KOSGEB Mali Müşavir Desteği Nedir? Mali Müşavirlere KOSGEB Desteği Var mı?

0

KOSGEB mali müşavir desteği var mı? Mali müşavirlere KOSGEB desteği var mı? Mali müşavirlere KOSGEB desteği alabilir mi? Haberimizde.

KOSGEB Mali Müşavir Desteği Var mı?

Son yıllarda KOSGEB destek bütçesinin artmasıyla hemen hemen her sektör, KOSGEB desteklerinden faydalanır hale gelmiştir. Özellikle 2010 yılına kadar sadece imalat sektörünü destekleyen KOSGEB, 2010 yılı sonrası ticaret ve hizmet sektörlerini de desteklemeye başlamıştır. Bu gelişmenin ardından da KOSGEB bütçesi sürekli artmış, teşkilat yapısı genişlemiş ve ülkemizin 81 ilinde de müdürlüklerini kurmuştur.

KOSGEB’den faydalanan KOBİ ve girişimci sayısı, her yıl yüz binlere dayanmaktadır. Destek bütçesi ise 1 milyar TL’yi geçmiştir. Böyle bir destek bütçesinin oluşturulması sonucu da her sektör veya sektörleri temsil edenler KOSGEB desteklerinden faydalanmak istemektedir. Ancak, KOSGEB tarafından her sektörün desteklenmediğini de ifade etmemiz gerekiyor. KOSGEB’den bildiğiniz üzere, sadece KOBİ ve yeni işletme açmak isteyen girişimci adayları faydalanabiliyor. İş bununla da kalmıyor, ayrıca faaliyet gösterilen alanın da KOSGEB destek alabilecek faaliyet alanları arasında yer alması gerekiyor.

Şimdi geçelim, KOSGEB mali müşavirlik desteği var mı? sorusunun doğru cevabına. önce şu soruyu sormamız gerekiyor? Mali müşavirlik faaliyet alanı, KOSGEB desteklenen sektörler listesinde yer alıyor mu? Çünkü kritik soru bu. Kanıtlarıyla bu sorunun cevabını verelim.

Mali Müşavirlere KOSGEB Desteği Alabilir mi?

Öncelikle mali müşavirlik faaliyet alanının NACE kodunu araştırıyoruz. Çünkü NACE kodlarının KOSGEB desteklenen sektörler listesinde yer alıp alınmadığına bakılır ve bunun sonucuna göre ilgili sektörün desteklerden faydalanıp faydalanmayacağı belirlenir.

Bunun için TÜİK’in yayınlamış olduğu TÜİK, NACE Rev.2 – Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması, 2015 çalışmasını dikkate alıyoruz ve sonuç olarak, aşağıdaki görselde görüldüğü üzere mali müşavirlik hizmetlerinin NACE kodunun 69.20.01 olduğunu anlıyoruz.

KOSGEB Mali Müşavir Desteği

Sonrasında ise mali müşavirlik NACE kodunun KOSGEB desteklenen sektörler listesinde yer alıp almadığını buradan araştırıyoruz. Sonuç olarak aşağıdaki görsel ile karşılaşıyoruz.

KOSGEB Mali Müşavir Desteği Var mı

Yukarıda yer alan görseli dikkatle incelerseniz, 69.20 nolu koda KOSGEB destek alabilecek sektör listesinde yer verilmediğini göreceksiniz. 66 nolu koddan doğrudan 70 nolu koda geçiş yapılmıştır.

Tüm bu açıklamalardan sonra diyebiliriz ki KOSGEB mali müşavirlik desteği bulunmamaktadır. Mali müşavirlere KOSGEB desteği verilmemektedir.

Sağlıcakla kalın.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..