KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi Şartları 2018 Nelerdir?

0

KOSGEB kadın girişimci kredisi şartları 2018 nelerdir? Kadın girişimci destekleri 2018 nasıl alınır? Proje örnekleri var mı? Kadın girişimci desteği alanlar kimlerdir? KOSGEB kadın girişimci kurslarına nasıl katılabilirim? Kadın girişimci projeleri KOSGEB tarafından desteklenir mi? Yaş sınırı var mı? Tüm detaylar uzman anlatımıyla burada.

KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi Şartları 2018 Nelerdir?

KOSGEB tarafından kadın girişimci adayları desteklenmektedir. Ancak kadın girişimcilerin KOSGEB desteğinden faydalanabilmeleri için de bir takım şartları sağlamak gerekmektedir. Sizin için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda, kadın girişimcilerin KOSGEB destek kredisinden nasıl faydalanabilecekleri hususunda açıklamalarda bulunacağız.

Kadın Girişimci Destekleri 2018 Nasıl Alınır?

1.Şart: İş fikrinizin KOSGEB tarafından desteklenmesi

Kadın girişimler, ilk olarak işletme açmayı düşündükleri faaliyet kolunun KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğini öğrenmelidir. KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerin birinde işletme açmanız ilk kuraldır. Açmak istediğiniz iş kolunun, KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediği ile ilgili KOSGEB destek alabilecek faaliyet alanları listesini inceleyebilirsiniz.

2.Şart: KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak

Eğer iş fikriniz, KOSGEB tarafından desteklenebilir bir sektörde ise bu aşamada KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmanız ve KOSGEB girişimcilik sertifikası almanız gerekmektedir. Kadın girişimcilik kurslarına katılmanız şarttır.

3. Şart: İşletmeyi resmi olarak açmak

Girişimcilik sertifikanızı aldıktan sonra işletmenizi resmi olarak kurmalısınız. Ardından KOSGEB veri tabanına kayıt işleminizi tamamlamalısınız. Kayıt işleminden sonra ise kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak KOSGEB başvuru formu 2018‘i doldurmanız gerekmektedir.

4. Şart: KOSGEB tarafından başvurunuzun onaylanması

Başvurunuzun KOSGEB tarafından onaylanması gerekmektedir. Başvurunuz onaylandıktan sonra ise destek süreciniz başlayacaktır.

5. Şart: Harcamaların gerçekleşmesi

İş planınızda yer verdiğiniz ve Kurul tarafından onaylanan giderlerini gerçekleştirmelisiniz. Önce harcamaların sizin tarafınızdan yapılması gerekmektedir. Eğer tamamını karşılayacak sermayeniz yok ise KOSGEB’in desteklediği kısmın haricinde harcama yapmalısınız. Örneğin, 10.000 TL KDV hariç bir makine alacaksınız. Destek oranı da % 90 olsun. Tedarikçiniz ile anlaşmanız durumunda, makineyi alacağınız tedarikçiye 1.000 TL ve 1.800 TL KDV ödemesini yaparsanız, 9.000 TL’yi KOSGEB tedarikçinize öder.

Ayrıca, 2018 yılında erken ödeme imkanı getirilmiştir. Detayları KOSGEB İl Müdürlüklerinden alabilirsiniz.

6.Şart: Ödeme talep etmek

Harcamalarınızı yaptınız. Artık ödeme talep zamanı. Yine elektronik ortamda hazırlayacağınız ödeme talep formu ile birlikte fatura ve dekontlarınızı KOSGEB’e ibraz etmelisiniz. KOSGEB ibraz edilen belgeleri inceledikten sonra size üst limitler dahilinde geri ödeme yapar. Eğer, yukarıdaki örnek geçerli ise destek ödemesi tedarikçinize yapılır.

Tüm bu şartların haricinde, 18 yaşını doldurma şartı bulunmaktadır.

Kadın Girişimci Projeleri Destek Tutarı ve Destek Oranları Nedir?

Kadın girişimci projeleri destek tutarı ve destek oranları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Hangi ilin kaçıncı bölgede yer aldığını öğrenmek için KOSGEB Destek Bölgeleri 2018 isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kadın Girişimci Desteği ve Kredisi Alanlar Kimlerdir?

Birçok kadın girişimci, her yıl KOSGEB desteklerinden faydalanmaktadır. Örnek haberleri aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

Kadın Girişimci Haberi

KOSGEB kadın girişimci kredisi şartları 2018 isimli yazımızla ilgili bize her zaman iletebilirsiniz.

Tavsiye İçerik: KOSGEB ile giyim mağazası açmak ister misiniz?

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..