KOSGEB Hibe Kredi 2018 Nasıl Alınır? Alma Şartları Nedir?

0

KOSGEB hibe kredi konusunun çeşitli platformlarda oldukça farklı bir şekilde işin uzmanı olmayanlar tarafından gerçekleri yansıtmayan ifadeler ile açıklandığını gördüm. Bu duruma son verebilmek adına gayet anlaşılır ve net bir şekilde KOSGEB hibe kredisi konusu, bu yazıda kaleme aldım.

Buna göre, KOSGEB hibe kredi 2018 yılında nasıl alınır? Başvuru nasıl yapılır? Başvuru formu nasıldır? Geri ödeme koşulları nedir? KOSGEB hibe kredi alma şartları nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda uzmanlarımız cevaplıyor.

Şimdi dilerseniz, konuyla ile ilgili detaylara geçebiliriz.

KOSGEB Hibe Kredi 2018 Nedir?

KOSGEB, ülkemizde KOBİ’leri ve yeni işletme açmayı düşünen girişimci adaylarını doğrudan destekleyen en önemli kurumların başında gelmektedir. Buna göre, KOSGEB hibe kredi de KOSGEB tarafından verilen desteklerin genel adıdır.

KOSGEB, hem hibe hem de kredi verebilmektedir. Ancak, bu hibe ve kredilerden KOBİ’ler faydalanmaktadır. KOBİ olup olmadığınızı öğrenmek için KOBİ nedir KOSGEB tanımı isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ancak her KOBİ, KOSGEB desteklerinden faydalanamamaktadır. Çünkü aynı zamanda faaliyet gösterilen sektörün KOSGEB desteklenen sektörlerden birisi olması gerekmektedir.

Şu an için KOSGEB hibe kredi sayısı, 14’tür. Bu programlar, hem hibeyi hem de krediyi kapsamaktadır. Ancak, aralarında en popüler olanları ise şunlardır:

  1. Yeni Girişimci Desteği
  2. Kredi Faiz Desteği
  3. Genel Destek Programı

Genel destek programı, proje esaslı olmayıp 15 farklı destekten oluşmaktadır. Bu nedenle, bu desteğin çok fazla detaylarına girmeyeceğim.

KOSGEB Hibe Kredi Alma Şartları 2018 Nelerdir? Nasıl Alınır?

Şartların ne olduğu hangi destekten faydalanmak istediğinize göre değişir. Öncelikle yukarıda herhangi bir KOSGEB destek veya kredilerinden faydalanmanız için KOBİ olmanız gerektiğini ve KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerden birinde faaliyet göstermeniz gerektiğini ifade etmiştim.

Bu iki şartı sağlıyorsanız, KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmalısınız. Eğer daha önce kaydınız varsa güncel olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Kullanıcı adı ve şifreniz ile buradan kaydınızın güncel olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Şimdi dilerseniz, en önemli iki KOSGEB hibe kredi programının şartları ve başvurusu konusuna geçebiliriz.

  • KOSGEB Yeni Girişimci Desteği: Bu programdan faydalanmanız için KOSGEB girişimcilik kursuna katılmalısınız. Bu konuda, KOSGEB girişimcilik sertifikası isimli makalemizden yararlanabilirsiniz. Ardından işletmenizi yasal olarak kurmalısınız. Kurduktan sonra KOSGEB veri tabanına kayıt işlemini yapabilir ve KOSGEB başvuru formunu doldurabilirsiniz. Başvurunuz onaylanırsa 50.000 TL geri ödemesiz, 100.000 TL geri ödemeli hibe krediden yararlanabilirsiniz.
  • KOSGEB Kredi Faiz Desteği: Bu krediden faydalanabilmeniz için kredi ilanını beklemelisiniz. Her zaman başvuru yapamazsınız. 2017 yılında 2 kez ilan edilmiştir. Çekeceğiniz kredinin faizini KOSGEB ödemektedir. İlk yılı ön ödemesiz olmaktadır. Kredi üst limiti değişkenlik göstermektedir. KOSGEB faizsiz kredi 2018 ne zaman verilecek? isimli yazımızdan süreci takip edebilirsiniz.

KOSGEB hibe kredi olarak diğer programlarından en önemlileri ise ar-ge ve inovasyon, endüstriyel uygulama, işbirliği güçbirliği, genel destek programıdır.

KOSGEB’den Faydalanmak için SGK ve Vergi Borcu Engel mi?

Hayır engel değil. Ancak belli bir limitin üzerinde borcunuz var ise KOSGEB’den alacağınız destek tutarı, SGK veya vergi borcunuza mahsup edilmektedir. En fazla 1.300 TL borcunuz var ise destek tutarı hesabınıza yatar. Eğer 1.300 TL’den fazla ise borcunuz, destek tutarı borcunuza mahsup edilir. Örneğin, 2.000 TL borcunuz var ise bu limitlerin altına düşüne kadar borcunuzu ödeyerek destek tutarının hesabınıza yatmasını sağlayabilirsiniz.

KOSGEB Hibe Kredi 2018 Alanlar ve Yorumlar Nelerdir?

KOSGEB hibe kredi alanlar, genelde KOSGEB’in ödeme tutarlarını geç ödediğinden yakınmaktadır. Bu süreçte bürokrasi ve kırtasiyecilik de fazla olduğu için yani belge getir-götür işlemi çok olduğu için dert yanılan konulardan birisi de bu olmaktadır. Bu hususta, KOSGEB parayı ne zaman ödüyor? isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..