KOSGEB Keçi Yetiştiriciliği Desteği Var mı? (Uzman Anlatımı)

0

KOSGEB keçi yetiştiriciliği ile ilgili cevaplanması gereken tüm soruların cevabını veriyoruz. Uzman anlatımı ile keçi yetiştiriciliğine KOSGEB tarafından destek veriliyor mu, verilmiyor mu? sorusunun cevabını açıklıyoruz.

KOSGEB keçi yetiştiriciliği yatırımlarına destek olur mu?

Ülkemizin hibe ve kredi veren en önemli kurumlarının başında hiç şüphesiz KOSGEB gelmektedir. Birçok KOSGEB desteği bulunmaktadır ve bu desteklerden her yıl binlerce girişimci ve işletme yararlanmaktadır. 2017 yılı verilerine göre, KOSGEB’in bütçesinin milyar TL’lere ulaştığını söyleyebiliriz. Sadece 2017 yılında verilen kredi faiz desteği 3 milyar TL’yi geçmiştir. Hibe desteklerini de göz önünde bulundurduğumuzda bu destek miktarı 5 milyar TL’ye yaklaşmaktadır.

Hal böyleyken, işletme sahipleri veya yatırımcılar biz de KOSGEB desteklerinden acaba faydalanabilir miyiz? sorusunu gündeme getirmektedir.

Öncelikle şunu ifade edelim. KOSGEB desteklerinden yararlanmak için 3 temel şart bulunmaktadır. Bunlardan ilki, KOBİ nedir KOSGEB tanımı olmaktır. İkincisi, bu KOBİ’nin KOSGEB desteklenen sektörlerden birinde faaliyet gösteriyor olmasıdır. Üçüncüsü ise KOSGEB veri tabanına kayıt olmaktır.

Tüm bu şartlar sağlandığında, KOSGEB desteklerine başvuru yapılabilir. Ancak, bu şartlardan belki de en önemlisi, bir işletmenin KOSGEB’in desteklediği sektörlerden birinde faaliyet gösterip göstermediğidir. Çünkü ülkemizdeki işletmelerin tamamına yakını KOBİ olup KOSGEB veri tabanına kayıt olmak ise oldukça kolay ve rahat bir işlemdir.

KOSGEB desteklerinde kritik husus budur.

Peki ama keçi yetiştiriciliği KOSGEB tarafından destekleniyor mu?

Cevabı çok açık bir şekilde hayır diyebiliriz. Çünkü hayvancılık sektörü, KOSGEB’in desteklemediği sektörlerden birisidir. Bu durumu, ilinizde bulunan KOSGEB müdürlüğüne de sorabilirsiniz. KOSGEB, ne yazık ki tarım, hayvancılık, eğitim, sağlık, spor, eğlence vb. endüstrilere destek olmamaktadır.

Ayrıca, KOSGEB’in desteklenen sektörler listesine de göz atabilirsiniz.

Keçi yetiştiriciliği için devlet desteği yok mu?

Keçi yetiştiriciliği için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hibe destekleri vardır. İl müdürlüklerini ziyaret edebilirsiniz. Yine TKDK tarafından keçi yetiştiriciliğine destek verilmektedir. TKDK il koordinatörlüklerine konuyu danışabilirsiniz. Ve son olarak, küçükbaş hayvan kredisi, Ziraat Bankası tarafından belirli şartları yerine getirmeniz durumunda verilmektedir. Diğer kredilerden farkı ise bu kredinin düşük faizli olmasıdır. İlgili yazımızı okuyarak ve şartları sağlayarak bu krediye başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıca, genç çiftçi hibe 2018 desteğinden de faydalanabilmeniz mümkündür.

Sağlıcakla kalın.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..