KOSGEB Yazılım Desteği 2018 – KOSGEB Yazılım Geliştirme Desteği

0

KOSGEB yazılım desteği 2018 yılında birden çok destek programı aracılığıyla verilmektedir. Bu destekler, farklı destek programları altında yer almaktadır. Bu destek programlarından yararlanmak farklı şartları da beraberinde getirmektedir.

Şimdi dilerseniz, KOSGEB yazılım desteği 2018 nelerdir? Tek tek inceleyelim.

KOSGEB yazılım desteği 2018 nelerdir?

KOSGEB yazılım desteği başlığı altında birden fazla destek programından bahsedeceğim. Bu destek programlarının amacı ve şartları ise birbirinden farklıdır.

  • Eğer yazılım sektöründe bir işletme açacaksanız ve yazılıma ve bilgisayara ihtiyacınız varsa KOSGEB girişimcilik desteğinden faydalanabilirsiniz. Bu destek için geri ödemesiz alabileceğiniz maksimum destek tutarı 50.000 TL’dir. Bu 50.000 TL’nin 27.000 TL’sini makine veya yazılım giderlerinde kullanabilirsiniz. Bu destek programına her zaman başvuru yapabilmeniz mümkündür. Ancak, işletme açmadan önce KOSGEB sertifikası almayı unutmayınız.
KOSGEB girişimcilik desteğini tüm detaylarıyla öğrenmek isterseniz, bu desteği anlattığımız yazımıza kosgebdestekler.com/kosgeb-50-bin-tl-hibe-nasil-alinir/ bağlantısından her zaman ulaşabilirsin.
  • Eğer yazılım geliştirme desteği ve aynı zamanda yazılım ve bilgisayar almak istiyorsanız, faydalanabileceğiniz destek programlarından birisi de KOSGEB ar-ge desteğidir. Bu destek sayesinde 150.000 TL’ye kadar yazılım desteği alabilirsiniz. Ancak, yazılım geliştirme projenizin arge veya inovasyona dayanması gerekmektedir. Aksi takdirde, programa başvuru yapamazsınız.
  • Eğer doğrudan yazılım sektöründe faaliyet gösteriyorsanız, 22 Haziran 2018 tarihine kadar başvuru yapabileceğiniz desteklerden birisi de KOBİGEL programıdır. Bu program sayesinde 300.000 TL geri ödemesiz, 700.000 TL geri ödemeli destekten faydalanabilirsiniz. Doğrudan yazılım sektöründe faaliyet gösteren işletmelere bu destek verilmektedir. Bu nedenle, son başvuru tarihinizi kaçırmayınız.
KOSGEB KOBİGEL 2018 ile ilgili şartları iyi incelemenizi öneririm. Bu destek programı, her yıl ilan edilmektedir. Bu nedenle, çağrıyı kaçırsanız bile önümüzdeki dönemlerde bu destek programına başvuru yapabilir.
  • Eğer 5 işletme bir araya gelecekse, KOSGEB’den işbirliği güçbirliği desteği alabilirsiniz. Eğer faaliyet gösterdiğiniz alan orta-yüksek teknoloji sınıfında yer alıyorsa 3 işletmenin bir araya gelmesi durumunda da bu destekten faydalanılır. 300.000 TL geri ödemesiz olarak bu destek verilmektedir.
  • KOSGEB Teknoyatırım programı sayesinde prototip sahibi işletmeler, 5.000.000 TL’ye kadar destek alabilmektedir. Bu destek içerisinde yazılım harcamaları da karşılanmaktadır.

KOSGEB yazılım desteği başvurusu nasıl yapılır?

Bu desteklere başvuru yapabilmek için öncelikle işletmenin KOBİ olması ve faaliyet gösterdiği sektörün ise KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerden birisi olması gerekmektedir.

Ayrıca, işletmenin KOBİ veri tabanına kaydı şarttır. Veri tabanına kayıt olduktan sonra e-Devlet şifreleri ile yazılım desteklerine başvuru yapılabilmektedir.

Sonuç

Yukarıda da okuduğunuz üzere KOSGEB yazılım desteği, KOBİ’ler için vardır. Ancak, yazılım desteği için proje yazmanız gerekmektedir. Bu proje içerisinde sadece yazılım alımı da olmamalıdır. Başka faaliyetler ve gider kalemleri de söz konusu olmalıdır. Yazılım, sadece projenizin bir parçası olmalıdır. Aksi takdirde, projeniz reddedilecektir.

Bu destek programları arasında KOBİGEL desteği, öne çıkmaktadır. Doğrudan yazılım sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’ler faydalanmaktadır.

Eğer hali hazırda bir işletme varsa ve örnek veriyorum, bu işletmenin bir stok yazılım programına ihtiyacı varsa doğrudan bu harcama için KOSGEB, bu işletmeye destek vermez. Stok yazılım programı, projenin sadece bir gider kalemi olmalıdır.

KOSGEB yazılım desteği ile ilgili soru ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..