KOSGEB Mali Bilanço Toplamı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

0

KOSGEB mali bilanço toplamı nedir? Nasıl hesaplanır? İşletme defterlerinde mali bilanço toplamı nedir? İşletme hesap özetinde mali bilanço nedir? Uzman anlatımıyla burada.

KOSGEB Mali Bilanço Toplamı Nedir?

İşletme yetkilileri, KOSGEB veri tabanına kayıt olurken veya KOBİ Bilgi Beyannamesi güncellemesi yaparken mali bilanço toplamı verilerini sisteme girmektedir. Mali bilanço toplamı verisi, KOSGEB veri tabanına nasıl kayıt yapılırken kullanıcıların cevabını en fazla merak ettiği konulardan birisidir.

Bulunduğunuz yılın bir önceki yılına ait KOSGEB mali bilanço toplamını sistem istemektedir. Örneğin, 2017 yılında 2016 yılının verilerini girmek zorundasınız. 2017 yılı tamamlanmadığı için 2016 yılı verileri kullanılır. Kural, bir önceki yılın verileri girilerek güncelleme yapmaktadır.

2018 yılı mayıs ayında işletmelerin 2017 yılı verileri belli olacağından, 2018 yılı mayıs ayından itibaren 2017 yılı verileri ile güncelleme yapılacaktır.

İşletme yetkilileri, hangi sayısal veriyi ”KOSGEB Mali Bilanço Toplamı” sütununa girmeleri gerektiği hususunda şüpheye düşmektedir. Bu veriyi bulmak oldukça basittir. Dilerseniz, muhasebecinize ya da mali müşavirinize danışabilir, dilerseniz kendiniz de tespit edebilirsiniz. Biz de bu duruma açıklık getirmek adına net bir şekilde bu konuya değinmek istedik.

İlgili içerik: KOSGEB mali müşavir desteği

Öncelikle mali bilanço toplamı, tutulan deftere göre farklı bir şekilde tespit edilmektedir.

  • Bilanço usulüne göre defter tutanlar
  • İşletme defteri usulüne göre defter tutanlar

Bu iki usulde mali bilanço toplamı, farklı yöntemler izlenerek tespit edilir. Şimdi isterseniz, ayrı ayrı bu konuya değinelim.

Bilanço Usulüne Göre Defter Tutanlar için KOSGEB Mali Bilanço Toplamı Nedir?

Eğer bilanço usulüne göre defter tutuyor iseniz, mali bilanço toplamınızı tespit etmek çok kolaydır. Bu usule göre, bir önceki yıla ait aktif veya pasif toplamınız size KOSGEB mali bilanço toplamınızı verir. Aktif toplamınız ile pasif toplamınız eşit olduğu için herhangi birisini yazabilirsiniz. Muhasebecinize aktif veya pasif toplamınızı da sorarak bu veriyi öğrenebilirsiniz.

İşletme Defterinde Mali Bilanço Toplamı Nedir?

İşletme defterinde mali bilanço toplamınızı hesaplamak biraz daha zordur. Bu toplamı bulmak için hesaplama yapmanız gerekmektedir. Bunun için de muhasebecinizden bir önceki yıla ait işletme hesap özetini istemelisiniz. İşletme hesap özetini temin ettikten sonra aşağıdaki formulü kullanarak çok kolay bir şekilde mali bilanço toplamınızı bulabilirsiniz.

İşletme hesap özetinde mali bilanço toplamı; Gider Bölümü + Kar/ Gider Bölümü – Zararı formülü kullanılarak hesaplanmaktadır.

Eğer işletme yeni kuruldu ise mali bilanço toplamına 0 yazabilirsiniz.

Mali bilanço toplamı KOSGEB  ile ilgili bizimle her türlü soru ve görüşünüzü paylaşabilirsiniz.

İlgili içerik: 200.000 TL üst limitli KOSGEB nefes kredisi 2018 açıklandı!

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..