce bu programın Nitelikli Eleman İstihdam Desteği kapsamında istihdam edilmiş olan elemanın yeniden aynı işletmede işe başlaması halinde yeni destek başvurusu yapılması şartı ile program kapsamında kalan üst limit kadar destek verilebilmektedir.

Nitelikli elemanın işten çıkarılması veya kendi isteği ile işten ayrılması durumunda, işletme ilgili KOSGEB İl Müdürlüğü’ne bilgi vermelidir ve elemana ilişkin destek süreci sonlandırılmalıdır.

KOSGEB nitelikli eleman istihdam desteği başvuru nasıl yapılır? Gerekli evraklar ve belgeler nelerdir?

KOSGEB nitelikli eleman istihdam desteğinden sadece KOBİ’ler faydalanabilir. Destek tutarı, sadece KOBİ’lerin hesabına yatmaktadır. Bu sebeple, ilk şart KOBİ olmaktır. Büyük ölçekli işletmeler, KOSGEB desteklerinden faydalanamazlar.

KOBİ olup olmadığınızı öğrenmek için KOBİ nedir KOSGEB tanımı isimli haberimizi okuyabilirsiniz.

Sadece KOBİ olmanız nitelikli eleman desteğinden faydalanacağınız anlamına gelmez. Aynı zamanda, KOSGEB’in desteklediği sektörlerden birinde de faaliyet göstermeniz gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken, vergi levhanızda yer alan ”Ana Faaliyet Kodu” kısmında yazan ilk dört haneli kodun NACE kodları içerisinde yer alıp yer almadığını araştırmanızdır.

Nitelikli eleman desteğinden yararlanmanız için KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekmektedir. Eğer kaydınız var ise kaydınızın güncel olması gerekmektedir.

KOSGEB veri tabanına kayıt olmak için KOSGEB veri tabanına kayıt nasıl olunur? isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

KOSGEB veri tabanına kayıt olduktan sonra ”İşletme Geliştirme Destek Programı” başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu başvuruyu, beyannameniz güncelse e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Gerekli taahhütname ve evrakları KOSGEB İl Müdürlüğü’nüze teslim etmelisiniz.

İşletme Geliştirme Destek Programı başvurunuz onaylandıktan sonra KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdam Desteği başvurusu yapıyorsunuz. Bu başvuru da sistem üzerinden gerçekleşmektedir. Doldurduğunuz formun burada çıktısını alarak KOSGEB il müdürlüğüne teslim etmenize gerek yok. Sistem üzerinden başvurunuz onaylandığı taktirde destek süreciniz başladı demektir.

Bu noktadan sonra nitelikli personelinizi işe alabilirsiniz.

Nitelikli elemanın işe girişi ne zaman olmalıdır?

Bu soru oldukça kritiktir. Yanlış zamanda nitelikli elemanın işe girişini yapmanız durumunda destek almaya hak kazanamayabilirsiniz. Bu sebeple, aşağıda paylaşacağım bilgiyi dikkatlice okumanızı öneriyorum.

Destek kapsamında istihdam edilecek nitelikli elemanın, destek onay tarihinden itibaren 45 gün içerisinde SGK girişini yapmalısınız. Önceden SGK girişi yaptığınız nitelikli eleman için bu destekten yararlanamazsınız.

SGK desteği var mıdır? Nitelikli elemanın sigortasını kim öder?

KOSGEB nitelikli eleman sigorta ya da SGK desteği yoktur. KOSGEB, sadece nitelikli elemanın AGİ tutarsız aylık ücretinin %60’ını size geri öder. Nitelikli elemanın SGK prim masraflarını sizin ödemeniz gerekmektedir.

Önemli Not: İşletmenin vergi veya SGK prim borcunun olması bu destek için bir engel değildir. Ancak, eğer vergi veya SGK prim borcunuz 1.300 TL’den fazla ise alacağınız destek tutarı işletme hesabına yatmaz, borcunuza mahsup edilir.

KOSGEB nitelikli eleman desteği haricinde, diğer destekleri, KOSGEB destekleri 2018 kategorimizi inceleyebilirsiniz. Bu desteklerden birisi de KOSGEB fuar desteği 2018‘dir. Fuar ve diğer destekleri mutlaka incelemelisiniz.

Buna ek olarak, en fazla merak edilen konulardan birisi olan vergi borcu olan KOSGEB desteği alabilir mi? sorusunun cevabını da öğrenebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

75 Sorular ve Yorumlar
 1. Kadir diyor ki:

  Merhaba,
  Ben Kadir
  Size bir sorum olacaktı, cevaplarsanız sevinirim.
  KOSGEB nitelikli eleman desteği kapsamında maaş desteği yapıyor. Ben bunu işverenime söyledim ve bana” Biz ortak olduğumuz için kabul etmediler” dedi. Yani işverenim bana restoranın 4 ortağı olduğu için KOSGEB destek vermiyor dedi. Bunun doğruluk payı nedir? İşletmede 7 çalışan var ve aylık ciro 60-70 bin TL.
  Lisans mezunuyum ve aşçılık yapıyorum. Uzun süre yurtdışında kaldıktan sonra Türkiye’ye döndüm ve Kırıkkale’de çalışıyorum. İşe gireli bir ay oldu, sigortam var.
  Lütfen beni bilgilendirin.
  Teşekkürler.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Şirketlerde ortaklık yapıları her zaman olur. Bu nedenle, nitelikli eleman desteğinin reddi söz konusu olamaz. Bunun doğruluk payı olamaz. Başka bir ret nedeni vardır belki.

 2. SENA diyor ki:

  MERHABA.LİSANS MEZUNUYUM.BİR ŞİRKETTE İŞE BAŞLADIM VE BENİ KOSGEBTEN GİRİŞ YAPMIŞ GİBİ GÖSTERECEKLERİNİ SÖYLEDİLER..KOSGEB DESTEĞİ ASGARİ ÜCRETLE AYNIMI YOKSA FARKLIMI HESAPLANIYOR ANLAMADIM.KOSGEB LİSANS MEZUNLARINA AYLIK 2000 TL DESTEKTE BULUNUYORMUŞ NET OLARAK.BEN KOSGEB Lİ GÖSTERİLEREK İŞE ALINMIŞSAM MAAŞIM DESTEK MİKTARIMI YOKSA FARKLI BİR MİKTARDAMI OLACAK?AÇIKCASI ASGARİ ÜCRET ALTINDA BİR MAAŞ VERMELERİNDEN ENDİŞE DUYUYORUM.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Destek oranı bulunulan şehire göre değişir. En az % 50’dir. Maaş 2.000 TL ise 1.000 TL KOSGEB’den destek alınır. Toplam destek miktarı 50.000 TL’dir.Destek tamamen işveren ile KOSGEB arasındadır.

 3. Mehmet diyor ki:

  Merhaba lisans mezunuyum kosgeb nitelikli eleman desteği ile işe başladım 24 ay sözleşmeli işe başlayan birinin maaşına birinci yılının sonunda zam yapılır mı yapılırsa hangi oranda yapılır teşekkürler

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Zam hususu işvereniniz ile ilgili bir durum. Zam yapılma zorunluluğu bulunmamaktadır.

 4. Harpoon diyor ki:

  Merhaba başka şirkette çalışan 2 Yıllık meslek yüksek okulu mezunu bir eleman, işinden ayrılıp bende iş başı yapacak, bu elemana kosgeb desteği alabilirmiyim, çalışmış olduğu şirkette kendisi kosgeb den destek almamıştır.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Alabilirsiniz.

 5. Selma diyor ki:

  Nitelikli eleman desteginde maaş ödemesinin alt siniri varmı varsa en alt sınırı nedir?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Üst sınır var selma hanım.

 6. Soru diyor ki:

  Mrb,
  KOSGEB ten nitelikli eleman olarak girişi yapılan personelin belirli süre sonunda maaşı indirilebilir mi ?
  ( Örn: İlk 6 ay 2500 tl alan kişi 7. aydan itibaren 2000 tl ye yine KOSGEB nitelikli eleman olarak işletmede çalışmaya devam edebilir mi? )
  Şimdiden cvp için teşekkür ederim.

 7. m.soylu diyor ki:

  Mevcut hali bir firmada nitelikli eleman desteği alarak çalışmakta olan bir kişi, firması tarafından artışı sağlanan güncel maaşını Kosgeb kurumunda güncelletebilir mi? Bunu nasıl yapabilir? İlginiz ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 8. Aynur diyor ki:

  Cift vatandasligi olan (sirp/turk)ve 2 yilligi lisansa tamamlayan ogrenci eleman tesvige dahilmidir

  1. kosgebuzman diyor ki:

   TC vatandaşı ise dahildir.

 9. İrem diyor ki:

  Merhaba,eczacılık fakültesi 5.sınıf öğrencisiyim yeni yasa gereği bir yıl staj zorunluluğumuz var vu stajda 2400tl en az maaş vermesi gerekiyor eczacının.bu destek bizi kapsıyor mu ?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Üniversite diploması ya da geçici mezuniyet belgesi talep edilmektedir. Bu nedenle, eczacı sizin adınıza bu desteği alamaz.

 10. çağlar diyor ki:

  daha önce çalıştığım yerde 6 ay boyunca nitelikli eleman desteği alınmıştı, bu durum yeni çalıştığım yerin başvuru yapmasını engeller mi?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Hayır, etkilemez Çağlar Bey.

 11. çağlar diyor ki:

  çalıştığım firma net ücreti agi dahil olarak düşünüp yazmış, ödeme talep formununu onay aşamasında sıkıntı oluşur mu.

 12. çiğdem diyor ki:

  merhabalar. eczacılık fakültesi son sınıf öğrencisiyim. 3 aylık zorunlu stajımı işbası eğitim programı ile bir eczanede yaptım ve sigorta girişim bulunuyor. yeni yasa gereği eczane açabilmem için bir yıl boyunca yardımcı eczacı olarak çalışmam gerekmekte. haziranda işbaşı eğitim programım bitiyor ve mezun oluyorum. aynı işyerinde nitelikli eleman desteğinden yararlanmam söz konusu mudur çünkü işyerinde 12 ay istihdam edilmemiş olması gerekiyor yazıyodu. işbaşı eğitim programını da kapsamakta mı bu?
  cevap verirseniz sevinirim.
  şimdiden teşekkürler.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Evet kapsamaktadır çiğdem hanım. Bu durumda, destek alamazsınız. İlinizde bulunan KOSGEB İl Müdürlüğü’nden teyit edebilirsiniz.
   Ancak kendi eczanenizi açmak istiyorsanız, KOSGEB yeni girişimci desteğinden faydalanabilirsiniz.

 13. Büşra diyor ki:

  Merhabalar ben 3 ay kosgeb nitelikli eleman desteği ile bi şirkette çalıştım işten çıktıktan 2 ay sonra maaşımın yattığı hesaba işverenim iki kere 152 tl yatırmış ve beni arayıp bu parayı istiyor. Hesap hareketlerinden açıklamasına baktığımda ‘maaş farkı ekleme’ yazıyor.bu para benim hakkım mı yoksa geri mi vermeliyim?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Büşra Hanım,

   KOSGEB, personel ödemelerinde dekonta bakar ve dekontta yazan tutarı ücret bordrosu ile kıyaslar. Eğer dekontta yazan tutar, ücret bordrosunda yazan tutardan düşük ise KOSGEB ilgili personele ödeme yapılmasını ister.

   Eğer işvereniniz bu 152 TL eksik tutarları size daha önceleri elden verdiyse bu parayı işvereninize iade edin. Eğer daha önceki aylık ücretlerinizi eksik yatırdıysa bu para sizin hakkınızdır. Ücret bordronuzda yazan net ödenen tutardan eksik maaş aldıysanız, bu para yine sizin hakkınızdır.

 14. Ahmet ÇETİNKAYA diyor ki:

  Merhaba,
  İşletme Lisans mezunu çalışanı Yazılım Uzmanı olarak çalışırsa destekten yararlanabilir mi yoksa kendi diploma alanı mı olması gerekir? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkürler

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Yararlanabilir. KOSGEB İl Müdürlüğü’nün insiyatifinde. Mevzuatta buna engel bir ifade yok. Eğer sertifika vb. belgeleri varsa kesin faydalanır, diyebilirim.

 15. Kadir diyor ki:

  Merhabalar,

  Şirketim Kosgeb desteği için başvuruda bulundu. Onaylandığını varsayalım. Fakat yakın zamanda da bir limited şirkette ortaklık durumum söz konusu. Aranan özelliklere baktığımda 2 SGK kaydı olmamalıdır deniyor. Bu durumda destek kesilir mi?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   2 SGK kaydı hususu, şirketinizde en fazla 2 kişiye kadar personelin bu kapsamda desteklenebileceği ile ilgilidir. Bu durumda desteğiniz kesilmez. Ancak, ortaklık payı çok yüksek olacaksa bu durumu KOSGEB İl Müdürlüğü’nüze bildiriniz ve konuyu danışınız.

 16. ahmet fatih diyor ki:

  Merhabalar;
  5 yıllık eczacılık fakültesinden yeni mezun oldum ve yasa gereği 1 yıl yardımcı eczacı olarak çalışmak için bir eczanede iş buldum. nitelikli eleman desteği alacağımı düşünüyorum. fakat başvuru yapacakken “istihdam edilecek elemanın 30 gün içinde istihdam edilmemeli” diye bir ifade okudum. okul döneminde 05/2018 tarihine kadar 9901.02 stajer öğrenci kodu ile başka bir eczanede staj yaptım. staj sigortamızı okul yaptı. bu durumda kosgebe başvurumu en erken ne zaman yapmalıyım. stajer öğrenci sigortası destek almama engel oluşturmazsa hemen destek proğramına başvurabilir miyim?
  teşekkürler.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Öncelikle nitelikli eleman desteğine işletme üzerinden başvuru yapılır.

   Çalışan personelin tam zamanlı olarak işletmede çalışması gerekir.

   Öncelikle bu destek başvurusu, personel işe alındıktan sonra 30 gün içerisinde yapılmalıdır. Eğer nitelikli eleman işe alınmadıysa KOSGEB, başvuruyu onaylandıktan sonra 45 gün içerisinde ilgili personel işe alınmalıdır.

   İşe alınmaktan kastım, SGK işe giriş bildirgesidir.

 17. Ahmet diyor ki:

  Nitekli eleman olarak bi sirkette ise baslayacgim onaylandiktan sonra baslayacakmis kac gun icinde onaylanir acaba

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Bağlı bulunulan müdürlüğün yoğunluğuna göre değişir.

 18. Mehmet diyor ki:

  Reklam Ajansı Sahibiyim Kosgeb girişimcilik programından yeni girişimci kaydımı yaptım onay bekliyorum onayı aldıgım taktirde bu programdan faydalanabilirmiyim?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Evet, üniversite mezunu bir kişi istihdam etmeniz durumunda faydalanabilirsiniz.

 19. ayşe erek diyor ki:

  Merhaba ben işletme Bilgi Yönetimi lisans mezunuyum sigorta acentasında işe başlasam Kosgeb destek sağlarmı?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Evet

 20. Yusuf diyor ki:

  Merhabalar. Kosgeb Nitelikli Eleman desteği için Başvuru aşamaları neler? Ne zaman işe giriş yapılmalı?
  Ben Öncelikle Kobi girişimci den beyanname doldurup çıktısını aldım imza sirküleri gazete ilanı ve vergi beyanı vergi levhası evraklarını teslim ettim. Daha sonra sistemden e devlet ile giriş yapıp genel destek başvurusu yaptım. başvuru formu ve taahhütnameyi doldurdum. Peşine Nitelikli elaman desteği kısmında başvuru yapıp mühendis bilgilerini girdim daha sonra sistemde başvuru onaylandı dedi. Mühendis evraklarını ve diplomasını ne zaman ibraz etmem gerekiyor sigorta girişinden sonra mı önce mi bir de Bazı sitelerde başvuru formunu taahhütnameyi çıktı almamız gerektiği yazıyor ben beyanname ve ilk evraklar haricinde hiç bir belge teslim etmedim teslim etmem gerekiyor mu?

 21. mehmet diyor ki:

  Kosgeb nitelikli eleman desteği kapsamında istihdam ediliyorum. E-devlet üzerinden baktığımda maaşım asgari ücretten gözüküyor fakat işverenim 2500 tl alacağımı bildirdi. 2 aydır maaşımı 1600 tl olarak yatırıyor. Kosgeb tarafından hesabıma para yatırılacağını bildiriyor. Benim sorum şu;
  KOSGEB desteği kapsamında destek miktarını bana işverenim mi yatıracak yoksa KOSGEB tarafından mı hesabıma geçicek? 2 aylık maaşım içinde onay gelmiş işverenim bana bunu gösterdi ve onların yatıracağını ısrarla söylüyor.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Mehmet Bey,

   Aylık ücretinizi her zaman işvereniniz yatıracak. İşvereniniz size maaş yatırdığını gösteren banka dekontunu KOSGEB’e verecek. KOSGEB, destek ödemesini işletmenin hesabına yapacak.

   Süreç her zaman böyle işler. KOSGEB size aylık ücretinizi yatırmaz.

   1. Mehmet diyor ki:

    Anladım peki Kosgeb ne kadarlık bir sürede işverenime parayı yatırıyor yasal süre nedir? 2 aydır yatmadığını belirtiyor. Ek olarak 1600 TL olarak maaşım bankaya yatıyor ama 2500 olacak denildi. Hangi ücreti almam gerekiyor teşekkürler.

 22. sebahattin diyor ki:

  5 personel zorunlu yazıyor ondan sonra sına desktek verilecek diyor. benim hiç personelim yok kosgeb destekli 1 personel almak istiyorum bu 5 kişi şartı değişirmi . alacağım ilk personele destek alabilirmiyim.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Ne yazık ki önceden böyle bir şart yoktu. 24 Eylül 2018 tarihinden sonra böyle bir şart getirdiler. Kısa dönemde değişmesi çok zor.

 23. arzu diyor ki:

  Merhabalar ,
  Şu an ağustos ta başlayan nitelikli eleman desteğimiz mevcut. Ancak 24 eylül de değişmiş şartlar biz yeni alacağımız personelde ağustos taki şartları mı taşımalıyız yoksa yeni personel 24 eylül şartlarına mı tabi. Teşekkürler …..

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Arzu Hanım,

   Nitelikli eleman desteğiniz 24 Eylül’den önce başladıysa eski hükümler geçerlidir.

 24. Begüm diyor ki:

  Merhabalar
  Benim iki sorum var. 1) kosgeb desteği ve İşkur sigorta desteğini aynı anda alabiliyor muyuz? 2) sgklı çalışan sayısı benimle beraber 5 olması yeterli olur mu?
  Teşekkürler şimdiden

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Begüm Hanım,

   İŞKUR’dan SGK desteği alıyorsanız sıkıntı olmaz, aylık ücret desteği alıyorsanız sıkıntı olur. Ancak bu bilgiyi ilinizde bulunan KOSGEB Müdürlüğü’ne teyit ettiriniz. Uygulamada farklılıklar olabiliyor, mağdur olmayın.

   İkincisi ise bu desteğe başvuru yapabilmeniz için başvuru tarihi itibariyle onaylı son SGK hizmet listesinde en az 5 kişi görünmek zorunda. Muhasebecinizden bir önceki aya ait SGK hizmet listesini isteyiniz, bu listede en az 5 kişi gözüküyorsa başvuru yapabilirsiniz. Tespit için en kısa yol bu.

 25. Hasan Erdinç diyor ki:

  Merhaba,

  Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği ödeme talep formu oluştururken, Onaylama yaparken bizden ek istenmektedir,

  eklenmesi gereken dosyalar nelerdir? Teşekkür ederim.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   1. Nitelikli Elemana ait ücret bordrosu
   2. Nitelikli Elemanın aylık ücretinin ödendiğine dair banka dekontu
   3. İşletmenin SGK Borcu Yoktur Yazısı

 26. Faruk diyor ki:

  Merhabalar;
  Eczacılık fakültesinden bu sene mezun oldum 1 yıllık stajımı yapacağım eczanede nitelikli eleman desteği almak için 5 sigortalı şartı var. Staj yapacağım eczanede 5 tane sigortalı var ama bunlardan bir tanesi kosgep nitelikli eleman desteği alıyor bu eleman da 5 sigortalidan biri olarak kabul edilir mi

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Kabul edilir. Son SGK hizmet listesinde en az 5 kişinin olmasına bakılıyor.

 27. Faruk diyor ki:

  5 personel zorunlu diyor bunlardan bir tanesi kosgep nitelikli eleman desteği alıp 5 sigortalidan birisi ise ben de kosgep desteginden yararlanabilirmiyim

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Evet, yararlanabilirsiniz.

 28. ALİ TAŞ diyor ki:

  Merhabalar çok önemli bir hususa ne Kosgeb web adresinde değinilmiş ne de farklı sitelerde.Kosgebi telefonla aramama rağmen bu konuda cevap veremediler.Sorum şu.Nitelikli eleman desteğinde başvurduğumuz aydan önceki ayın ssk lı hizmet listesinde en az 5 personel çalışanımızın olması gerektiği belirtilmiş.Diyelimki 10.ayda 5 personelim var.ve 11.ayda bu destek için başvuruda bulundum ve kabul edildi.Bir önceki ayın Hizmet listesinde de 5 personel yer aldığı için bu konuda sıkıntı çıkmadı ama diyelim ki bu 5 personel 11. veya 12.ayda yani ben nitelikli elemanı çalıştırmaya başlattığım zamanda bir nedenden ötürü işten ayrıldı.Başka bir değişle normal çalışan sayım değişti(azaldı) Bu durumda nitelikli eleman desteği hakkım ortadan kalkıyor mu?
  Herkesi ilgilendiren bu konuda yardımcı olur ve sorumu cevaplarsanız memnuniyet duyarım.
  Saygılarımla

 29. ALİ TAŞ diyor ki:

  Merhabalar çok önemli bir hususa ne Kosgeb web adresinde değinilmiş ne de farklı sitelerde.Kosgebi telefonla aramama rağmen bu konuda cevap veremediler.Sorum şu.Nitelikli eleman desteğinde başvurduğumuz aydan önceki ayın ssk lı hizmet listesinde en az 5 personel çalışanımızın olması gerektiği belirtilmiş.Diyelimki 10.ayda 5 personelim var.ve 11.ayda bu destek için başvuruda bulundum ve kabul edildi.Bir önceki ayın Hizmet listesinde de 5 personel yer aldığı için bu konuda sıkıntı çıkmadı ama diyelim ki bu 5 personel 11. veya 12.ayda yani ben nitelikli elemanı çalıştırmaya başlattığım zamanda bir nedenden ötürü işten ayrıldı.Başka bir değişle normal çalışan sayım değişti(azaldı) Bu durumda nitelikli eleman desteği hakkım ortadan kalkıyor mu?
  Herkesi ilgilendiren bu konuda yardımcı olur ve sorumu cevaplarsanız memnuniyet duyarım.
  Saygılarımla

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Ali Bey,

   Mevzuatta ilgili ifade şu şekilde:

   ”Bu destekten, başvuru tarihi itibariyle onaylı son SGK Sigortalı Hizmet Listesinde
   en az 5 (beş) çalışanı olan işletmeler yararlanabilir.”

   Başvuru tarihinden önceki son hizmet listesinde en az 5 çalışan olması yeterlidir. Destek onayı sonrası çalışan kişi sayısının 5’den az olması desteğe engel değildir.

   Bu kural, desteğe başvuru onayı için gereklidir.

   Mevzuatta destek süresi boyunca en az 5 kişi olmalıdır, şeklinde ifade bulunmamaktadır.

 30. fatih diyor ki:

  merhaba,
  sigortali calisan elemanlar part time olarak calisiyorsa ve sigortalari da part time olarak yatiyorsa bu destegi almaya engel olur mu?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Evet, engeldir.

 31. Hayati diyor ki:

  Merhaba bir gazetede çalışıyorum. Gazetemiz satıldı haliyle eski işyeri sabi işten çıkaracak tekrar yeni sahibi işe alacak. Oraya bâşlamadan önce nitelikli elemandan gaydalanabilirmiyim.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   KOSGEB, başvuru yapan işletmenin son 12 aylık SGK hizmet listesine bakar. Bu listede isminiz çıkmıyorsa ve işletme diğer şartları da yerine getiriyorsa destek başvurusu olumlu sonuçlanabilir.

 32. MUSTAFA KARADUMAN diyor ki:

  merhaba
  teşvikten yararlanmadan x işletmesinde daha önce sigortalı çalışmıştım ve çıktım; çıktıktan sonra 12 ay geçti yine aynı x işletmesinde kosgeb desteğinden faydalanabilirmiyim.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   İşletme, şartları taşıyorsa evet.

 33. Büşra diyor ki:

  Kosgep de destek almak için en son ne zamn mezun olamamız gerekiyor birde yaş sınırı var mı acaba

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Mezun olmanız yeterli, tarihi önemli değil. Yaş sınırı yok.

 34. Sezer diyor ki:

  1.Firma nitelikli personel başvurusunu nasıl ve nereye yapacak?
  2.İş-Kur ile işe alımlarda da nitelikli personel desteğinden yararlanılabilir mi?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Nitelikli eleman başvuru süreci şu şekilde:

   1. İşletmenizi KOSGEB’e kayıt yaptırmalısınız.
   2. İşletme Geliştirme Destek Programı’na başvuru yapmalısınız.
   3. Başvuru onayı sonrası nitelikli eleman için tekrar destek başvurusu yapmalısınız.

   Tüm işlemler, e-Devlet üzerinden yapılıyor.

   2. Nitelikli elemanın maaşını siz ödeyecekseniz, evet yararlanabilirsiniz.

 35. Ayşe diyor ki:

  Meraba ben bundan 5-6 ay önce bir firmada çaliştım kosgeb üzerinden başvurumu yaptılar ancak bir ay çalişıp işten çıkarttılar ve şuan başka bir yer kosgeb üzerinden girişimi yapacaklar ama hala sistemde başvurum gözüküyor bunu nasıl iptal ederim eğer o firmayı şikayette bulunsam ne kadar süreçte sonuçlanır çünkü dilekçe vermiyorlar

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Daha önce çalıştığınız firmanın KOSGEB’e ”ben bu personeli işten çıkarttım” dilekçesi vermesi gerekiyor.

 36. kosgebuzman diyor ki:

  1. Destek boyunca 5 sigortalı şartı, muamma. KOSGEB Müdürlüklerinde farklı cevaplar veriliyor. İlinizde bulunan müdürlüğünüze danışabilirsiniz.
  2. 5.000 TL net maaş varsa 3.000 TL geri ödeme alınır, ekstra bir durum yok.
  3. Diğer desteklerden yararlanabilir.

 37. Duygu diyor ki:

  Ekim kasım aralık ayı maaşım yattı KOSGEB’den çalıştığım yerin destek alması için ne yapması gerekli , proğrama kayıt olduk e devlet üzerinden 3 aylık maaş geri ödemesini işverenim nasıl alıcak ne zaman alıcak

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Yapması gereken: Sistem üzerinden ödeme talep formu oluşturmaktır.

   KOSGEB’in işletmeden talep edeceği belgeler:

   – Ücret bordrosu
   – SGK hizmet listesi
   – Aylık ücretlerin yatırıldığını gösteren dekontlar

 38. Hayrettin diyor ki:

  Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği ile çalışıyorum maaşım net 2000 tl yatıyor ama açıklamada 3500 TL denmiş neden böyle oldu yılbaşından sonra artış oluyor mu ?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Mevzuat değişiyor. Ancak sizin için geçerli değil.

 39. smmm onur diyor ki:

  Merhaba,
  personelimizin 2018/ekim ayı maaşını 2018 aralık ayında yatırdım malum ekonomik sebeplerden ötürü nitelikli personel ödeme talebinde bulundum 2018 ekim ayına ait maaşı 2018 aralık ayında yatırdığımdan dolayı ödeme yapılmayacağını söylediler böyle bir şart var mıydı bilgi verebilir misiniz

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Buna dair mevzuat anlamında kesin bir kural yok.

 40. Mehmet diyor ki:

  Merhaba,

  Ben bir şirkette Kosgeb desteği ile başlayacağım. Ancak 12.02.2018 tarihinde yüksek lisanstan mezun oldum. Yeni mezun kategorisinden %80 destek mi alıyorum yoksa %60’mı? Ayrıca ben 2016 yılında farklı bir firmada nitelikli eleman desteğinden yararlanmıştım. Burda da yararlanabiliyor muyum?

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Evet, yararlanabilirsiniz.