KOSGEB Romanov Koyunu Desteği Var mı? Devlet Desteği Var mı?

KOSGEB romanov koyunu desteği var mı? Romanov koyun devlet desteği 2018 var mıdır? Romanov koyunu ile ilgili detaylara yazımızda bulabilirsiniz.

Romanov Koyunu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde romanov koyununu adeta duymayan kalmadı. Kuzu makinesi olarak bilinen bu koyun türü, adeta besicilik için çok kıymetli bir türdür. 12 yaşına kadar damızlık olarak kalabilmektedir. Yılda iki kez doğum yapmakta ve oldukça fazla sayıda yavrulamaktadır. 3-4 aylıkken dahi gebe kalabilmektedir. Türkiye romanov koyunu için oldukça elverişli hava koşullarına sahiptir. Bu koyun türü, karasal iklime dayanıklıdır. Çok dirençlidir. Rahat bir hayvandır ve strese de dayanıklıdır. Çiftlik ve yerel bakımından yetiştirilmeye oldukça uygundur. Bu bakımdan ülkemizde git gide önemli bir popülarite kazanmıştır.

Romanov koyununun anavatanı Rusya’dır. Ukrayna’da da yetiştirilmektedir. Eti inanılmaz lezzetli ve kokusuzdur. Tüm bunlar, romanov koyununu avantajlı kılmaktadır. Renkleri doğduklarında siyah, daha sonra ise griye dönmektedir. Ortalama ağırlıkları 55-80 kg arasındadır.

KOSGEB Romanov Koyunu

KOSGEB Romanov Koyunu Desteği Var mı?

KOSGEB, ülkemizin güzide kurumlarından biridir. Her yıl milyarlarca lira destek vermektedir. Ancak, KOSGEB’in her sektörü desteklediğini de söyleyemeyiz. KOSGEB’nin desteklediği sektörlere yönelik bir liste vardır. Bu liste incelendiğinde, tarım ve hayvancılığın desteklenmediğini görüyoruz. Ne yazık ki, KOSGEB hayvancılık desteği desteklenmemektedir. Doğrudan hayvan alımlarınızın maliyeti karşılanmamaktadır.

Bu nedenle, diyebiliriz ki KOSGEB romanov koyun desteği yoktur. Yani, KOSGEB tarafından romanov koyunu desteği verilmemektedir. Bu durum oldukça nettir. Dilerseniz, bulunduğunuz ildeki KOSGEB İl Müdürlüğünü arayarak da teyit edebilirsiniz bu durumu.

Romanov Koyun Devlet Desteği Var mı?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteklerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Ziraat Bankası’nın vermiş olduğu düşük faizli kredilerden de faydalanma şansınız bulunmaktadır. Bunun için Bakanlığın il müdürlüklerini ve Ziraat Bankası’nı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili içerik: Genç çiftçi hibe 2018 desteği

Yurt dışından romanov koyunu ithal edebilmek için belli bir sayı bildirmek gerekebilir. En az 200 koyun veya en az 300 koyun sipariş vermelisiniz şeklinde. Burada özellikle nakliye masrafları karşınıza çıkabilir. Bu nedenle, bu gibi alımlarda sizin gibi romanov koyunu besiciliği yapmak isteyen kişileri bulmalı ve birlikte alımlarınızı gerçekleştirmelisiniz. Aşağıdaki yorum bölümüne ortak olarak romanov koyunu alabileceğinizi belirtebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

3 Sorular ve Yorumlar
 1. adem Köprülü diyor ki:

  20 dişi 1 erkek getirmek isterim.

 2. Hakan kutlu diyor ki:

  Romanov olayı patladı türkiyede yaygınlaşmaz eti afedersiniz neyse çok berbat kasaplar asla almaz kaldıki doğumla alakalı olarak söylenenlerin çoğu yalan arkadaş aldı 10 doğumda 1 tanesi ikiz oldu kaldı ki ukraymada olabilir belki ama türkiyede asla denilen kadar doğurma olayı yok. Kaldıki bu hayvan köpek gibi koşuyor biz aldık denedik boşuna 3 4 aylık kuzuya 1200 1300 tl vermeyin sadece satanı sevindirirsiniz. Söylenenlerin hemen hepsi yalan

  1. Serkan diyor ki:

   Romanov romanov romanov……
   Kesinlikle tavsiye ederim…. Harici konuşan halt etmiş… Yalan konuşur….