Hayvancılık Teşvikleri 2018 – Hangi İllere Veriliyor?

0

Hayvancılık teşvikleri 2018 nelerdir? Büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorum ama param yok. Hayvancılık teşviklerini hangi illere veriliyor 2018? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Hayvancılık Teşvikleri 2018 Nelerdir?

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen vatandaşlarımızın aklında hiç kuşkusuz devlet destekleri bulunmaktadır. Yapacakları yatırımlarda devletten ne tür destek alabileceklerini de doğal olarak öğrenmek istemektedirler.

Malumunuz, devletimiz hayvancılıkta birçok destek mekanizmasını devreye sokmuştur. Bu hayvancılık teşviklerinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız, öncelikle hayvancılık teşvikleri nelerdir, bunu incelemelidir.

Şimdi dilerseniz, hayvancılık teşvikleri nelerdir, bu sorunun cevabını verelim…

  • TKDK Teşvikleri: TKDK hemen hemen her yıl büyükbaş hayvancılık ve küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen yatırımcıları desteklemektedir. Doğrudan hayvan alımına destek vermez. Bina, inşaat, makine alımı, hizmet alımı vb. giderlerinizi karşılayabilirsiniz. Örneğin, bir ahır yapımına destek olur, çiftlik yapımına destek olur. Destek tutarları 3.000.000 EURO’ya kadar vardır. Destek oranı değişkenlik göstermektedir. Genellikle % 60 – %75 bandındadır. Hangi illere veriliyor diye soracak olursanız, buradan inceleyebilirsiniz.
  • Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı: Hemen hemen her yıl çağrıya çıkılmaktadır. 1.000.000 TL’ye kadar destek almanız mümkün. Destek oranı %50’dir. Çok önemli bir destektir. Besi çiftliği kurmanıza olanak sağlar. KKYDP’de genellikle bütün illerdeki yatırımcılar desteklenmektedir.

İlgili içerik: KKYDP 13. Etap

  • Tarımsal Destekler: Her yıl Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı hayvan başına destek ödemesi yapmaktadır.
  • Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Hibe Destekleri: Her yıl damızlık düveden, mandaya Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı teşvik programlarını yayınlamaktadır. Bu desteklerden haberdar olmak için bizi takip edebilirsiniz.
  • Genç Çiftçi Hibe 2018: Bu teşvikler de her yıl yayınlanmaktadır. Takip gerekir. 30.000 TL %100 destek alma şansı yakalayabilirsiniz. Hayvan alımına direk destek verilmektedir. Yaşı 40’ı geçmeyen yatırımcılar faydalanabilir. Hangi illere veriliyor diyorsanız, konularına göre değişmektedir bu durum.

Ayrıca, çiftçilerimizin uygun faizli traktör kredisi alma şansları da bulunmaktadır. Uygun faizli traktör kredisi, bir sübvansiyonlu kredi olup Ziraat Bankası vermektedir.

İlgili içerik: Uygun faizli traktör kredisi 2018

Büyükbaş Hayvancılık Yapmak İstiyorum Ama Param Yok

Büyükbaş hayvancılık ve küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenler, devlet teşviklerinden faydalanabilirler. Bu mümkün.

Yapmanız gereken, devlet teşviklerini takip etmektir. Ancak şunu söylemem gerekiyor ki hiç sermayeniz yoksa bu işi yapamazsınız. Mutlaka para şart. Çünkü çoğu devlet teşviki belli bir orana kadar veriliyor. Yüzde yüz destek alma şansınız çok sınırlı. Bununla ilgili birkaç destek var sadece. Hayvancılık teşvikleri alanlara şöyle bir bakın geneli hep sermayesi olanlardır. TKDK teşviki ile büyük besi çiftliği kurmuşlardır, Kırsal Kalkınma programı ile harika yatırımlar yapmışlardır. Bu teşvikleri alanların tamamına yakını, sermayesi olanlardır. Bu gerçeği bilerek lütfen hareket edelim.

İlgili içerik: KOSGEB keçi yetiştiriciliği desteği

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..