TANAP Hibe Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? TANAP SEİP 2017

TANAP hibe sonuçları ne zaman açıklanacak? TANAP proje sonuçları 2017 ne zaman açıklanır? TANAP 1. çağrı ve 2. çağrı sonuçları ne zaman açıklanacak? Tanap Seip ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

TANAP Hibe Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

TANAP, bu yıl oldukça önemli hibe çağrılarına çıkmıştır. TANAP tarafından bu yıl ilan edilen ve başvuru süreci tamamlanan  çağrılar şunlardır:

1. TANAP Doğu Çağrısı: Tanap boru hattı güzergahında bulunan doğu şehirleri başvuru yapmıştır. Bu çağrının başvuru süreci ise 20 Nisan 2017 tarihinde tamamlanmıştır.

2. TANAP Batı Çağrısı: Tanap boru hattı güzergahında bulunan batı şehirleri başvuru yapmıştır. Bu çağrının başvuru süreci 23 Ağustos 2017 tarihinde tamamlanmıştır.

Ancak şunu belirtelim… Her iki çağrının da hibe sonuçları açıklanmamıştır. Şu anda başvurularınız yetkililer tarafından değerlendirilmektedir.

TANAP 1. çağrı ve 2. çağrı sonuçları ne zaman açıklanacak?

Peki ama TANAP hibe sonuçları ne zaman açıklanacak? Bu soruya doğu çağrısı açısından TANAP SEIP’de bir açıklama yayınlanmıştır. Açıklama şu şekildedir:

Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması kapsamında 20 Nisan 2017 tarihinde başvuru süreci tamamlanan I. Hibe Çağrısı’na (Doğu Çağrısı) yapılan proje başvurularının değerlendirme süreci devam etmektedir. Projelerin sonuçları en yakın zamanda açıklanacaktır. Proje sonuçlarıyla ilgili telefonda bilgi verilmemektedir.

Üzerinden yaklaşık 7 ay gibi bir süre geçti. Her an açıklanabilir veya 2. çağrı ile beraber de açıklanma ihtimali söz konusu olabilir.

2. çağrı başvuru sonuçları ile ilgili TANAP Seip‘de ”Sıkça Sorulan Sorular” başlığı altında bu soruya net bir şekilde cevap verilmiştir ancak bu cevap ne yazık ki geçersiz olmuştur.

Resmi sitede Tanap 2. çağrı başvurularının 2 ay içerisinde değerlendirileceği belirtilmişti. Buna göre, 2. çağrı başvurularının  kasım ayı içerisinde açıklanacağı ifade edilmekteydi. Bu tahmin, Tanap hibe başvuru rehberinin zamanlama çizelgesinde yazmaktaydı.

İşte başvuru rehberinde yer alan o zaman çizelgesi…

Tarih Zaman
Bilgilendirme Toplantısı https://www.tanap-seip.com adresinden takip edilebilir.
Sözleşme Makamına soru sormak için son gün 16.08.2017 17:00
Sözleşme Makamının, Başvuru Sahiplerine yapacağı açıklama bildirimleri yapacağı son tarih 18.08.2017 17:00
Doldurulmuş Başvuru Dosyasının kargo ya da postaya son teslim tarihi (elden teslim kabul edilmeyecektir). 23.08.2017
Başarılı Başvuru Sahiplerine yapılacak şartlı bildirim (uygunluk kontrollerinden sonra) Kasım 2017*
Sözleşme İmza Kasım 2017*

 

Ancak, TANAP proje başvuru sonuçları, 2017 yılı Kasım ayında açıklanmamıştır. Henüz 1. çağrı sonuçlarının da açıklanmadığı düşünüldüğünde, 2. çağrı sonuçlarının ne zaman açıklanacağı tamamen belirsiz bir hal almıştır.

Konuyla ilgili telefonlara da TANAP tarafından ne yazık ki cevap verilmemektedir.

Başvuru sahipleri tarafından meraklı bekleyiş devam ediyor.

TANAP Hibe Başvuruları Nasıl Değerlendiriliyor? Süreç Nasıl İşlemektedir?

Tanap hibe başvuruları, başvuru rehberlerinde de yer alan değerlendirme kriterleri tablosuna göre puanlanmaktadır.

Süreç aşağıdaki gibi işlemektedir.

Faaliyet Sorumlu
1.     Tekliflerin Alınması ve Kaydedilmesi Sözleşme Makamı
2.     İdari Uygunluk Kontrolü Bağımsız Değerlendiriciler
3.     Tekliflerin Teknik ve Mali Kalitelerinin Değerlendirilmesi Bağımsız Değerlendiriciler
4.     Dürüstlük Durum Değerlendirmesi Sözleşme Makamı
5.     Uzmanlar Komisyonunun Değerlendirmeleri Sonuçlandırması Uzmanlar Komisyonu
6.     Hibe Mali Desteği için Seçilen Projelerin Onaylanması Sözleşme Makamı
7.     Başarılı ve Başarısız Başvuru Sahiplerinin Bilgilendirilmesi Sözleşme Makamı
8.     Sözleşmelerin Hazırlanması ve İmzalanması Sözleşme Makamı ve Faydalanıcı

 

İlgili içerik: KKYDP 13. Etap Ne Zaman İlan Edilecek?

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

210 Sorular ve Yorumlar
 1. ahmet diyor ki:

  açıklandığı falan yok. Birinci çağrı sözleşme imzalama temmuz diyorlardı ekim oldu.
  Saçma sapan işler

 2. Global Danışmanlık diyor ki:

  Daha 1. Çağrı açıklandığı yok.

  1. adem diyor ki:

   nezaman açıklanır

 3. adem diyor ki:

  kasım ayı içersinde diyo inş açıklanır

 4. Selahattin diyor ki:

  Kasım ayında dediler hala bir şey yok ne zaman açıklanacak projemizin akıbeti nedir biri çıksın açıklama yapsın

 5. Naci Akpınar diyor ki:

  Herhangi bir bilgi yok. Telefonlara cevap vermiyorlar. Açıklama için de bir tarih vermiyorlar. Bu mevsimde açıklasalar arıcı kışın ortasında makineyi ne yapacak. Herkes ümidini kesti. Telefonlarımız susmuyor. Danışmanlardan mağduriyet olabilir diye yayınlıyorlar ama mağduriyeti yaşatanlar ortada. İnsanları şu kadar hibe veriyoruz bu kadar bilmem ne yapıyoruz diye bir sürü masrafa sokup muhatap bile olmuyorlar. Ben projelerim için BIMER’e müracaat etmelerini söylüyorum.

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Biz de her gün arıyoruz. Cevap ne yazık ki yok. Ancak şöyle bir durum söz konusu. Sonuç açıklama için son tarih 30 Kasım 2017. Bu tarihten sonra gerekli şikayetlerin yapılması daha doğru olur.

   Ne yazık ki cazibe merkezleri programı için de aynı durum söz konusu.

   1. Global Danışmanlık diyor ki:

    Kasım da bitti bunlardan bir cacık olmaz?

  2. Global Danışmanlık Erzurum diyor ki:

   Valla artık ben de BİMER e başvurmaları konusunda yol gösteriyorum.

 6. Global Danışmanlık Erzurum diyor ki:

  Açıklanacağına inanmıyorum. Açıklansa bile sonuçların gerçeği yansıtacağı konusunda ciddi şekilde şüphelerim var. Halkı beklenti içerisine sokup aldatmaktan başka bişe değil. 1. Çağrının açıklanma tarihini geçtim, sözleşme tarihi üzerinden bile 4 ay geçti.

 7. Global Danışmanlık diyor ki:

  Eeee Kasım da bitti?

 8. osman diyor ki:

  önüüzdeki kasımda acelniz ne))

 9. Naci Akpınar diyor ki:

  Valla telefonlar susmuyor. İşin tadı kaçtı. Neyi beklettiklerini de açıklamıyorlar. Bilmem ne kadar proje alıp da insanları bekletmenin espirisi nedir anlamadım. Telefona cevap vermiyorlar. Vatandaş bize yükleniyor projeler geçmedi diye. Sonuçları açıklasalar hiç değilse sözleşmeyi de ne zaman yaparlarsa yapsınlar. Dayanılır yanı kalmadı bu işin.

 10. kerem diyor ki:

  1.cagri halen aciklanmis degil tarlalarimi mahfettiler hakkamizi alamadik kapandi su an teslim imzasini attim ama halen ekili arazime zarar veriyorlar ciftciyi dusunen yok proje bitti kim takar bizi eger bu hibe bos cikarsa dava acacam hakkimi sonuna kadar arayacagim

 11. kerem diyor ki:

  Sozde hakkimizi verdiler ama ne yol kaldi nede bel tarlamiza gitmek icin kmlerce yol dolastik duzlenmeden birakildi ekime hazir hale getirmek icin yaktigimiz mazotun hesabi yok verdikleri uc kurus parayida danismanlik sirletine verdik cektigimiz cile kar kaldi ciftciler enayi degiliz bu is cok uzadi bekliyoruz susuyoruz.

 12. Halit diyor ki:

  Bu böyle olmazki ya tanap a proje sunanlarla bi gurup kurulup da siyasilere kuruma baskimi yapılsa basil olur insanlarla şalgamı geçiyor bunlar

 13. Global Danışmanlık diyor ki:

  Aynen öyle aynı durum bizde de var

 14. Meryem CEYHAN diyor ki:

  Sonuçlar açıklanmış teklif veren müşterilerin GBT leri araştırılı yormuş talep yoğun olduğu için süre uzamış aldığım bilgiler bu yönde ne kadar doğru bilmiyorum.

  1. Sinan KAYA diyor ki:

   Valla artık açıklansa bile sonuçların gerçeği yansıtacağına inancım kalmadı. Okadar emek heba oldu vesselam.

 15. Naci Akpınar diyor ki:

  GBT araştırması 8 ay sürmüyor ki. Değişik şehir efsaneleri dolaşıyor ortalıkta. Yatırımcılar da baskı yapıyor. BIMER de sonuçların en kısa zamanda açıklanacağını söylüyor. Huzurumuz kalmadı artık.

 16. NACİ AKPINAR diyor ki:

  1. ÇAĞRI SONUÇLARI AĞUSTOS 2017 AYI, 2. ÇAĞRI SONUÇLARI İSE KASIM 2017 AYI İÇERİSİNDE AÇIKLANACAĞI BELİRTİLMİŞTİR. ANCAK ARALIK 2017 AYI İÇERİSİNDE OLMAMIZA RAĞMEN, BU İKİ ÇAĞRI İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR AÇIKLAMA YAPILMAMIŞ, SADECE 16.11.2017 TARİHİNDE “İNCELEMELERİN DEVAM ETTİĞİ VE EN KISA SÜRE İÇERİSİNDE SONUÇLARIN AÇIKLANACAĞI” ŞEKLİNDE BİR DUYURU YAPILMIŞTIR.

  TANAP-SEİP SİTESİNDE BULUNAN İLETİŞİM BÖLÜMÜNDEN MESAJ GÖNDERİLEMEMEKTE, KURULUŞA AİT OLAN 444 26 62 NO’ LU TELEFONDAN DA ULAŞILAMAMAKTADIR. BU ANLAMDA PROJE SONUÇLARININ AÇIKLANIP AÇIKLANMAYACAĞI, AÇIKLANACAKSA NE ZAMAN AÇIKLANMAYACAĞI, AÇIKLANMAYACAKSA NEDEN AÇIKLANMAYACAĞI İLE İLGİLİ BİLGİ ALABİLMEK İÇİN KARŞIMIZDA BİR MUHATAP BULUNMAMAKTADIR.

  İLGİNÇ OLARAK, HER TÜRLÜ FİRMANIN ÜRÜN VE HİZMET KALİTESİ İLE İLGİLİ ŞİKAYETLER BİLDİREN TOPLUMUMUZ DA KONU İLE İLGİLİ BİR KAÇ SİTE HARİCİNDE YORUM VE ŞİKAYET YAPILMAMIŞTIR.

  OYSA Kİ PROJELERİN AKIBETLERİ İLE İLGİLİ OLARAK GÜN İÇERİSİNDE TELEFONLARIMIZ SÜREKLİ MEŞGUL OLMAKTA VE TARAFIMIZA GELEN ŞİKAYETLER HER GEÇEN GÜN ARTMAKTADIR. SONUÇLARIN AÇIKLANMASINA ENGEL TEŞKİL EDEN DURUM YADA İŞLEMLER İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR BİLGİ ALAMADIĞIMIZDAN DOLAYI, YATIRIMCILARIMIZA SAĞLIKLI BİR BİLGİ DE VEREMEMEKTEYİZ.

  DAHA EN BAŞTA KURUM VE KURULUŞLARIN YAPMIŞ OLDUKLARI “DANIŞMAN FİRMALAR İLE İLİŞKİMİZ BULUNMAMAKTADIR. DANIŞMANLIK FAALİYETLERİNDEN DOĞACAK ZARARLAR TARAFIMIZCA KARŞILANMAYACAK/GİDERİLMEYECEKTİR.” BENZERİ AÇIKLAMALARI YAPARKEN KENDİ YARATTIKLARI MAĞDURİYETLER İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR AÇIKLAMADA BULUNMAMAKTADIRLAR.

  BİRÇOK DANIŞMAN FİRMANIN MAĞDURİYETLERE SEBEBİYET VEREBİLDİĞİ GİBİ; ÇOK KALİTELİ HİZMET VEREN FİRMALARIMIZ DA ÜLKEMİZDE FAALİYET GÖSTERMEKTE VE BİR MESLEK GRUBU OLARAK, HER İŞLETME GİBİ DEVLETİMİZE VERGİ VERMEKTEDİR. YAPMIŞ OLDUKLARI “DANIŞMANLAR TARAFINDAN MAĞDURİYET YAŞATILABİLİR” AÇIKLAMASININ ARDINDAN, İLGİLİ KURULUŞUN SONUÇLARI AÇIKLAMAMASI, YATIRIMCILARIN KAFASINDA BULUNAN SORU İŞARETLERİNİ ARTIRMAKTA VE DANIŞMAN FİRMALARA HAKSIZ BİR ŞEKİLDE YÜKLENMEKTEDİR.

  BİRÇOK BELGE DÜZENLENEREK, MASRAF YAPILARAK, ALINTERİ DÖKÜLEREK HAZIRLANAN PROJELERİ PAÇAVRA HALİNE GETİREN, BU PROJELERİ HAZIRLAYAN DANIŞMAN ARKADAŞLARI DA SAHTEKAR OLARAK TANITAN KURULUŞLARI KINIYOR VE İLK ÖNCE KENDİ KALPLERİNİ KONTROL ETMELERİ YÖNÜNDE TAVSİYEDE BULUNUYORUZ.

  BU TAVSİYE ÜCRETLİ DEĞİLDİ. HERHANGİ BİR ÖDEME YAPMALARINA GEREK YOKTUR.

 17. ALİ KARAGÜL diyor ki:

  TANAP’ı şiddetle kınıyorum yazıklar olsun bu nasıl iş.sonuçları açıklamak bir yana neden açıklanmadığı konusunda bir açıklama yapamamaları ve hiç bir şekilde insanlara cevap vermemeleri ne kadar kibirli ve ne kadar insanlara tepeden baktıklarını gösterir…YAZIKLAR OLSUN TANAP ELİNE YÜZÜNE BULAŞTIRDIN!!!

 18. rıza çakmak diyor ki:

  insanları rezil ettiniz TANAP’ı KINIYORUM böyle başı boş bir kurum olamaz toplamda 8500 muhatabın var bunlar sadece proje sahipleri dolaylı olarak yapacağın zıkkım açıklamayı 20,000 insan bekliyor neden bi açıklama zahmetinde bulunmuyorsun 20,000 kişi sizin gözünüzde çer çöpmü…

 19. osman diyor ki:

  acele etmeyin sakin olun adı üstünd ehibe zenginin keyfi glene kadar fakirin canı cıakrmış cıkmyan candan ümit kesilmez ben hala verceklerine inanıyom

 20. Yusuf diyor ki:

  Arkadaslar olma ihtimali yuksek ama herkese vermeyecekler

 21. adem diyor ki:

  fakir oynamaya kalksa tümbek patlar

 22. NACİ AKPINAR diyor ki:

  Evet Aralık ayı da bitti. Yine de bir sonuç yok. İyice işin suyunu çıkardılar. Kendileri takvim verip kendileri uymuyorlar.

 23. osman diyor ki:

  naci derdin ne verlrlerse allah razı olsun vermzlersede allah razı olsun kayıbınız neki

 24. NACİ AKPINAR diyor ki:

  Benim projem yok. Ben danışmanım. 160 projem var ve projelerimin sonuçlarını öğrenmek ve yatırımcılara bilgi vermek istiyorum. Sonuçlar açıklanmadığından, projelerin olumlu sonuçlanmayacağını düşünüyorlar ve bize yükleniyorlar. Biz de verdikleri takvime göre olumlu yada olumsuz bir sonuç bekliyoruz. Ne zaman sözleşme yapacakları, ne zaman hibe ödemesi yapacakları önemli değil. Sadece sonuç bilgisi istiyoruz. Eminim diğer danışman arkadaşlar da aynı durumdalar. Hepsi bu yoksa kimseyle alıp veremediğimiz yok.

 25. Halit diyor ki:

  2017 de bitti açıklamadılar. Sanırım bi isi iptal ettiler.bu konuda duyum yada yorumu olan varmı ? yada proje sunanlar sosyal medya vs da bir platform kurupda kuruma siyasilere vs baskisimi yapsak yoksa bunlar bu isi yorumumca kesinlikle iptal ettiler

 26. NACİ AKPINAR diyor ki:

  Proje sahipleri ve tedarikçilerin fetö soruşturmasından geçirildiği ile ilgili bir duyum var. Sonuçların belli olduğu ama bazı sebeplerden dolayı açıklanamadığı ile ilgili bilgi var. Onaylanan proje sayısının az olduğu ve bu durumun devletimizce kabul edilmediğinden dolayı onaylanan proje sayısının artırılması ile ilgili çalışmalar yapıldığı ile ilgili bilgi var. 1. çağrıda geçerli olan araç alımlarının projelerden çıkartıldığı, geri kalanların destekleneceği ile ilgili bilgi var. Var oğlu var. Bunlardan hangisi yada hangileri doğrudur bilmiyoruz. Bu konu ile ilgili başlı başına bir platform oluşturulması gerekiyor. Halit Bey’ e katılıyorum ama benim bu tür tasarımlar konusunda bilgim yok. Bilgisi olan birileri bu işe talip olursa; bize düşen sorumluluk neyse yerine getirmeye hazırım.

 27. Global Danışmanlık diyor ki:

  2018e de başladık galiba açıklanmayacak.

 28. Global Danışmanlık diyor ki:

  arkadaşlar bence tiwitter üzerinden ilgili kuruma sonuçların ne zaman açıklanacağı konusunda baskı yapalım

 29. Halit diyor ki:

  Aldığım duyuma göre 15/20 gün sonra kesin sonuçlar aciklanacakmis. Bu konuda başka haberi duyumu olan varmi

 30. Naci Akpınar diyor ki:

  Duyumun kaynağı nedir Halit Bey? Sağlam bilgi mi?

 31. Selahattin diyor ki:

  Ağustos eylül ekim dediler olmadı kasım dişiler olmadı aralıkta bitti ocak 15 dediler oda gelir benim için sıkıntı yok nede olsa gerekeni yaptım mecburen bekleyecem

 32. Necdet diyor ki:

  Ben artık bunlara inanmıyor um en son aradığım da doğu bölgeleri 2017 de açıklanacak dedi ler yıl bitti hala bir şey yok batı bölgelerin de 2018 de dedi ler
  Sadece olup olmayacağı ni doğru bir şekilde desin ler yeter

 33. Necdet diyor ki:

  Sanırım kendi yandaş larina verecek ler onun için uzatıyor lar

 34. osman diyor ki:

  bence böyle bir hibe yok masraf etirdiler hibe aslı olsa acıklma yaprlar tel yok bir bilgi yok kim ne bilen yok duyumla gidilmezki dosyları alan ptt elden de deyil dipsiz kuyu gibi bişi taş at nerye giti allah bilir

 35. Adem diyor ki:

  Rahat olun relax ocak ayı sonunda açıklancak fetoya bulaşmayan herkezin şansı var

 36. Sinan Kaya diyor ki:

  Şimdi de ocak ayı sonuna mı kaldı 😀

 37. Selahattin diyor ki:

  Ocakta biter şubat ta biter siz bence umut bağlamayin bence bu projeyi unutun gitsin

 38. İbrahim diyor ki:

  Bu hibeye çok güzel bi proje hazırladım eğer cıkmassa diyecek bişeyim YÖK danışman firma bana cevap bile veremiyor

 39. Mevlit Güven diyor ki:

  TANAP ile ilgili hibe destekleri ne zaman açıklanacak bi bilgisi olan var mı acaba bilen gören duyan varsa yoruma cevap olarak bırakırsanız iyi olur 🙂

 40. osman diyor ki:

  balık kavaga cıkınca acıklancakmış ))

 41. berkay diyor ki:

  bence ocak ayı bitene kadar sabredelim açıklanmazsa tamamen umudu keselim.
  hatta tanapın adını bile hafızalarımızdan silelim.Allah aşkına böyle umursamaz ve sorumsuz bir kurum daha var mı dır acaba?…

 42. Naci diyor ki:

  Maalesef hiçbir bilgi yok. Ümidi kestik artık. Biz de danışman firmayız. Şikayet ettik ve hiçbir sonuç alamadık.

 43. Muhammet diyor ki:

  Arkadaşlar

  Danışmanım tarafından sonuçların açıklanmaya başlandığı bilgisi geldi

 44. ali kargül diyor ki:

  arkadaşlar sonuçlar açıklanmaya başlanmış…

 45. Selahattin diyor ki:

  Eksik evrağı olanlar tanap ankara mudurluğunden aranıyor beni aradılar acele etmeyin geç olsun güç olmasın

 46. Halit diyor ki:

  Aranmayanlarin acaba evraklarını tam yoksa projelerini red olmus ne dersiniz

 47. Halit diyor ki:

  Mesela beni aramadilar

 48. Ali karagül diyor ki:

  Beni de Aramadılar…

 49. Uygur diyor ki:

  1.Çağrı
  Dün ve bugün açıklamalara başlanmış !
  Telefon ? la arayarak bildiriyorlarmış

 50. Selahattin diyor ki:

  Gardaşim ben o soruyuda sordum onaylanan onaylanmayan bilgisi net verilmedi dediler sadece eksiği olanları ariyoruz dedi

 51. Selahattin diyor ki:

  Halit bey şuna inanın bende sizin gibi on aya yakın bir süredir haber bekliyorum benim tanapta çalışan emmim dayim yok

 52. Selahattin diyor ki:

  Sabretmenizi tavsiye ederim siz puanınızdan eminseniz sıkıntı yok

 53. Selahattin diyor ki:

  Halit bey benim köyüm de de 8 kişi başvuru yaptı ama sadece beni aradılar diğer başvuru sahiplerinden de eksik evrağı olanları aramışlar bu ay sonu sonuçların açıklayacağını zannediyorum

 54. Halit diyor ki:

  Selahattin bey acaba arananlarin ne tur evrak eksikleri varmış

 55. serkan öztürk diyor ki:

  arkadaslar benide aradılar sivas şarkısla gürcayir kasabası 196 bin traktör ekipmanı 14 yazmiştım mail adresini güncellediler bügünlerde eksik evrak için mail gelecek şarkişlada 200 civarı dosya var sadece 2 kişi aranmiş

 56. Selahattin diyor ki:

  Benimki ev adresi bilgisinde ve email de eksiklik vardı

 57. Halit diyor ki:

  Verdiğin bilgi için çok TSK eserim sebahattin bey rahatladim bi nebze 😉 ne kadar sure verdiler tamamlanması için ? başka kulis bilgisi varsa elinde;) paylasirsan aevinirim

 58. Selahattin diyor ki:

  Daha onaylanan yada onaylanmayan belli değil sadece eksiği olanları aradıklarını söylediler uygunluk raporu nu aldığımı ve projemin çoğu yeri geçtiğini söylediler çok yakında sonuçlanacağını söylediler halit bey puan durumunuza güveniyorsanız bence sıkıntı yok sadece bekleyin umudunuzu yitirmeyin

 59. Naci diyor ki:

  Arkadaşlar gelen maillerde bütçe bilgisi ve eksik evraklar yer alıyor. Bu evraklar arasında Tarım Bilgi Sistemi kayıt belgeleri, SGK Borcu yoktur yazısı, vergi borcu yoktur yazısı, adli sicil belgesi, imza beyannamesi gibi belgeler yer almaktadır. Öncelikle devletimize karşı olan borçlarımızın ödenmesi istenmektedir.

  Kamyonet ve diğer araçlar gibi araçları projesinde belirten ve beklentisi olanlara tavsiyemiz bu beklentiden vaz geçmeleri yönündedir. Araç desteği çıkartılmış gibi görünüyor. Sadece diğer kalemler destekleniyor ve bu gelen belgeler arasında TANAP tarafından revize edilmiş bütçe tablosu yer alıyor. Burada belirtilen kalemler üzerinden hibe desteği almayı kabul ediyorsanız imzalayıp, resmi belgeler ile birlikte gönderiyorsunuz. Kabul etmiyorsanız işlemler devam edemiyor. İşinize gelirse imzalıyorsunuz yani 🙂

 60. Halit diyor ki:

  Naci bey oncelikle verdiğin bilgiler için çok tsk ederim. Bahsettiğim o belgeleri dosyanın içine koymamış miydin iz yoksa borcu yoktur vs yazıları guncellerinimi istiyorlar acaba ? Kendi yorumumca o aranan kişilerin projeleri destek oranı düşürülerek onaylandı aranmayanlar ise direk red oldu gibi düşünüyorum ne dersin aydinlatirsan sevinirim

 61. ali karagül diyor ki:

  bilgisi olan arkadaşlar lütfen aydınlatın gelinen bu aşamaya göre aranmayanların projeleri geçmeyecek yorumu çıkar mı sizce…?

 62. serkan öztürk diyor ki:

  arkadaslar bu sabah dogu cagrısı die bir mail geldi 970 bütçe,pdf mektup,pdf ek2.pdf ek2a.pdf ek2b.pdf bunlar geldi 1 Araç, Ekipman ve malzeme
  1.1 Araç alımı veya kiralanması
  1.2 Mobilya
  1.3 Bilgi İletişim ekipmanları
  1.4 Yazılım
  1.5 Makineler, ekipmanlar, aletler
  1.5.01 Yem Karma ve Dağıtma Römorku
  Adet
  1
  24.800,00
  1.5.02 Ot/Çayır Biçme Makinesi
  Adet
  1
  9.000,00
  1.5.03 Ot Toplama Tırmığı
  Adet
  1
  6.500,00
  1.5.04 Merdane
  Adet
  1
  5.000,00
  1.5.05 Kültüvatör
  Adet
  1
  2.050,00
  1.5.06 Çizel
  Adet
  1
  5.600,00
  1.5.07 Pulluk
  Adet
  1
  5.600,00
  1.5.08 Bantlı Yükleme Ekipmanı
  Adet
  1
  5.000,00
  1.5.09 Helezon Elevatör
  Adet
  1
  4.000,00
  1.5.10 Ön Yükleyici
  Adet
  1
  26.000,00
  1.6 İletişim ve Görünürlük
  1.6.01 Metal levha
  Adet
  10
  600,00
  1.7 Diğer
  1.7.01 Fidan Alımı
  Adet
  667
  4.042,02
  Araç, Ekipman ve Malzeme Alt Toplamı
  98.192,02
  2 Yapım işleri
  2.1 Tadilat / Renovasyon / Restorasyon
  2.2 İnşaat kontrolluğu
  2.3 Diğer
  Yapım İşleri Alt Toplamı
  Uygun Doğrudan Maliyetler Toplamı
  98.192,02
  4 İhtiyat payı (Projenin uygun maliyetleri alt toplamının en fazla %10’u)
  2.941,00
  Toplam Proje Maliyeti
  101.133,02
  6,06
  26.000,00
  60,00
  5.600,00
  5.600,00
  5.000,00
  4.000,00
  9.000,00
  6.500,00
  5.000,00
  2.050,00
  24.800,00
  EK II – BÜTÇE
  1. Proje Faaliyet Bütçesi- 970
  Birim Maliyet (TL)
  C01/E/S/00970 Sayfa: 1 / 4

 63. ali karagül diyor ki:

  SERKAN ÖZTÜRK kardeşim önceden sizi telefonla aramışmıydılar yoksa aramadan direk mailmi attılar?

 64. ahmet diyor ki:

  arkadaşlar bizde danışmanız bütçe çok az verilmiş o sebeple güzergahın geçtiği köylerden göstermelik 1-2’şer kişi seçip çok az kişiye verip geçecekler. Kurum başvurulara baktı çok fazla başvuru var ve genel başvuru traktör alımı için nasıl eleme yaparız diye düşündüler böyle bir yöntem buldular. Bu göstermektedir ki ikinci batı çağrısında da farklı bir yöntem ile elemeye giderek az sayıda kişiye verecekler. mail adresinde yazan 0312 999 1102 – 0312 999 1105 bu numaralardan uzmana ulaşılabiliyor ama telefonda yalan söylüyorlar eksik evrakları olanlara gönderdik henüz birşey belli değil diye. Mailde gelen mektupta kazanıldığı açıkça yazmakta insanların hayalleri ile oynayıp neden mağdur ediyorlar. sonra bizim gibi emek vererek uyumadan proje yazan işini layıkı ile yapan danışmanları da dolandırıcı konumuna düşürüyorlar.

 65. ahmet diyor ki:

  eksik evrak listesinde tüm evrakları baştan istemişler adı üstünde eksik evrakı var ise dersin ki arkadaş imza beyannamen eksik getir tüm evrakların güncellerini istemeleri senin projeni onayladık yakında sözleşme için çağıracağız demek!!!

 66. Selahattin diyor ki:

  Motorlu araçlar hibesini çıkardılar yani traktör ve kamyonet gibi araçlar iptal edildi

  1. murat diyor ki:

   bende traktör ve ekipman yazılmıştım ekipman çıkmış traktör kaldırmışlar onun yerine başka şeyler istiyebilirmiyim veya ekipmanı artırma hakkım varmı

 67. Nazik diyor ki:

  Merhaba Serkan Bey,
  Bu sizin projeniz miydi ? Yoksa genel bilgilendirme maili mi ? Maili neye yormalıyız 🙂
  Teşekkürler,
  Nazik

 68. ahmet diyor ki:

  acaba hayvan alımlarınıda iptal ettiler

 69. ahmet diyor ki:

  bilgisi olan varmı

 70. Sinan Kaya diyor ki:

  bizim başvuru sahiplerinden sadece birini aramışlar. Acaba onaylandı da belgelerinizi tamamlayın mı demek istiyorlar?

 71. murat diyor ki:

  2efd

 72. murat diyor ki:

  bende traktör ve ekipmana yazılmıştım ekipman çıkmış traktörü kaldırmışlar traktör yerine başka birşeyler talep etme hakkım varmı aceba ekipmanı artırabilirmiyim aceba mail adresime mesaj gelmişte

 73. Naci diyor ki:

  Halit Bey sunmuş olduğumuz dosyalarda resmi belgeler bulunuyordu ancak bu dosyalar bildiğiniz gibi 2017 Mart ayında sunulmuştur. Bu tarihten sonra yatırımcılarımıza vergi borcu tahakkuk etti. Hiç bir borcu olmasa bile motorlu taşıt vergisi için 2 dönem geçmiş oldu.
  Sosyal Güvenlik Kurumu borcu yoktur yazısı da istenmektedir. Bu süre içerisinde SGK primi tahakkuk etmiş olabilir. Yatırımcı emekli dahi olsa, iş yeri kaydı bulunuyorsa, kendisi için destekleme primi, çalışanı için sigorta primi tahakkuk etmiş olabilir.
  Bunun yanı sıra dosya tesliminden sonra yatırımcılardan bazıları çeşitli yüz kızartıcı suça bulaşmış ve sabıka kaydı oluşmuş olabilir. Bu sebeple bu belgeler istenmektedir.

  Talep edilen belgeler
  1- SGK Borcu Yoktur Yazısı
  2- Vergi Borcu Yoktur Yazısı
  3- İmza Beyannamesi
  4- İkametgah Belgesi
  5- Tarım Bilgi Sistemi ( AKS, ÇKS, V.B. ) Kayıt Belgesi
  6- Adli Sicil Belgesi

  olup, sunulan proje dosyalarında ibraz edilen belgelere göre de değişiklik gösterebilir.
  Gelen yazıda; çok sayıda kişiyi yararlandırmak adına proje bütçelerinde değişiklik yapıldığı belirtilmektedir. Benim anladığım kadarı ile müracaat edenlerin birbirinden ayrılması zor olduğundan dolayı, yekün tutan kalemlerin kesilerek diğer müracaat sahiplerininde faydalandırılması hedefleniyor. Bu sebeple araç alımları iptal edilmiş durumdadır. 1. çağrıda alımı mümkün olan bazı kalemlerin, 2. çağrıda sınırlandırılmış olmasından dolayı da, bölgeler arasında ayrımcılık yapılamayacağından dolayı uyumlu hale getirilmesi için bu uygulamaların yapıldığını anlıyorum.

  Kolay gelsin

 74. Naci diyor ki:

  Sinan Bey kolay gelsin.

  Gönderdikleri maillerde düzeltilmiş bütçe ve ekleri bulunuyor. Yani biz bu aşamaya kadar projeyi uygun bulduk. Ancak bütçe senin ilk talep ettiğin gibi değil. Düzeltmeler yaptık üzerinde. Eğer bu değişiklikleri kabul ediyorsan gönderdiğimiz belgeleri kabul ettiğini yaz, imzala ve devlete karşı borçlarını öde, ödendiğine dair belgeleri de ekine koyup gönder, kaldığımız yerden devam edelim diyorlar yani 🙂

  Siz 100.000 istediniz, ben 50.000 veriyorum. Kabul ediyorsanız imzalayıp gönderin, kabul etmiyorsanız projeniz onaylandı anlamına gelmiyor diyorlar.

 75. Halit diyor ki:

  Naci bey verdiğin bilgiler için çok TSK ederim. Faydalı ve açıklayıcı şekilde yazmissin eline koluna sağlık. Senin izahatlarin ve yorumundan su kanıya variyorum arayanların belgeleri güncellenmesi isteniyor bütçesi kisitlansada onaylanmış manası çıkar bundan ben ve benim gibi aranmayanlarin projeleri ise guncellemeye gerek yok çünkü red olmustur diye dusunuyorum

 76. Halit diyor ki:

  Bu arada tanap a sunulan proje sayisi ile arananlari yüzdeye vurursak yuzde sekiz ancak oda çoğunun bütçeleri kesilerek haksizmiyim

 77. Berat diyor ki:

  Merhaba hayırlı günler benim projem hakkında hiç bi bilgi almadım danışmanım bana umut yok diyor bahsettiğinize göre arama veya maille dönüş olduğunu söylüyorsunuz benle böyle bi iletişime geçme olmadı reed mi oldu acaba reed olsa bile dönüş yapmamaları mantıksız

 78. ahmet diyor ki:

  neden benim yorumlar onaylanmıyor ?

 79. Naci diyor ki:

  Halit Bey kolay gelsin. Arananların dosyaların kesin onaylandığı; aranmayanların dosyalarının reddedildiği anlamı çıkmasın. Mail olarak gelen belgelerde bu zamana kadar olan sürecin başarılı olduğu ancak destekten faydalanabilmek için bundan sonraki şartlarında yerine getirilmesi gerektiği belirtiliyor. Göndermiş olduğunuz belgelerde ve yapılan işlemlerde her ne kadar sorun olmasa bile bu tarihten sonra talep edilen belgeleri temin etmek ve zamanında gönderebilmek önem arz ediyor.
  Aynı zamanda projenin durumu her ne olursa olsun yatırımcıların aranacağı ve bilgilendirileceği belirtiliyor. Aynı zamanda bütçelerden araç gibi bazı kalemlerin çıkartılarak, diğer başvuru sahiplerine de para ayırmak ve verilebilecek en fazla sayıda proje desteğini sağlamayı amaçladıkları belirtiliyor.
  Gördüğünüz gibi tatsız bir durum yok. Sadece biraz beklemek gerekiyor. Mutlaka telefonlarınızı cevaplayınız. İyi çalışmalar

 80. Halit diyor ki:

  Naci bey çok TSK ler bundan sonrada aldığınız kulis bilgilerini paylasirsaniz seviniriz k.i.b
  B

 81. Halit diyor ki:

  Naci bey selahattin bey artık yorum yapmiyorsunuz 🙁 beni hala arayan soran yok 🙁 ne dersiniz bu duruma ? Aranan karın bütçeleri bayağı kesilmiş. Benim projem sut sığırcılığı tesis ileri büyük ölçekli bugüne kadar aranmadigima gore artik umudu mu keseyim mi 🙁

 82. Naci diyor ki:

  Bizim dosyaların aranması da kesildi. 9000 civarında proje olduğunu duyduk. Tabi bu kadar projenin olumlu yada olumsuz olarak aranması zaman alacaktır. Biz de bekliyoruz. Biraz daha sabır.

 83. Muhammet diyor ki:

  Naci bey 1 çağrı için mi 9 bin proje almışlar halit bey bende Erzurum içşn süt sığır işletmesine başvurdum bir an önce açıklama yapsalar olumsuz ise tkdk ya başvuru yapsak

  1. Erzurum Global Danışmanlık diyor ki:

   Hangi ilçe sizin ki

   1. Muhammet diyor ki:

    Erzurum yakutiye Yeşilova mah

    1. Global Danışmanlık diyor ki:

     Uygun görmeniz halinde proje yazım ve yürütme konusunda yardmcı olabiliriz. Murat paşa mahalledi murtapaşa iş merkezi kat:6 Yakutiye/ERZURUM

 84. Naci diyor ki:

  TKDK projeleri için süre azaldı. Çizimler bile zor yetişir mevcut işletme ise. O sebeple siz işi şansa bırakmayın bence. Yeni işletme ise çok cazip değil tabiki. Kolay gelsin

 85. özgür diyor ki:

  valla arkadaşlar bende proje yazdım red olanlarda belli olucakmı duyumunuza göre bi tarih varmı saygılar

 86. ahmet diyor ki:

  arkadaşlar her hangi bir bilgi yokmu

 87. ahmet diyor ki:

  sonuçlar açıklanmış galiba

 88. ahmet diyor ki:

  naci bey aranmayanlar iptalmi edildi acaba

 89. adem diyor ki:

  yok arkadaş çıkmaz bu işten bişey kasım dedi yok aralık dedi yok ocak dedi yok hadi bakalım şubatta bitti Zengin arabasını dağdan aşırır züğürt düz ovada yolunu şaşırır

 90. Naci diyor ki:

  Biz de beklemekdeyiz. Birkaç kişi arandı. Mart ayı içerisinde hepsi belli olacak şeklinde bir bilgi aldık ama aranan numaralar da şu an cevap vermiyor. Ne yapmak istediklerini biz de anlamadık. Eksik evrağı olanları arıyoruz demişler. Ama istenen evrakları zaten başvuru aşamasında göndermiştik. Bütçelerde revizyon yapılmış. Araç ve kamyonet alımı iptal oldu ama devamı da gelmiyor. Aranan kişiler arandıkları numaralardan yakınları ve arkadaşlarının dosya durumlarını sorsunlar demiştik ama sonuç yok malesef.

 91. ali diyor ki:

  tanapın bu işi kocaman bir masal. bence insanları masrafa sokup emeklerini heba ettiler şimdi kıvırmanın yollarını arıyorlar açık açık söyleyemedikleri için alıştıra alıştıra insanları bıktırarak vaz geçirecekler yazıklar olsun başkada bir şey demiyorum…

 92. osman diyor ki:

  bilgi milgi yok kafadan atıyonuz böyle bir hibede yok gecmiş olun herkese dosyaalrın incelnmesi bukdar sürmez

 93. osman diyor ki:

  dogrudan detklme mazot gübre dosyları böyle sürse pancar paraalrı ozman cifci 2 yılda bir alır ne dosya incelmesiymiş direk vermiycekler bunu diyemiyolar yüzleri yok

 94. osman diyor ki:

  allah başka yerden versin yaptıgımız masrafalrd ahakımız olsun tarları alırken projeyi cizerken 1 ay sürmeyip alıyoalr istekleri gibi kac vadandaşın tapu alıp icnlerken hicte uzun sürmedi yalan herpsi vercekleri felan yok

 95. Halit diyor ki:

  ee arkadaşlar tanap un sessizliğine alıştık da buranın sessizliği kotu oldu 😉 hala bizi arayan soran yok kulis bilgisi aranan vs olan varmı yazın biseler buradan a umuyoruz en azından 😉

 96. adem diyor ki:

  naci bey varmı bir gelişme kulis bilgileri nediyor

 97. Naci diyor ki:

  Bizim Birlik Başkanımız görüşme yaptı. Mart 2018 ayı içerisinde tamamlanacağı yönünde bir bilgimiz var. Bunun haricinde yine telefonlara ulaşılamıyor. Mecburen biraz daha bekleyeceğiz. Her an telefonunuz çalabilir diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

 98. ahmet diyor ki:

  arkadaşlar sonuçlar belli oldu. herkeze yakında kağıtlar gelmeye başlar. gelen kağıtlarda genel geçer cümlelerle reddedildiği yazıyor. güzergahtan geçen dezavantajlı grup içinde olan bütçesi düşük olan çok az sayıda proje onaylandı. traktör vb. araç başvurusu yapanları direk reddettiler. bilginiz olsun.

 99. ahmet diyor ki:

  ahmetbey kesin bilgimi

 100. ahmet diyor ki:

  evet belge gelen arkadaşlarımız var gözümle gördüm

 101. Halit diyor ki:

  Ahmet bey red yazısı gelenler daha önce arananlardanmi yoksa hic aranmayanlardanmi hangi il ? Bide büyük projelerden ne aranan var nede ref yazısı gelen bu duruma ne denmeli acaba? Kurum oniki qya bekletipde bu kadar az proje onaylayacak cesareti bulanır mi acaba ? Eğer boyleyde kanimca en azından bu platformda yazisan arkadaşlar la ornek bi dilekçe hazırlayıp bimer cimer şikayet faks mail atalım bir yıl kadar bunca insani bekletip dalga geçer gibi umutlariyla planlarıyla oyalayip sonunda onaylamadim demesi ne kadar doğru onaylanan proje bu kadar az ise neden bunca ay beklentiler. Ben yinede çıkmamış candan umut kesilmez diyorum ama ne dersiniz onerilerime TSK ler

 102. cahit diyor ki:

  ben bimer e yazdım
  gelen cevap orası özel kuruluş ilgili firmaya mürcaat ediniz diyorlar.

 103. ahmet diyor ki:

  merhaba ilk red yazısı gelenler güzergahta olan tarlasından geçmiş hatta dezavantajlı gruba giren traktör başvuru yapmış ve eksik evrak için aranmamış kişiler. web sayfalarından geçen projeleri ilan etmeleri lazım neden herkese posta gönderip web sayfasında ilan yapmıyorlar sizce? tüm hibelerde web sayfasından ilan yapılır. benim danışman olarak öngörüm güzergah içerisine olup dezavantajlı gruba giren araç hariç ufak bütçeli makine başvurusu yapan az sayıda proje geçirildi. önümüzde seçim var ve tepki almamak için dallandırıp budaklandırmadan konuyu kapatmak istiyorlar.

  1. Uygur diyor ki:

   Ahmet bey
   Açıklanan hangi
   İl olduğu yazarsanız
   Bizide bilgilendirmiş olursunuz
   Teşekkürler

 104. ahmet diyor ki:

  bizim projeler içerisinde güzergahta olan var olmayan var, traktör başvurusu olan var olmayan var, düşük bütçeli olan var olmayan var, dezavatajlı gruba giren var girmeyen var, kısaca sektörlerle ilgili çok çeşitli projelerimiz var ve eksik evrak dedikleri olayda geçen projeler arandı bu aramalara göre ve red evrakları gelmeye başlaması durumuna göre öngörüde bulunuyorum.

 105. Uygur diyor ki:

  Ahmet bey
  Hangi İl açıklanan

 106. Ali diyor ki:

  Arkadaşlar erzurumdayım benim projeme red yazısı geldi daha önce arayan soran olmamıştı doğru dürüst neden reddettiklerini bile açıklamamışlar…

 107. Taner diyor ki:

  Aynen hangi il çıkıp çıkmamasını geçtim insanı beklemek merak öldürecek gerçekten bilgisi olan aydınlatsın bizi yazın

 108. Naci diyor ki:

  Herkese kolay gelsin. Danışman olarak benim yüz küsür projem bulunuyor. Her ne kadar dosyaların içeriği birbirinden farklı olsa da; hazırlanış biçimi ve evrak düzeni olarak dosyalar birbirinin aynısı durumdadır. Kopya ve manipülasyona takılmadığı, eksik belge olarak istenen dosyalardan belli oluyor. Örneğin bir arıcının projesinde bir karavan, bir güneş enerji sistemi, kovan ve bazı makine ve ekipmanlar bulunuyor. Projelerde genel olarak bu makine ve ekipmanlar yazılıyor ancak aradaki fark projenin yazılışı ve makine ekipman sayılarıdır. Bir projede 100 adet kovan var ise diğerinde 200 adet kovan bulunmakta ve TANAP tarafından belirlenen 200.000 TL. üst limitine de takılmamaktadır. 100 kovan talep eden bir arıcının projesi ile 200 kovan talep eden bir arıcının projeleri evrak içeriği ve yazılışı itibarı ile aynı iken nasıl ayırt edilip birisi onaylanırken diğeri reddedilecektir. Bu itiraza tabii bir durum oluşturmakta ve dava konusu da olabilmektedir. Spekülatif haberleri bir kenara bırakıp projeler ile ilgili neler yapılabileceğini konuşmak lazım diye düşünüyorum. Vadesi geçmiş vergi borcunuz veya sgk borcunuz bulunmuyorsa, yada yapılandırılmışsa, yüz kızartıcı suçlardan sabıka kaydınız yoksa, başvuru dosyasında bulunması gereken belgeler dosyanızda bulunuyorsa, teknik şartname veya proforma faturalar bulunuyorsa, iş planında makineler ve kapasite seçim gerekçeleri doğru bir şekilde belirtilmişse, proje karlılığı sağlıyorsa projeniz neden reddedilecektir???

  Kendinizin bu şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız, danışmanınıza güveniyorsanız hele hele danışmanın onaylanmış projesi de varsa, ümitsizliğe kapılmayın kesinlikle. Şunu da unutmayın! Karşınızdaki kuruluş hibe kuruluşu değil, doğal gaz boru hattı uygulayıcısı bir firma. Bu dosyaları inceleyen kimlerdir? Projeleri inceleyen kişiler proje konusu alanlarda ne kadar bilgi sahibidir? Bu ekip arıcı mı? hayvancılıkla mı uğraşıyorlar? Tıbbi, aromatik veya süs bitkisi yetiştiricileri midir? Bu işlerin kimyasını bilmeyen kişilerin proje incelemeleri tabiki projeye karşı ön yargılı olacakları ve titiz davranacakları anlamına gelir. Bir kovandan Erzurum şartlarında ne kadar bal üretileceğini bilmeyen birisi; bir sütlük tesisinde yeni doğan planlaması ve yem rasyonu hesaplamalarını yapamayan birinin incelediği projeden ne gibi bir sonuç çıkacaktır?

  Söylemek istediğim herkes projesine sahip çıksın. Projeler iyi bir şekilde hazırlanmış ise projeleriniz onaylanacaktır. İyi bir şekilde hazırlanmış fakat reddedilmişse hiçbir şey bitmiş sayılmaz. Bir de şu durum var ki bir çok proje, işin ehli olmayan kişiler tarafından hazırlandı. Bu dosyalarda da mutlaka problemler yaşanacaktır. Moralinizi bozmayın. İşinizi takip edin. Gerekirse gidip hakkınızı arayın. BİMER’ e yazın. Bir sürü masraf edip, emek harcayıp ümit bağladığınız işi birilerinin insafına bırakmayın derim.

  Hayırlı akşamlar…

 109. Halit diyor ki:

  Naci bey verdiğin bilgiler için TSK ler su ana kadar aranmadik red yazisida gelmedi bu durumda hala umut varmı demek istiyorsun yani ?

 110. Adem diyor ki:

  Sağolun naci bey

 111. ahmet diyor ki:

  naci bey merhaba biz yıllardır bu işi yapan köklü bir danışman firmayız. bizim tanap ta toplam 300 ün üzerinde projemiz var. Bu projelerden ücret alınmadan yazılan tek bir proje bile yok. sen şimdi kurum ağzı ile konuşuyorsun. tanap hibe kurumu değil ise bu işlere hiç girmeyecekti. git her ilçede toplantı yap hibe vereceğim diye ortalığı ayağa kaldır. Sonrada kıvırmanın yollarını ara varmı böyle bir dünya? kurum telefonda bile yalan söylüyor eksik evrakmış ne eksik evrağı ? projesi onaylanlara evrak güncellemesi istediler bu kadar basit. tüm hibe proğramlarında eksik evrak dosyada olmayan evraklar talep edilir. sgk dan borcu çıkmıştır vb. durumlar için evrak güncellemesi proje hayata geçtikten sonra hibe ödemesi yapılacağı zaman istenir. burada bilmeyen insanlara nutuk atmayı bırak lütfen. senin danışman olarak kaç projen arandı eksik evrak istendi? bu arada red yazısı gelen iller kırıkkale, kırşehir, yozgat bilginiz olsun.

 112. osman diyor ki:

  helal ahmet bey bukdar basit cevap bu işte

 113. ahmet diyor ki:

  işin özeti şu arkadaşlar tanap istimlak ettiği yerlerde hibe verip reklam yapmaya çalışacaktı. fakat hibe sektöründe danışmanların varlığını kavrayamadı. sandılar ki köyde yaşayan vatandaşlarımız proje falan yazamaz az sayıda proje gelir. uzun süredir hibe programı açıklanmamıştı ve hibe oranları çok yüksekti danışmanlarda bunu duyunca sahaya indi ve ciddi sayıda proje geldi. şimdi tanap nasıl kıvırsakta bu işin içinden çıksak diye kara kara düşünüyor. iyi hazırlanan projeler geçecek diyorsun naci bey hangi hibe proğramın da iyi hazırlanan tüm projeler geçti ? proje sayısı ve bütçe orantısı ile projelerde eleme yoluna gidilir. sıralama kriterleri diye birşey var dimi ? benim düşüncem ayrılan bütçe çok düşük o sebeple traktör vb. araçlar direk elendi. elimizde birkaç red yazısı var. güzergahta olan, dezavatajlı gruba giren ve bütçesi düşük olan kişilerinde projelerini onaylayacaklar.

 114. Halit diyor ki:

  Erzurumda büyük projeye sut sığırcılığı cumartesi günü red yazısı geldi. Bunlar ne düşünüyorlar parca parcami gönderiyorlar red yazıları neden sitede açıklama yapmıyorlar bu arada bana hala tlf yada red yazısı gelmedi bilmiyorum iyimi değil mi

 115. ahmet diyor ki:

  red yazıları standart yazılıp geçilmiş. Bize ulaşan yazılardaki yazıyı paylaşıyorum.

  bağımsız değerlendiriciler tarafından gerçekleştirilen idari ve teknik değerlendirme sonucunda proje başvurunuz program kapsamında fonlanacak projeler arasında yer alamamıştır.
  proje başvurunuz aşağıdaki nedenlerden bir veya birden fazlası nedeniyle fon almaya hak kazanamamıştır.
  son başvuru tarihi ve saatinden sonra başvuru yapmış olmak,
  idari değerlendirmeyi geçememek,
  (uygun başvuru sahibi olmamak,
  doğru başvuru formunun kullanılmamış olması,
  başvuruya temel olan esas dökümanların eksik olması,)
  teknik değerlendirmeyi geçememek,
  )65 puan ve üstünde puan alamaması,)
  puan sıralamasında 1. hibe çağrısı için ayrılan bütçenin dışında kalmak,
  tanap sosyal ve çevresel yatırım programları 1. hibe çağrısına göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

  eksik evrak için eksik evrağı olanları aradığını söylüyorsun red yazısına evrağın eksik olduğu için elenmiş olabilirsin gibi ibare koyuyorsun ? üstelik çağrı rehberlerinde ve ilanen özellikle belirtiyorsun eksik evrak olursa projeniz reddedilir diye.

 116. ahmet diyor ki:

  eksik evrak yazısını da paylaşıyorum.
  tanap sosyal ve çevresel yatırım programları doğrudan hibe fonlama mekanizması kapsamında 1. hibe çağrısına yapmış olduğunu proje başvurunuz değerlendirme süreçlerinin bir kısmını başarı ile tamamlamıştır.
  tanap sosyal ve çevresel yatırım programlarının genel kriterleri doğrultusunda daha fazla başvuru sahibine yarar sağlamak ve proğram içerisinde bir standart oluşturmak amacıyla proje başvurunuz uzman ekibimiz tarafından incelenmiştir. bu doğrultuda sunmuş olduğunu proje başvurunuzda yer alan bütçe dökümanında bazı revizyonlar yapılmıştır. tarafımızca uygun bulunan bütçe dökümanı incelemeniz için ekte sunulmuştur. yapılmış olan revizyonları kabul ettiğiniz takdirde ek2 talimatlar ve talep edilen belgeler listesinde belirtilen belgeleri 20.02.2018 tarihine kadar aşağıdaki adrese iadeli taahütü posta veya kargo ile göndermeniz veya elden teslim etmeniz gerekmektedir.
  bu yazı proje başvurunuzun değerlendirme süreçlerini başarı ile tamamladığını ve talep edilen belgelerin tarafımıza ulaştırılması gerektiğini iletmek amacıyla gönderilmiş olup hiçbir koşulda hibe almaya hak kazandığınız veya tarafımızla hibe sözleşmesi imzalanacağına dair taahüt içermez.

 117. Naci diyor ki:

  Ben kurum ağzıyla filan konuşmuyorum. Hakkınızı arayın diyorum. İtiraz dilekçesi yazarsınız gelen cevaba göre yargı sürecini başlatırsınız. Ben hibe desteklerinin istisnasız verilmesinden yanayım. Red yazısını ben de gördüm. 1 sayfalık yazı ile gerekçeli karar olmadan proje reddedilmez. Sizi bilmem ama benim dosyalarımda böyle bir durum olursa itirazsa itiraz değilse mahkemeye kadar gider bu iş. Ben işin peşini bırakmam. Kimsenin mağdur olmasına da gönlüm razı olmaz. Burada bunları paylaşıyor olmamın sebebi de her türlü duruma karşı ortak hareket etme kaabiliyeti sağlamaktır. Yoksa birilerinin dosyasıyla neden ilgilenelim. En baştan beri yazdıklarımla en büyük tepkiyi verenlerden biriyim. İstediğim şey insanların şartları sağlaması koşuluyla hakkını araması ve elde etmesidir.

 118. Naci diyor ki:

  Ayrıca burada yazılanları çizilenleri şikayetleri kimsenin ciddiye aldıklarını sanmıyorum. Gelen yazılara göre il ve ilçelerinizde bulunan işinizin birliği ve derneği ile irtibata geçip tepki oluşturun. Dayanaksız olarak bir sayfa yazıyla proje reddedilir mi? Gerekçelerini kişiye özel olarak belirtmeleri gerekir. Ama ben yaptım olduculuğa alıştık biz yıllardır. Bari şu işin peşini bırakmayın derim.

 119. Naci diyor ki:

  Birde diğer illerde onay oranı nedir bilen var mı? Yani 3-5 kişi mi? Bir kısmı mı? Bilen varsa paylaşsın lütfen

 120. ahmet diyor ki:

  bizede hala bir yazı gelmedi

 121. ahmet diyor ki:

  kars

 122. ahmet diyor ki:

  herkesin mail adresi var neden mail atmıyorlar

 123. ahmet diyor ki:

  saçma sapan işler

 124. ahmet diyor ki:

  loto gibi bir şey

 125. Naci diyor ki:

  Ahmet bey dikkat ederseniz başvuru tarih ve saatinden sonra teslim edilen dosyalar elemeye takıldı. Ben Balıkesirde çalışırken teslim süresi bitti ve geri döndük. Biz Giresuna dönerken bazı danışmanlar süre uzatıldı diyerek dosya alıyorlardı. Bundan bahsediyorum. 3 senedir proje toplayıp daha 1 dosya bile teslim etmeyen danışmanlar biliyorum. Buradaki kastım bu. İşini iyi yapanlara tabiki lafım yok. Ehil danışmanları nasıl savunduğumu da yukarıda bulunan büyük harflerle yazılmış paylaşımımda da görebilirsiniz.

 126. ahmet diyor ki:

  naci bey merhaba bizde tarımsal hibelerin şart olmadan çiftçilere verilmesi taraftarıyız. Hibe veren kurumlar çok büyük reklamlar ile tanıtım yapıyorlar. Sınırsız bütçe var ve gelen herkese veriyoruz gibi bir algı yaratıyorlar. proje sayısı çok olunca ve bütçe yetmeyince hemen suçu danışmanlara atıp senin projen danışman yüzünden elendi diyerek bizleri kötülüyorlar. biz danışmanlar birçok hibe proğramı, kanun ve mevzuatı tek başımıza biliyoruz. üstelik bir hibe programında birkaç uzmanın beraber inceleyebildiği projeyi tek başımıza yazıyoruz. kısaca kurumlardaki uzmanlardan daha çok bilgi sahibiyiz ama hep suçlu bizler gösteriliyoruz. çantacı diye tabir ettiğimiz dolandırıcılara bende karşıyım bizim adımızı kirletiyorlar. son olarak bizim projelerde başvuru tarihinden sonra verilmiş projemiz bulunmamaktadır. Red gelen projelerimiz oldu fakat benim öngördüğüm şekilde devam ediyor.

 127. Naci diyor ki:

  Kolay gelsin Ahmet Bey. Bizim projelere de bugün itibarı ile red yazısı gelmeye başladı. Burada belirtilen gerekçelerin hiçbirine uymuyoruz. Bu uygulamaların keyfi olarak yapıldığını düşünüyorum. Belirttiğim gibi bu işin peşini bırakmaya niyetim yok. Gelen yazıda ilk gerekçe olarak projenin zamanında teslim edilmemiş olması gibi bir sebep belirtiliyor ve bu yazıyı alan yatırımcılar bizi dosyayı zamanında teslim etmemek ile suçladı. Ben posta gönderilerini saklamaktayım. Şimdi bu gönderilerin fotokopilerini de dilekçeye ekleyerek itiraz dilekçesi göndereceğim. Teknik değerlendirmede 65 puan altında kalmanın haricinde projelerin reddedilmesi için hiçbir sebep yok. Onun da gerekçesini soracağım. Karşımızda yine muhatap yok. Telefonlara bakılmıyor. Bir sürü masraf ettirdikten sonra nereye kaçacaklar çok merak ediyorum. Dilekçeyi buradan da yazacağım bakalım ne cevap gelecek. Bunun haricinde danışmanlık mesleğinin de içine ettikleri ile ilgili tarafımca bir dilekçe de yazmayı düşünüyorum. Kolay gelsin.

 128. ahmet diyor ki:

  naci bey merhaba aynı sorunlarla bizde karşılaşıyoruz. yatırımcı ilk başlığı okuyup bizi arıyor zamanında teslim etmedin mi diye bizde allahtan başvuru evrakının bir kopyasını elimizde bulundurduk. bizim projelerde de 65 puanlık teknik değerlendirme haricinde eleme yapamazlar. bizde dilekçe ile müracaat etmeyi düşünüyoruz sonuç alabilirmiyiz bilmiyorum. burada hem yatırımcıların hem biz işini iyi yapan danışmanların emeklerini çöpe attılar. herkes için hayırlısı olsun.

 129. Naci diyor ki:

  TANAP DOĞALGAZ İLETİM A.Ş.
  ÇANKAYA / ANKARA
  Konu : Karara İtiraz Hk.

  Tarafınızca düzenlenen Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması kapsamında 1. Hibe Çağrısı için proje müracaatımı gerçekleştirmiş bulunmaktayım. Tarafıma göndermiş olduğunuz 20.02.2018 tarihli yazıdan projemin reddedildiği ve destek almaya hak kazanamadığım anlaşılmaktadır. Bu duruma gerekçe olarak;
  1- Son başvuru tarihi be saatinden sonra başvuru yapmış olmak,
  2- İdari değerlendirmeyi geçememek : Uygun başvuru sahibi olmamak, Doğru başvuru formunun kullanılmamış olması ve başvuruya temel olan esas dokümanların eksik olması
  3- Teknik değerlendirmeyi geçememek : 65 ve üstünde puan alamamak
  4- Puan sıralamasında 1. Hibe Çağrısı için ayrılan bütçenin dışında kalmak
  Şeklinde gerekçeler belirtilmiştir. Bu gerekçelere karşın;
  1- Dosyam son başvuru tarih ve saatinden önce kargoya teslim edilmiştir. Talep edilmesi durumunda gönderi dekontu tarafınıza gönderilecektir.
  2- Tarım bilgi sistemine kayıtlı bir üretici olarak, uzun zamandır mesleğimi icra etmekteyim. Aynı zamanda kayıdım, başvuru tarihine yakın bir zamanda da yapılmamıştır. Kuruluşunuza ait olan veri tabanından küçük ölçekli hibe başvuru formu kullanarak projemi hazırladım ve başvuru rehberinde belirtilen belgelerin tamamı da dosyamda bulunmaktadır. Bu belgeler arasından noter onaylı imza beyannamesi bulunmamakta olup, bu belgenin zorunluluğu proje hazırlama aşamasında tarafınıza sorulmuş ve “Gerçek kişiler için imza beyannamesi alınması zorunluluğu bulunmamaktadır.” Şeklinde bir cevap alınmış ve kuruluşunuz ile yapmış olduğum bilgi alışverişi ile ilgili kayıtlar tarafımda mevcut olup, talep edilmesi durumunda tarafınıza gönderilebilecektir.
  3- Teknik değerlendirmede mali kapasite ve işletme kapasitesi, İlgililik, Yöntem, Sürdürülebilirlik ve Bütçe ve maliyet etkinliği bölümleri göz önüne alınarak proje hazırlanıp, sunulmuştur. Bu bölümler ile ilgili olarak, kuruluşunuzun bölgedeki hedeflerine uygun olarak, icra ettiğimiz mesleğin gerekleri zaten uygunluk arz etmektedir.
  4- Bütün bu işlemlerin yapılması sonucu puanımın düşük olması ve sıralamaya girememem durumu ortaya çıkmaktadır.

  Oysaki aynı gün ve saat içerisinde dosyamızı hazırlamış olduğumuz, yine aynı gün ve saat içerisinde tekliflerimizi almış olduğumuz, aynı gün ve saat içerisinde dosyalarımızı kargoya teslim etmiş olduğumuz, aynı ilçe ve köyde bulunan meslektaşlarımıza eksik evrak bildirimi adı altında bütçe revizyonu ve belge talebi yapılırken, tarafıma red yazısı ulaşmıştır. Birbirimize destek olarak hazırlamış olduğumuz projelerin birinin eksik belge sürecine girerken; diğerinin nasıl reddedildiğini anlayamamış bulunmaktayım.

  Daha önce yapmış olduğum araştırmalarda, projelerin reddedilmesi durumunda dahi, reddedilme gerekçesinin detaylı olarak belirtildiği ve itiraza tabii bir gerekçeli karar metninin yararlanıcıya gönderildiğini bilmekteyim. 20.04.2017 tarihinde son bulan çağrı döneminden bu yana beklediğimiz açıklamalar tarafınızca yapılmamıştır. Kuruluşunuz ile hiçbir şekilde irtibat kurulamadığından, projemiz tarafımızca net bir şekilde olumsuz olarak değerlendirilmemiş ve gerçek anlamda işletmemizin ihtiyacı olan makine ve ekipmanların alımı da ertelenmiş ve bu tarihe kadar hibe desteği alınacağı umudu ile bekletilmiştir. Tam üretim sezonu başlangıcında yapmış olduğunuz bu red açıklaması ile de bu makine ve ekipmanların imkanlar dahilinde temin edilmesi ile ilgili sorunlara sebebiyet vermiş bulunmaktasınız. Ayrıca belge harçları, danışmanlık ücretleri ve projenin hazırlanması ve sunulması için gerekli bir çok şarttan kaynaklanan harcamalar da tarafımızı mağdur duruma düşürmüştür.
  Bu sebeple projemin yeniden değerlendirilmesini ve sonucun aynı olması durumunda gerekçeli kararın tarafıma gönderilmesini
  Arz ederim.

 130. Naci diyor ki:

  Bu dilekçeler gidecek ilden. Bilginiz olsun. Hakkınızı bırakmayın kimsede.

 131. Naci diyor ki:

  Bir danışman olarak da, danışmanlık mesleğini düşürdükleri zor durumu belirten bir yazı yazıp göndereceğim. Başvuru sahiplerinin büyük bir kısmı TANAP sonuçlarını beklediğinden TKDK projelerine müracaat etmediler. TKDK projeleri de 10 gün sonra bitiyor. Çağrıya nasıl yetişilir bilmiyorum ama insanları tam anlamıyla ters köşeye yatırdılar. Tabiki bunun takibi ve telafisi olacaktır. Ben yaptım oldu ile bu işler yürümüyor maalesef.

 132. Muhammet diyor ki:

  Naci bey merhaba:
  Öncelikle eline koluna yüreğine sağlık bende aynı zamanda Erzurum ilinden başvuru yapmış ve red almış proje sahibiyim yukarıda bahsettiğiniz gibi saçma sapan gerekçe ile red almanın yanı sıra tkdk başvurusuda sırf bu yüzden yapamadım söylemek istediğim şey bu konu ile ilgili 1. Çağrıya muhatap olan illlerdeki proje sahipleri olarak karşılıklı geçen proje var ise red edilenleri de karşılaştırarak itirazda bulunmak sizin için irtibat numarası paylaşıyorum 05078639685

 133. nafiz diyor ki:

  arkadaşlar benimde projem aynı basit ve aynı kaçamak cevaplarla dolu yazıyla reddedildi ve bimer e şikayet ettim başkada ne gerekiyorsa yapmaya hazırım birileri öncü olsun gerekirse birlikte hareket edelim.şikayet ettim sonuç değişmez kanaatindeyim ancak bu malum kurumun başında olan ve bu sıkıntıyı yaratan yetkililere en azından haklı bir rahatsızlık verir diye düşünüyorum kimse vatandaşla alay edemez ne demek destan yazmış yollamışsın mertce neden reddettiğini açık açık yazsana…

 134. Uygur diyor ki:

  Bizleri de bilgilendirdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.
  Onaylanan proje hiç yokmu?

 135. Naci diyor ki:

  Arkadaşlar ben bu gece birlik başkanlarımı da alıp Ankaraya gideceğim. Eğer sonuç alırsak paylaşacağım. Proje sahipleri ile de görüştüm. Her türlü destek olduklarını belirttiler. Gerekirse yargı yoluna da gidilecektir. Bence itiraz etmezseniz ve bu dolmayı yerseniz zaten projeniz reddedilecek ama itiraz ve yeniden inceleme talep ederseniz bu TANAP a zaman kazandıracaktır. Gerekirse bulunduğunuz yerlerde birlik sağlayıp şikayetlerinizi bildirin. Ben yarın sonuç alamazsam gazetelerden başlayacağım çalışmaya. Bu durum Ahmet Beyin de dediği gibi danışmanlara duyulan güveni de sarsıyor. Buna izin veremeyiz.

 136. Naci diyor ki:

  Muhammet Bey sonuç alır almaz paylaşacağım mutlaka hayırlı akşamlar

 137. ahmet diyor ki:

  naci bey bize olumlu yada olumsuz bir yazı gelmedi acaba hangi kanalla bunlar bildiriliyor malumatınız varsa bilgilendirirseniz sevinirim tşk

 138. osman diyor ki:

  ankra potlıdan yazıyom henüz bir acıklma bizde yok

 139. Naci diyor ki:

  Posta yoluyla 1 sayfalık saçma sapan bir yazıyla bildiriyorlar. Giresun ilinde yapılan 250 civarında projeden 10-15 taneden fazlası geçmedi diye düşünüyorum

 140. ahmet diyor ki:

  tşk naci bey

 141. adem diyor ki:

  naci bey ankara’dan bi haber varmı

 142. EMR diyor ki:

  Naci bey Ankara da hava nasıl?

 143. abuzer diyor ki:

  yağmurlu

 144. ahmet diyor ki:

  naci bey bize halen daha olumlu yada olumsuz bir yazı gelmedi acaba ne yapabiliriz

 145. Naci diyor ki:

  İtirazlarımızı iletiyoruz. Detaylı bilgi vereceğim. Sonucu olumsuz olanlar mutlaka itirazda bulunsunlar diyorum.

 146. adem diyor ki:

  arkadaşlar devlet değilki özel olursa olur olmazsa olmaz vardır onların bir bildiği olmadı diye oradaki çalışanlar ellerinden geleni yapıyolardır daha ne yapsın insanlar olmadı diye ben itiraz etmem koskoca şirket

 147. ALİ diyor ki:

  Ben itiraz ettim bile. Naci bey duyarlılığınız için teşekkür ederim sizi takip etmeye devam ediyoruz kolay gelsin…

 148. ALİ diyor ki:

  Bence Bu İşi Tümden iptal Etmeliler. sebebine gelince şaibe bulaşmıştır on üç ay bekledik sonuçta red cevabı geldi olsun hayırlısı olsun lakin neden reddedildi bunun cevabınıda veremiyorlar.İPTAL ETMELERİ LAZIM YENİDEN ADAM GİBİ BİR ÇAĞRIYLA BU İŞE BAŞLAMALILAR YOKSA TANAP BU ŞAİBELİ İŞLE ÇOK KÖTÜ ANILACAKTIR…

 149. ALİ diyor ki:

  AYRICA DEVLET BÜYÜKLERİMİZ BU İŞE BİR EL ATSIN ARTIK VATANDAŞI REZİL EDİYORLAR.

 150. Naci diyor ki:

  Bizim sorun yaptığımız şey projelerin onaylanmaması değil. Karşılarındaki insanları ciddiye almamalarıdır. Bilgi Edinme Kanununun vatandaşlarımıza tanımış olduğu haklar nerede kaldı. Bir projeyi reddederseniz bunun gerekçesini bildirmek zorundasınız. Vermiş olduğunuz takvime yine kendinizin uymaması, başvuru sahipleri ile muhatap olmamanız ve saydığım diğer sebepler itiraz etmeye yeterlidir. Başvuru aşamasında sunmuş olduğumuz belgeler mülkiyet durumundan, kimlik ve ikamet bilgilerine kadar birçok bilgi içermekteydi. Bu bilgiler ne oldu? Sormak yasaların size tanımış olduğu bir haktır.

 151. Naci diyor ki:

  Her ne şartla olursa olsun tek tip bir yazıyla dayanağı ve gerekçesi net bir şekilde belirlenmemiş uydurma yazılara tabiki itiraz edeceğiz. 1 yıl bekletip, masraf ettirip, bilgi vermeyip bir uydurma yazıyla işi bu boyuta getirmek insanlarla dalga geçmektir. Köklü olduğu düşünülen ve kurumsal olarak nitelendirilen bu kuruluşlara da yakışmayan davranışlardır.

 152. ALİ diyor ki:

  Naci Bey Geçen Hafta Bimer’e Yazmıştım Konu Hakkında Henüz Bir Geri Dönüş olmadı.Danışmanım itiraz Dilekçesi Hazırlıyor onunla da Hafta Başında Tanap’a itirazda Bulunacağım illede Bize Gerekçesini Sunmaları lazım.Elbette hakkıyla onaylanmış arkadaşlara hayırlı olsun diyorum lakin bizimle ilgili durumda ortada…

 153. Naci diyor ki:

  Ali Bey kolay gelsin. İnşallah emeklerinizin karşılığını alırsınız. Projelerde danışman kaynaklı sorun varsa bildirsinler mağduriyeti bizler giderelim. Eğer ki keyfi uygulama ise

 154. Naci diyor ki:

  Durum kötü. İşin peşini bırakmayacağız. Keyfi uygulamalarla vatandaşın üç beş kuruş parasını çarçur etmek yok öyle.

 155. ahmet diyor ki:

  başbakan açıklama yapmış afrika ülkeleri ve suriyelilere 14.5 milyar dolar yardım yapılmış. burada 1. ve 2. çağrı tüm projeleri onaylasalardı yarım milyar dolar etmezdi. çiftçiye verilen destek bu işte daha konuşmaya gerek varmı?

 156. ali diyor ki:

  Naci Bey Tanap’a Şikayetimi şu an iadeli Taahhütlü olarak Yolladım Bakalım Cevapları ne olacak kimi yada neyi suçlayacaklar gelen cevabı sizinle paylaşacağım…

 157. EMR diyor ki:

  Hayırlı olur inşallah.

 158. Naci diyor ki:

  Hayırlısı olsun. Sonucu bekliyoruz.

  1. Halil diyor ki:

   Hala bi sonuç yokmu naci bey

  2. ali diyor ki:

   teşekkür ederim naci bey tanapa dilekcem ulaştı ama henüz onlardan bir cevap gelmedi.korkarım 26 ay sonra cevap verirler 13 ayda ancak red cevabı aldığımıza göre…

 159. Gültekin Dönmez diyor ki:

  Olumsuz sonuç alan arkadaşlar Tanap 1emi başvurdular Tanap 2 yemi

  1. ali diyor ki:

   benim projem 1, çağrı doğu çağrısınaydı olumsuz cevap aldım diğerlerini bilmiyorum…

 160. Selahattin diyor ki:

  Bizimki onaylandı da ne anladık hala sözleşme gününü bekliyorum araziyi eksem mi ekmesem mi ikilemde kaldım şimdi eksem bu kez ürünü tekrar boz kuşburnu dikimini yap diyecekler ekmesem seneye dikimi yapılacak derlerse bu sezon boş kalacak

 161. adem diyor ki:

  Selahattin bey zor geliyorsa iptal ettirebilirsin çıksa bi türlü çıkmasa bi türlü şükür et onaylandığına

 162. mithat diyor ki:

  Tanap 1 cagriya başvurdum hala aaçıklanmadı.
  Neden bu kadar gecikti
  Yardımcı olur musunuz?

 163. mithat diyor ki:

  Tanap 1 cagriya başvurdum hala açıklanmadı.
  Neden bu kadar gecikti
  Kabul veya ret sonucunu nasıl öğreniyoruz
  Yardımcı olur musunuz?

 164. osman diyor ki:

  selatin beyin projesini iptal etseler bence daha mantıklı böylerine onay veriyolar bunu tespit etseler cok hora gecer

  1. Selahattin diyor ki:

   Kimisi tanap çıktı ama kararsız kaldım dedim diye benim tespit edilmemde yarar var yorumunu yapmış kimisi yalan dolan demiş beyefendi tabap in adresi var ordan beni şikayet edebilirsin no promlem ayrıca benim projem 200 bin liralık bir projeydi traktör 150 bin liralık traktordu traktörü hibeden çıkardılar 50 liralık makine ekipman ve fidan projesi kaldı bu yüzden de ikilem de kaldım dedim şimdi burda sizin için sorun olan ne yâda neden yalan dolan şeyler yazayım

 165. Hasan diyor ki:

  Bazıları bana çıktı ya da çıkmadı demis bana biraz sallama geliyor var mı gerçekten açıklanan .

  1. Selahattin diyor ki:

   Ben bu ayın 18 inde Ankara jw mariot hotelde tanap la sozleşmemi imzaladim

 166. Gültekin Dönmez diyor ki:

  Arkadaşlar Tanap 2 ye başvurup olumlu olumsuz dönüt alan varmı?

 167. osman diyor ki:

  tnapta uyudu milete bundna sona bişi beklmeyin

 168. Serkan Öztürk diyor ki:

  Arkadaşlar doğu çağrısı Sivas Şarkışla dan bana bana çıktı Nisan 19 da sözleşme töreni için Ankara’ya davet ettiler bir otele süreç devam ediyor

 169. Selahattin diyor ki:

  Arkadaşlar 19 nisan 2018 tarihinde yani iki gün önce Ankara jw marriott otelde tanap 1 . çağrı sözleşmesi için imza töreni düzenlendi projeleri onaylananlar ben dâhil sözleşmemizi imzaladik ALLAH hayırlı uğurlu etsin darısı 2.çağri başvuru sahiplerine

  1. Selahattin diyor ki:

   İnanmayanlar varsa resim atabilirim

 170. Selahattin diyor ki:

  Bugün 26 nisan da Ankara da Hilton sa otelde projemizle alakalı kursumuz vardı sayın tanap çalışanları çok sağolsunlar bize çok samimî ve yakın davrandıkları için güler yüzlü karşıladıkları için kendilerine çok teşekkür ediyorum maalesef acilen yola çıkmam gerektiği için o hoş sohbetlerinden erken ayrılmak zorunda kaldım dilerim hepinizin projesi kabul olur bu güzel insanlar la sizlerde tanışma fırsatı bulursunuz

 171. ahmet diyor ki:

  başbakan açıkladı suriyrelilere 34 milyar dolar harcanmış türk parası ile 98 milyar tl gibi bir para harcanmış bu parayı çiftçilere hibe verselerdi 100 tanap çağrısında tüm projeleri onaylarlardı. kısacası ekonomi iyi değil arkadaşlar umudunuzu ne kadar azaltırsanız o kadar daha az hayal kırıklığına uğrarsınız.

 172. ahmet diyor ki:

  özür dilerim türk lirası üzerinden rakamı yanlış yazmışım 136 milyar tl harcanmış. doğu çağrısı için 70 milyon tl verilmiş batı çağrısı içinde bu kadar rakam ayrıldığı söyleniyor. toplamda verilecek paranın 140 milyon tl olduğu ve toplamda 8500 civarı proje olduğu düşünülürse projenizin geçme olasılığı %7 – %8 civarıdır. keşke çiftçi olacağımıza suriyeli olsaydık.

  1. adem diyor ki:

   neyiniz eksik ahmet bey bi söylermisiniz nelerden mahrum kaldınız eve ekmekmi götüremediniz açmısınız başınızı sokacak evinizmi yok hastanedemi kaldınız yoldamı kaldınız sigara kuyruğundamı gaz kuyruğundamı çay kuyruğundamı beklediniz çocuğunuzumu okutamadınız şu anda avrupada asyada orta doğuda latin amerikada her ülkede ekonomik kriz çalkantıları var burda 99 da marmara depreminde devlet yoktu devlet sen neden bahsediyosun malın mülkün olacak ama borcun olmayacak yok öyle bi dünya biz sebze yetiştiricisiyiz para kazandığımız yıllarda oldu zarar ettiğimiz yıllarda oldu ama kalkıpta ülkenin cumhur başkanına küfür etmedik (size ettiniz demiyorum) bu yıl burada dolu afatı oldu doludan ovanın büyük kısmı zarar gördü tarsimli olanların zararları tarsim tarafında karşılan sigartısı olmayanlara devlet 250 tl dönüm başına tohum vs çıkardı bu havadan para yaptır kardeşim sigortanı diyebilir suriyelilere gelince sizin memleketinizda kaçtane suriyeli var suriye iç savaşında emperyalistler ve onların kukla olarak kullandıkları yönetimler eliyle bu zamana kadar yüzbinlerce insan yaşamını yitirdi ölenleri çoğu kadınlar ve çocuklar ülkemizin etrafına bi baksana sağ tarafımız ateş çemberi sol tarafımız ekonomik kriz altımızda kıbrısta ingilizlerle rumların ne yaptığı belli değil üstümüzde ruslara oynan ambargo meselesi var ve sen bunların vatandaş olarak hiç birini hissetmiyosun bu ülkede çalışan çaba gösteren evvel Allah dimdik ayakta adam mazottan dert yanıyo akşam içimiş 10 tane bira vermiş 200 tl para onu görmüyo pavyon pavyon gez bekle işin düzgün gitsin arkadaşlar bi insan işini nasıl bozar ya içki masasında ya kumar masasında yada malum kadının koynunda

 173. ahmet diyor ki:

  adem bey seninle bakış açımız tamemen farklı o yüzden anlaşamayız. neyin eksik diyorsun ya sen zarar etmezsen çok şükür bu senede zarar etmedik der gerçersin. ben atıp tuttuğunuz hollandadaki çiftçi nasıl yaşıyor? avrupa ülkelerinde gelir dağılımı nasıl? nasıl haklara sahipler? nasıl bir hayat yaşıyorlar? bunları sorgularım sen a heber izlersin avrupa açlıktan ölüyor adamlar meyve sebzeyi tane ile alıyor masallarına inanırsın ben bizzat gördüğüm şeylere inanırım. kısacası ekonomik kriz yaşayan biziz. suriyenin bu hale gelmesini sağlayan biziz dış politikalardaki yanlışlar yüzünden bu haldeyiz. çevremde suriyeli çok git gördüklerine sor esad nasıldı diye 1 kişi sana kötü demeyecektir. ben hep övgü dolu sözler duydum. peki esad suriyelilere göre iyi bize göre kötü ise bu savaş kiminle kimin arasında yapılıyor? ben ankarada başkentte yaşıyorum sağlık sorunlarımla ilgili doktor bulamıyorum hep özele gidiyorum. eğitim bitmiş sağlık bitmiş dış politika çökmüş ekonomi çökmüş hukuk çökmüş sen daha neyden bahsediyorsun?

  1. adem diyor ki:

   ahmet bey nasıl böyle düşünebilirsiniz suriyenin bu hale gelmesinin sebebi bizi diye şuanda suriyede bulunan kaçtane avrupa ülkesi var amerikanın 21 tane üssü var rusyanın 12 tane var çin bende varım diyor bir sürü terör örgütü mezra mezra sahiplenmiş suriyeyi bende burda hangi suriyeliye sorsam esada bela okuyo avrupadaki haklara yaşam standartlarına gelince avrupada nekadar bulundunuz veya bulunmadınız bilmem almanyada 1000 kişilik işçi potansiyeli olan fabrikanın kaçtanesi alman veya fıransada kaçtanesi fransız italyada kaçtanesi italyan birliğini başkanı Jean Claude Juncker batmaya mahkumuz bu nüfusla bu gençlikle varacağımız yerlere varamayız Türkleri kendimize örnek almalıyız diyor ve bunu hiç kimse yazmıyor bakın ahmet bey avrupada insanların yaşamlarını devam ettircek olan temel gıdalar et un tuz yağ salça bunlar kamyon kamyon alırsın tek tek sebze meyve diyolar ve sen buna inanmıyosun 3 tne domates 2 biber tek salatalık yani sebze meyve alışverişi bunlar sen sağlık sorunları ile ilgili nasıl doktor bulamıyosun hayret akşam banada hangi doktoru istersin diye sordular eğitim diyosun bak orda katılıyorum üniversiteler olmuş bir terörist yuvası onun için rektör atamalarını direk cumhur başkanı yapsın diye evet dedik hukuk adalet konusundada haklısın adalet biraz daha düzgün işlese ulu önder Atatürkün ismini kullanıp prim yapan teröristler içerde olurdu

 174. ahmet diyor ki:

  senin tezine göre hadi ben kumar oynuyorum, zina yapıyorum, alkol içiyorum o yüzd en rahat ve ferah bir yaşam yaşayamıyorum sen bunları yapmayan biri olarak anlat bakalım nasıl bir hayat yaşıyorsun, ayda kaç gün ailemi alıp şlüks bir restouranta yemeğe gidiyorsun? her sene 5 yıldızlı bir otele aileni alıp tatile gidebiliyorsmusun? hayatında kaç kere yurt dışına tatile gittin? resmi taytillerde hadi hafta sonu falanca yere kaçalım diyebiliyormusun? bankada bir birikimin varmı? iyi bir arabayn evin varmı? çocuklarının her istediğini alabiliyormusun?

  1. adem diyor ki:

   sen bana desenki bundan önce çok refah bir yaşamım vardı her ay ailemi alıp lüks bir restorantta yemek yiyiyordum her yıl beş yıldızlı otele bir ay tatile gidiyodum her yıl bi kaç kez yurt dışına çıkıyodum her resmi tatillerde muhakkak iyi bi yerlere kaçıyodum bankada baya iyi bi birikmişim vardı arabam son modeldi süper evim vardı çocuklarım en iyi okullarda okuyodu AMA ŞİMDİ BU HÜKÜMET GELDİ BEN BİTTİM yani böylemi demek istedin sen şimdi bunları yaşıyodun yapıyodun yani daha önce

 175. ahmet diyor ki:

  ben bundan önce daha rahat yaşıyordum alım gücüm daha fazlaydı. ben diğer hükümetler şöyle iyiydi falan diye savunmuyorum ama bu hükümetinde kötü olmasının savunulacak yanınıda anlamıyorum. neyse bu konuda günlerce konuşsak bir yere varamayız. sözlerimi bir dua ile bitirmek istiyorum ilerde ülke suriyeden daha beter olduğunda Allah c.c. kim sebep olduysa onlara vicdan azabı yaşatsın inşallah.

  1. mevlüt diyor ki:

   ahmet bey cok haklısınız devlete sorarsan ucuyoruz mars a kadar yolu var herhalde

  2. adem diyor ki:

   o dua değil beddua
   dua şöyle olur Allah uzun hayırlı ömürler versin
   beddua ise senin yazdığın oluyo

 176. Mehmet diyor ki:

  Arkadaşlar merhaba,

  İkinci çağrı için TANAP’tan herhangi bir bilgiye ulaşanınız var mı?

  Ayrıca çağrı başvuru dokümanlarını doldurup posta ile Ankara TANAP adresine gönderdim. Hibebis üzerinden başvuru yapmadım. Online başvurunun zorunlu olmadığını hatırlıyorum. Bu konu ile ilgili bilgisi olan var mı?

  1. gül diyor ki:

   Geçen hafta eksik evrak için aradılar 2. çağrı son aşamada dediler.

   1. Mehmet diyor ki:

    Gül Hanım yanıtınız için teşekkür ederiz. Eksik evrak mı yoksa güncel tarihli evrak mı istediler? 1. çağrıda çoğunlukla projesini onayladıklarını evrak için aradılar. Hepimiz için hayırlısı olur inşallah.

 177. Cem diyor ki:

  Arkadaşlar 1.çağrıda evrak eksikdiye arananlarin hepsinin projeleri onaylandımı

  1. osman diyor ki:

   2 cagrıda ccıklanan varmı arkadaşlar

 178. Cem diyor ki:

  2.çağrıda güncel evrak istediler bidaha dönüş olmadı

 179. Adem diyor ki:

  Arkadaşlar varmı 2. Çağrı için bi hayır haber

 180. Naci diyor ki:

  Evet 2. Çağrı da boş çıktı.1. Çağrıda gönderilen aynı tek tip red yazıları göndermişler. Dosyaların red sebebi belli değil. Danışmanlık mesleğini bitirdi ve hibe sisteminin içine ettiler. Gaz borusu döşeyecez diye boruyu vatandaşa döşediler. Bunların vereceği hibe bu kadar olur. Allah belalarını versin.

 181. Naci diyor ki:

  Bilindiği gibi 2017 yılı içerisinde TANAP 2. Çağrısı kapsamında bölgenizde danışmanlık hizmeti vermiş bulunmaktayız. Müracaat sonuçları yazılı olarak ve telefon yolu ile tarafınıza bildirilmektedir. Projelerin onaylanmadığı ile ilgili bilgiler almaktayız. Tarafınıza gönderilen red yazıları tek tip yazı olup her bir başvuru sahibi için aynı belgeyi göndermişlerdir. Bu belgede red sebebi olarak başvuru sahibinin 65 yaş ve üzeri olduğu belirtilmektedir. Hazırladığımız hiçbir projede proje sahibi 65 yaşının üzerinde değildir. Bir diğer gerekçe “uygun başvuru sahibi olmama” tır. Projesini hazırladığımız tüm başvuru sahipleri Tarım Bilgi Sistemine kayıtlı besici, çiftçi ve arıcı olarak uygun başvuru sahibidirler. Detaylı bilgi için Tanap 2. Çağrı Rehberini inceleyiniz. Bir diğer gerekçe “Doğru başvuru formunun kullanılmamış olması”dır. Tüm başvurularımız küçük ölçekli projeler olup, projelerin yedeklerini halen saklamaktayız. Bir diğer gerekçe “Başvuru dokümanlarının eksik olması” dır. Tanap 2. Çağrı Başvuru Rehberinde yer alan ve dosyada bulunması geren tüm belgeler tarafınızdan istenmiş ve yine hazırlanan proje ekinde yine tarafınızca PTT kanalı ile TANAP a gönderilmiştir. Bir diğer gerekçe ” Son Başvuru Tarih ve Saatinden sonra müracaat edilmesi”dir. Tüm başvurular. Tarih ve saate uygun olarak sizler tarafından postaya teslim edilmiş ve gönderi dekontlarını halen saklamaktayız. Son gerekçe “Puan sıralamasında düşük puan almak”tır. Kimler tarafından hangi koşullarda incelendiği bilinmeyen projelerin akıbeti ile ilgili bilgi alamamaktayız. Giresun un da kapsamda bulunduğu dönemde 4 farklı firma tarafından 237 adet proje hazırlanıp sunulmuş ve bunlardan sadece 12 si destek almıştır. 1. Çağrıda ülke genelinden yapılan müracaat sayısı 4500 iken onaylanan proje sayısı 450 civarındadır. Yani projelerin % 90′ ı reddedilmiştir. Reddedilen projeler ile ilgili itiraz dilekçeleri gönderilmiş ancak 5 aydır herhangi bir cevap alınamamıştır. TANAP danışmanları muhatap almamakta, başvuru sahiplerine de projelerin neden reddedildiği ile ilgili net bir bilgi verememektedir. Konu ile ilgili Giresun Arıcılar Birliği Başkanı ile birlikte Ankaraya gidilerek bilgi alınmak istenmiş ama bu talep geri çevrilmiştir. Yine konu ile ilgili rapor hazırlanarak bizzat Birlik Başkanımız ve tarafımca TBMM de millet vekillerimize sunum yapılmış ancak herhangi bir sonuç alınamamıştır. Sunumda onaylanan bir proje ile onaylanmayan bir proje karşılaştırılmıştır. Bu duruma göre genç olan yatırımcının projesi reddedilmiştir. Genç olan daha önce müracaat etmiştir. Genç olan belgelerini kendisi alarak göndermiştir. Görüldüğü gibi bu durumun yaş ile belge ile müracaat tarihi ile ilgisi bulunmamaktadır. Tek tip bir yazı ile insanları başından savan TANAP; bu durumun kötü sonuçlarını danışman firmalara yüklemiş ve bu projelerin incelemesini de geciktirerek firmalara ve yatırımcılara büyük zararlar vermiştir. Sizler hibe desteğini alamadığınız için sezonu beklentiyle geçirdiniz ve mağduriyet yaşadınız. Bizler ise sonuçların açıklanma süresi uzadığından dolayı yeni işler alamadık ve firmalarımızın geleceği tehlikeye girmiştir. Karşımızda bir muhatap bulunamayıp, sorularınıza da cevap alamadığınızdan hibe sistemlerine duyulan güven de sarsılmış olup, bu projeler ile danışmanlık mesleğini de bitirmişlerdir. Onca resmi belgenin alınması, geceler boyu hazırlanan projere verilen emekler; masa başında oturup ahkam kesen doğal gazcıların eliyle ziyan olmuştur. Gönderilen dosyaların nasıl ve nerede saklandığı da belli değildir. Nüfus cüzdanı fotokopilerinden tutunda tapu kayıtlarına kadar sunulan bu belgeler nerededir? Her bir projenin incelenerek ayrı ayrı sorunların ortaya konulması gerekmez mi? Bizler bu projelerin hazırlanmasında çok çaba sarfederken, sizler belge temin edip harç yatırırken ümitliydik ancak kuruluş sizlere tek tip uyduruk bir yazı ile insanlarımıza verdiği değeri ortaya koymuştur. Tüm girişimlerimiz sonuçsuz kalmış, bilgi edinme hakkımız engellenmiştir. Bu belgelerin toplanması fişleme midir? TANAP bir kamu kurumu değildir. Bu sebeple bu durumu yutmamanızı ve tepki göstermenizi rica ediyorum. Hazırladığımız dosyalardan reddedilenlerinin, onaylanan dosyalarımızdan hiçbir farkı yoktur. Dosyalar hazırlanırken hiçkimseye öncelik vermedik. Belirttiğimiz hususların aksinin ispat edilmesi durumunda, hazırlanan projelerin masraflarının tarafınıza iade edileceğini beyan ve taahhüt ediyoruz.

  1. Naci diyor ki:

   Balıkesir müracaatları için gönderilen toplu mesajdır.

   1. Mehmet diyor ki:

    Naci Bey bizde Balıkesir, Edirne ve Eskişehir’den başvuru yapan bir grubuz. Eğitim ile ilgili projelerimizi titizlikle hazırladık ve başvurusunu yaptık. Eskişehir’deki okulumuza red cevabı geldi. Bahsettiğiniz gibi genel sebepler red nedeni olarak belirtilmiş. Balıkesir ve Edirne’deki projelerimizden ses yok. Onlardan da cevap alınca sizin yazınıza benzer bir metin ile itiraz edeceğiz. Umudumuz hiç yok ama inşallah bir cevap alabiliriz.

    1. osman diyor ki:

     ankra polatlıdan yazıyom hibe sonuclarını nasıl öreniriz

     1. Mehmet diyor ki:

      Sonuçları maalesef onlar bilgi verinceye kadar öğrenemiyoruz. Posta ile yazı yada mail geliyor. Bekleyeceğiz.

 182. Naci diyor ki:

  Şimdi yatırımcılar dosyaların akıbetini soruyorlar cevap veremiyoruz. Ben dosyaların gönderilmesini yatırımcılara yaptırmıştım. Gönderi dekontlarını da saklamıştım. Gönderilen yazılarda son başvuru tarihinden sonra başvuru yapmak red gerekçesi olarak belirtilmiş. Yatırımcı arayıp benim dosyamı geç göndermişsin diyor. Halbuki kendisi son başvuru tarihinden 1 gün önce göndermiş. Gönderi dekontu elimde. Tabi üzerinden 1.5 yıl geçmiş. Dosyası nasıl gitti, kim gönderdi hatırlamıyor. Elimizde gönderi dekontu olmasa kendimizi ispat edemeyeceğiz. İşte Tanap ın bizi düşürdüğü durum budur.