KOSGEB Kimlere Destek Verir? KOSGEB Kimlere Destek Vermez?

0

KOSGEB kimlere destek verir? KOSGEB kimlere destek vermez? KOSGEB herkese kredi veriyor mu? KOSGEB herkese hibe veriyor mu? Tüm bu soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

KOSGEB Kimlere Destek Verir? Kimlere Hibe Verir?

KOSGEB, ülkemizde özellikle 2010 yılından itibaren adından oldukça söz ettiren bir kurum haline geldi. Bunun başlıca nedenleri ise şunlardır:

  • Her yıl binlerce KOBİ’yi desteklemektedir.
  • Her yıl binlerce girişimciyi desteklemektedir.
  • Yıllık bütçesi 1 milyar TL’yi aşmıştır.
  • 81 ilde güçlü bir şekilde teşkilatlanmıştır.
  • Devletin alan değil, veren eli olmuştur.
  • Sıfır faizli, oldukça avantajlı kredi vermektedir.
  • Mevcut destek programları oldukça popülerdir.

Tüm bu nedenlerden dolayı, KOSGEB, ülkemizin adeta veren eli olmuştur. Destek diyince akla hemen KOSGEB gelmektedir.

Ancak KOSGEB kimlere destek verir? sorusu da vatandaşlarımızın aklındaki önemli sorulardan biri haline gelmiştir. Arzu ederseniz, bu sorunun net bir şekilde cevabını verelim.

KOSGEB, herkese destek vermez. KOSGEB’in desteklerinden faydalanabilmenin bir takım şartları vardır. Bu şartlar şunlardır:

  • Öncelikle KOBİ statüsüne sahip olmanız gerekmektedir. Yani, küçük ve orta büyüklükte işletme olmalısınız. 250 kişiden az istihdam sağlıyor ve yıllık mali bilanço veya net satış hasılatınız 40 Milyon TL’den az ise KOBİ’siniz, demektir. Zaten ülkemizdeki işletmelerin %99,9’u KOBİ statüsündedir.
  • Faaliyet gösterdiğiniz sektörün KOSGEB tarafından desteklenmesi gerekiyor. Bu anlamda, KOSGEB bir liste yayınlamıştır.
  • KOSGEB’e başvuru yapmalısınız. Destek başvuruları, veri tabanı üzerinden yapılmaktadır. Kayıt olduktan sonra size bir kullanıcı adı ve şifre verilecektir. Bu kullanıcı adı ve şifre ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

KOSGEB Kimlere Destek Vermez?

KOSGEB, şu kişilere hibe vermektedir:

Bu kişiler haricinde olan kişilere KOSGEB destek vermez. KOSGEB desteklenen sektörler dışında kalan bir faaliyet alanında olan KOBİ’ler, KOSGEB desteklerinden faydalanamamaktadır.

Ancak şunu da ifade etmek gerekiyor ki, destek programlarına göre özel şartlar da olabilmektedir. Örneğin, KOBİGEL programına 2017 yılında sadece imalatçı firmalar başvuru yapabilmiştir.

KOSGEB Herkese Kredi Veriyor mu?

Hayır, destek de olduğu gibi KOSGEB, herkese kredi vermemektedir. Krediden de faydalanabilmeniz için yukarıda yer alan şartları sağlamanız gerekmektedir. Ayrıca, kredi programları her zaman açık değildir. Kredi ilanını beklemeniz gerekmektedir.

İlgili içerik: KOSGEB faizsiz kredi 2018 ne zaman verilecek?

İlgili içerik: KOSGEB engelli kredisi ve desteği 2018

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..