KOSGEB Tavuk Çiftliği Projesi Destekler mi? (YÖNLENDİRME)

0

KOSGEB tavuk çiftliği projesi destekler mi? KOSGEB tavuk çiftliği projesi desteği verir mi?  Tüm detaylar ve cevaplar burada.

KOSGEB Tavuk Çiftliği Projesi Var mı?

Yatırımcıların ilgilendiği konulardan birisi de tavuk çiftliği yatırımlarıdır. Tavuk çiftliği kurarak kısa sürede önemli karlar elde edebilmek mümkündür. Bu ve benzeri yatırımlar için devlet destekleri de ülkemizde bulunmaktadır. Ancak KOSGEB tavuk çiftliği desteği bulunmamaktadır. Yani, ne yazık ki KOSGEB tarafından tavukçuluk destekleri verilmemektedir.

Tavukçuluk sektörü, KOSGEB desteklenen sektörlerden birisi değildir. Bu sebeple, bu sektörler, destek kapsamı dışında tutulmuştur. Bu ifade ettiklerimiz KOSGEB ile sınırlıdır. KOSGEB bu sektörlere destek vermez ama tavukçuluğa destek veren ülkemizde çok önemli kurumlar vardır. Bu kurumlardan en önemlilerini sıralayalım:

  1. TKDK
  2. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (Genç Çiftçi, KKYDP, Tarımsal Desteklemeler, Düve Destekleri, Arıcılık, Hindi, Tavuk Çiftliği Destekleri vb.)

KOSGEB’in tavukçuluğa destek vermediğini ifade etmiştim. Bu nedenle, KOSGEB tarafından ne yazık ki tavuk çiftliklerinin de desteklenmediğini belirtmeliyim. Tıpkı diğer kanatlılar gibi tavuk çiftlikleri de KOSGEB’in destek kapsamı dışında tutulmuştur. Bu vb. çiftlik projeleri için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile TKDK desteklerine başvuru yapmalısınız.

Tavuk çiftliği projesi kapsamında kesinlikle genç çiftçi hibe 2018 desteğinden faydalanabilirsiniz.

Ancak şunu da belirtelim: % 100 destek çok nadirdir. Devlet destekleri belli bir oranda verilir. % 50, %60 gibi… %100 olmaz. Olsa da çok nadirdir. Bu şu anlama geliyor: Eğer bir tavuk çiftliği devlet desteğine başvuru yapacaksanız, tüm maliyetlerinizi devlet karşılamaz. Sizin de elinizi taşın altına koymanız gerekmektedir. Devlet genellikle KDV’yi karşılamaz. Bu yük de sizin tarafınızdan karşılanmalıdır.

Tavuk çiftliği projeleri için mutlaka proje yazmalısınız ve çağrı ilanlarını takip etmelisiniz. Bu takipleri, ilgili kurumların internet sayfalarından yapabilirsiniz. Her zaman tavuk çiftliği desteklerine başvuru yapmanız mümkün değil.

Acil nakit ihtiyacınız var ise aşağıda paylaşacağım tavuk çiftliği kredileri yazısını okumanızı öneririm. Belli şartları yerine getirmeniz durumunda bu krediden faydalanabilirsiniz.

KOSGEB Tavukçuluk Kredisi Var mı?

KOSGEB, desteklenen sektörler için kredi vermektedir. KOSGEB’in sıfır faizli kredileri, herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Oldukça da avantajlıdır. Ancak KOSGEB tavuk çiftliği kredisi yoktur. Çünkü KOSGEB desteklenen sektörler listesi kapsamında tavuk çiftlikleri yoktur. KOSGEB tarafından tavukçuluk kredisi verilmemektedir. Bununla ilgili Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Sağlıcakla kalın.

İlgili içerik: KOSGEB ipekböcekçiliği desteği var mı?

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..