KOSGEB Franchising Desteği Var mı? Franchise Kredisi Nasıl Alınır?

0

KOSGEB franchising desteği var mı? Franchise kredisi nasıl alınır? Franchising rehberi nedir? KOSGEB franchise destek ve hibe nedir? Haberimizde.

KOSGEB Franchising Desteği Var mı?

Girişimciler için franchising anlaşmaları oldukça ilgi çekici bir hale gelmiştir. Çünkü girişimciler franchising anlaşması sonucu marka olmuş bir ürünün satışını yapmaya hak kazanmaktadır. Böylece pazara kısa sürede tutunmakta ve rekabet açısından güvenilir konum elde etmektedirler. Franchising anlaşmaları, belirli bir bedel karşılığında yapılmaktadır. Sektörüne göre de bu bedel değişebilmektedir.

Peki ama KOSGEB, bu franchising bedelini karşılamakta mıdır? Böyle bir desteği var mı?

Hayır, KOSGEB franchising desteği yoktur. Ancak franschising sonucu kurulan işletmenin belirli masrafları karşılamaktadır. Nedir bu masraflar dilerseniz, bu sorunun cevabını verelim.

Franchise Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB tarafından franchise bedeli ödenmediğini, ancak işletme için yapılacak olan bazı masrafları, KOSGEB’in karşılayabileceğini belirtmiştik. Nedir bu masraflar?

Öncelikle KOSGEB tarafından verilen bu hibe ve krediden bahsetmek istiyorum. Franchise bedelini talep etmediğiniz müddetçe aşağıdaki görselde gördüğünüz destekleri alabilirsiniz. Tabi, bu desteği alabilmeniz için birtakım şartları da sağlamanız gerekmektedir.

Franchise Kredisi Nasıl Alınır

Bu desteğin 50.000 TL’lik kısmı hibe yani geri ödemesiz; 100.000 TL’lik kısmı ise kredi yani geri ödemelidir. Ancak bu kredi, sadece makine-teçhizat alımlarınız için verilmektedir. 50.000 TL’lik hibe ise yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere kuruluş gideri, işletme gideri (personel ve kira) ve makine-teçhizat, ofis donanım, yazılım desteği için verilmektedir.

100.000 TL’lik franchise kredisini KOSGEB’den almak isterseniz, bu kredi tutarını makine-teçhizat alımlarınız için kullanabilirsiniz. Daha doğru ifade etmek gerekirse; önce makinenizi alıp ödemesini yapıp daha sonra KOSGEB’e ibraz ederek belli bir oranını tekrar geri ödemek şartıyla alırsınız. Bu geri ödeme, sadece kredi için geçerlidir ve bu krediyi almanız için makine-teçhizat harcaması yapmanız gerekir.

Franchise kredisinin faiz oranı sıfırdır. 30 ay ön ödemesizdir. Peki ama nasıl alabilirim bu destekleri? diyorsanız sırasıyla şu adımları gerçekleştirmelisiniz.

  1. KOSGEB girişimcilik kursuna katılma ve sertifika almak.
  2. Sertifika aldıktan sonra işletmeyi yasal olarak kurmak.
  3. İşletmeyi KOSGEB’e kayıt ettirmek.
  4. e-Devlet üzerinden iş planı yazmak ve KOSGEB’e sunmak.
  5. İş planı onaylandıktan taahhütname vermek.
  6. Harcamaları yapmak.
  7. Harcama belgelerini KOSGEB’e ibraz etmek.
  8. Hibe ve krediyi almak.

Son olarak, internette aratılan franchise KOSGEB rehberinin hiçbir hükmü yoktur. Bu rehber, bir çalışmanın ürünü olup bilgilendirme amaçlıdır. Diğer destekleri incelemek isterseniz, KOSGEB destekleri 2018 isimli kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili içerik: KOSGEB destekli bayilik veren firmalar hangileridir?

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..