KOSGEB Kredisi 2018 Nedir? Ne Değildir? (AÇIKLAMALI)

0

KOSGEB kredisi, her iş yeri sahibinin merak ettiğini konuların başında gelmektedir. Ancak bazı KOBİ yetkilileri, KOSGEB kredilerini, banka kredileri ile karıştırmakta ve yanlış anlamalar ortaya çıkmaktadır. Biz de bu nedenle, yazımızda KOSGEB kredisi nedir? sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Öncesinde bir duyurudan bahsetmek istiyorum. Binali Yıldırım tarafından TOBB öncülüğünde duyurulan KOSGEB nefes kredisi sayesinde uygun faizli kredi başvuruları başladı. Şartları sağlamanız halinde siz de başvuru yapabilirsiniz.

KOSGEB kredisi türleri nelerdir?

KOSGEB; tek tür, banka kredilerine benzeyen kredi vermemektedir. Halk arasında kredi; hem geri ödemeli hem de geri ödemesiz destekler için de kullanılabilmektedir. Bu nedenle, oldukça karışıklığa neden olunmaktadır. KOSGEB’in verdiği kredi türleri 3’e ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi, geri ödemesiz desteklerdir. İkincisi, geri ödemeli destekleridir. Üçüncüsü ise kredi faiz desteğidir.

  • Geri ödemesiz destekleri: KOSGEB’in geri ödemesiz destekleri, hibe şeklinde verilmektedir. Yani geri ödemesiz olmaktadır. Bu destekleri alabilmek için proje yazılması gerekmektedir. Proje onayı sonrası gerekli faaliyetler yani harcamalar yapılmalı ve harcama belgeleri KOSGEB’e ibraz edilmelidir. KOSGEB’in geri ödemesiz desteklerini incelemek için KOSGEB destekleri 2018 isimli kategorimiz tam da size göre!
  • Geri ödemeli destekleri: KOSGEB’in geri ödemeli destekleri ise kredi şeklinde verilmektedir. Bu desteklerden faydalanmak için de önce harcamayı KOBİ yapmalıdır. Örneğin, A makinesi proje kapsamında onaylandı ve satın aldınız. Makineyi işletmenize getirdikten sonra fatura ve dekontunu KOSGEB’e ibraz etmelisiniz. KOSGEB yetkilileri, gelip makineyi inceledikten sonra fatura ve dekont karşılığında makinenin belli bir kısmını size geri ödüyor. Ancak, bu ödeme geri ödemelidir. Belirli bir zaman geçtikten sonra eşit taksitler halinde geri ödeme yapmalısınız. Faiz işlemez. KOSGEB’in geri ödemeli desteklerini de yukarıda paylaştığımız linkten inceleyebilirsiniz. Destek programları, hem geri ödemeli hem de geri ödemesiz bölümlerden oluşabilmektedir. İhtiyacınıza göre hangisinden faydalanacağınız size bağlıdır.
  • Kredi faiz desteği: İşte en çok banka kredileri ile karıştırılan destek programı. KOSGEB, banka kredisi vermez. Bankalardan çekeceğiniz kredinin sadece faizini karşılar. KOSGEB, dönem dönem bankalardan çekilecek kredilerin faizini karşılayacağını ilan eder. Bu her zaman geçerli değildir. Dönem dönem ilan edilmektedir. Bu nedenle, bankalardan her çekilen KOBİ kredilerinin faizini KOSGEB karşılamaz. Bankalardan çekilen bu kredilerin faizini sıfırdır ve belirli bir süre ön ödemesizdir. Bankalardan çekilecek kredilerin üst limiti, sıfır faizli olup olmayacağı, kimlerin faydalanabileceği, ön ödemesiz sürenin ne kadar olacağı ilan edilen programda belirtilmektedir.

KOSGEB kredisi 2018 duyurulur?

Ülkemizde yaşanan ekonomik durgunluklar KOSGEB kredi faiz desteği programının ilan edilip edilmeyeceğini belirleyen en önemli unsurların başında gelmektedir. Bu nedenle, 2018 yılında KOSGEB faiz desteğinin tekrar ilan edileceği düşünülmektedir. Bu kapsamda, KOBİ’lerin bankalardan çekeceği kredilerin faizini KOSGEB üstlenmiş olacaktır.

KOSGEB kredisi 2018 ilanının mayıs veya haziran ayında ilan edileceği tahmin edilmekte olup 2017 yılında kredi almaya hak kazananlar, bu krediye başvuru muhtemelen yapamayacaklardır.

2017 yılında kredi başvuruları farklı bir KOSGEB ekranında yapılmıştı.

KOSGEB’in sadece kredi vermediğini hibe programlarının olduğunu da biliyorsunuzdur. Bu hibe programlarına da bir göz atmanızda fayda olabilir.

İlgili içerik: KOSGEB ne kadar hibe veriyor 2018?

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..