KOSGEB Kredi Faiz Desteği 2018 Nedir? Nasıl Alınır?

KOSGEB kredi faiz desteği 2018 nedir? KOSGEB kredi faiz desteği nasıl alınır? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

KOSGEB’in belki de bu denli popüler olması, kredi faiz desteği sayesindedir. Hemen hemen her KOBİ, KOSGEB’in bu destek mekanizmasını mutlaka duymuştur. Peki ama nedir kredi faiz desteği? Nasıl başvurulur? Avantajları nelerdir? Dilerseniz, hemen bu merak edilen soruların cevabını verelim.

Cevaplara geçmeden önce üst limiti 200.000 TL olan KOSGEB nefes kredisi ile uygun faizli kredi başvurusu yapabileceğinizi de belirtmek istiyorum.

KOSGEB kredi faiz desteği 2018 nedir?

Bu destek, KOBİ’ler tarafından bankalardan çekilen kredi sonucu ortaya çıkan faizin KOSGEB tarafından bankalara ödenmesidir. Yani, çekeceğiniz kredinin ana parasından siz sorumlu olurken; kredinin faizinden KOSGEB sorumludur. Çekilen kredinin taksitleri düzenli yatırıldığı sürece KOSGEB kredinizin faizi bankalara ödemeye devam eder.

Kredi faiz desteği, KOBİ’lere uygun koşullarda finansal destek sağlamak amacıyla verilmektedir. Bu destek sayesinde, KOBİ’ler de mevcut sorunlarını bir nebze de olsa çözmeye çalışmaktadır.

KOSGEB, kredilerin faizini ne kadar karşılamaktadır?

Genelde çekilen kredilerin faizini tamamını karşılamaktadır. Geçmişte ilan edilen bazı kredi faiz desteği programlarında faizin %75’ini veya % 50’sini karşıladığı da görülmüştür. Kredi limiti her ne kadar olursa olsun, KOSGEB kredi faiz desteğinin üst limiti 300.000 TL’yi geçemez.

Kredi faiz desteği için kredi üst limiti nedir?

Bankalardan çekeceğiniz kredinin üst limiti, KOSGEB tarafından destek çağrısında belirlenmektedir. İşletmenin büyüklüğüne göre de KOBİ’lerin maksimum çekecekleri kredi miktarı değişmektedir.

Ön ödemesiz dönem oluyor mu?

Genelde ön ödemesiz dönem olmaktadır. 2016 ve 2017 yılında ilan edilen çağrı kapsamında çekilen krediler için ön ödemesiz dönem 1 yıl olarak belirlenmişti.

Kredi faiz desteği kapsamında alınan krediler için azami vade süresi ne kadardır?

Azami vade süresi 48 aydır. Eğer 12 ay ön ödemesiz dönem söz konusu olmuş ise 12 aydan sonraki 36 ay içerisinde kredi taksitlerinizi ödemeniz gerekmektedir.

Kredi faiz desteğine her zaman başvuru yapabilir miyim?

Hayır, her zaman başvuru yapamazsınız. Kredi faiz desteği çağrısı, belli yıllarda ilan edilmektedir. Ekonomik durgunluk, kriz, nakit sıkıntısı vb. durumlarda KOSGEB tarafından bu destek ilan edilmektedir. Kredi faiz desteği duyurusu sonrası ancak başvurular yapılabilmektedir. 2018 yılında KOSGEB kredi faiz desteği ile ilgili bir duyuru beklenmektedir.

Kredi faiz desteği nasıl alınır?

 • Öncelikle kredi faiz desteği duyurusunun KOSGEB tarafından yapılması gerekmektedir.
 • Duyuru sonrası veya öncesi mutlaka ama mutlaka işletmenin KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmış olması ve kaydının da güncel olması gerekmektedir. Aksi takdirde, sadece kayıt güncelleme onayı almak için dahi kuyruklar olmaktadır.
 • Kaydınız güncel ise belirtilen online platform üzerinden kullanıcı adı ve şifreniz ile kredi başvurusu yaparsınız.
 • Kredi başvurunuz sonrası kredi alıp alamayacağınız belli olur.
 • Eğer kredi almaya hak kazandı iseniz, KOSGEB’in duyurmuş olduğu bankalardan birine gider ve sizden talep edilen evrakları hazırlayarak teslim edersiniz.
 • Banka tarafından krediniz onaylanır ve krediniz hesabınıza yatar.
 • Eğer SGK veya vergi borcunuz var ise bu borçlarınız, belli oranda mahsup edilir. Geri kalan kredi tutarı, hesabınıza yatar.
 • İlk 1 yıl kredi taksiti ödemezsiniz.
 • 1 yıl geçtikten sonra 36 ay içerisinde tamamlanmak üzere sadece ana paranızı ödemeye başlarsınız.
 • Kredinizin faizini KOSGEB, bankaya yatırır.

Sağlıcakla kalın.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

2 Sorular ve Yorumlar
 1. Deniz diyor ki:

  Faizsiz cekilen kredi yi banka elimizemi veriyor

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Evet. En son 2016 ve 2017 de faizsiz kredi nakit olarak verilmiştir. 2018 yılında ise sadece makine alımı için verilmiştir.