KOSGEB Ödemeleri Neden Gecikiyor? KOSGEB Ödeme Yapmıyor 2018

KOSGEB ödemeleri neden gecikiyor? KOSGEB ödemeleri ne zaman yapılacak 2018? KOSGEB ödeme yapmıyor, neden? Tüm bu sorulara ilişkin cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

Aşağıda yer alan yorum bölümüne KOSGEB ile ilgili şikayetlerinizi yazabilirsiniz.

KOSGEB Ödemeleri Neden Gecikiyor?

KOSGEB destek programlarından yararlanan KOBİ’ler, gerekli harcamaları yaptıktan sonra bağlı bulundukları müdürlüklere başvuru yaparak ödeme talep etmektedir. Harcama belgelerini müdürlüklere sunduktan sonra vermiş oldukları banka hesaplarına ise KOSGEB ödemelerini beklerler. KOSGEB de hesaplanan destek tutarını, KOBİ’lerin hesaplarına geçer. Böylece ilgili gider kalemlerine ilişkin destek süreci tamamlanmış olur.

Ancak son günlerde, KOSGEB’den destek ödemesi bekleyen KOBİ’ler tarafından ”KOSGEB ödemeleri neden gecikiyor?” sorusu ya da KOSGEB ödeme yapmıyor, şikayeti gelmektedir.

Ödeme sürelerinin oldukça fazla olduğundan dert yanan KOBİ’ler, KOSGEB ödemelerinin geç yapılmasından dolayı mağduriyetlerini dile getirmektedir. KOSGEB ödemelerine güvenerek yapılan harcamaların, kısa sürede KOSGEB’den geri alınması noktasında sıkıntı yaşayan KOBİ’ler, bu durumu çok fazla dile getirmeye başlamışlardır. Biz de bunun sebeplerini araştırdık ve siz değerli okuyucularımıza sunmaya karar verdik.

KOSGEB Ödeme Yapmıyor: Gecikme Nedenleri 2018

KOSGEB’in ödemeleri, bu denli geciktirmesinin altında yatan temel nedenler şunlar olabilmektedir:

 • Bağlı bulunduğunuz müdürlüğün iş yoğunluğunun fazla olması, bu nedenlerden ilkidir. Özellikle doğu bölgelerinde yer alan illere göre batı bölgelerinde yer alan illerdeki KOBİ’ler, daha geç KOSGEB ödemesi alabilmektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir bu illerin başında gelmektedir. Ağrı, Muş, Erzurum gibi illerde faaliyet gösteren KOBİ’ler daha hızlı destek ödemesi alabilmektedir.
 • Belge eksikliği de KOSGEB’in geç ödemesine neden olmaktadır. Bazı KOBİ’lerin dosyalarında sonradan fark edilen belge eksiklikleri tespit edilebiliyor. Bu durumda süreç uzuyor.
 • Müdürlüklerin bütçe yetersizliği de KOSGEB’in ödeme yapmasını geciktiren nedenlerdendir. KOSGEB, belli periyotlarda 81 il müdürlüklerine bütçe tahsis etmektedir. Yani, müdürlüklerin hesaplarında sürekli bütçe bulundurulmamaktadır. Belli periyotlarda, müdürlüklere ”destek ödeme olurları tutarı” kadar bütçe tahsis edilmektedir. Bu nedenle, belgeleriniz hazırsa hemen KOSGEB’e ibraz etmelisiniz ki, ödemeniz için Başkanlık kaynak aktarsın. Kısaca, ödemeleriniz, müdürlüklerin bütçe tahsisini beklemelerinden dolayı da gecikebilmektedir.
 • Terör örgütü bağlantısı olup olmadığının araştırılması da süreci olumsuz etkilemektedir.  KOBİ’lerin terör örgütleri ile bağlantısı olup olmadığının araştırması da ödemeleri geciktirebilmektedir.

KOSGEB Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak 2018?

KOSGEB ödemeleri, belge tesliminden itibaren normal şartlar altında 1 ay içinde yapılmaktaydı. Ancak, yukarıda yer alan nedenler gerekçesiyle son dönemde ödemelerin 6 aya hatta 1 yıla kadar uzayabildiği görülmektedir.

Hatta, bazı KOBİ’ler, ödemelerini bir türlü alamadığını dahi ifade etmektedir. Bu durum, KOBİ’leri oldukça güç durumda bırakmaktadır. Proje yönetimi açısından KOSGEB ödemelerinin yapılmaması, KOBİ’lere oldukça zarar vermektedir.

Projelerin faaliyetlerinin yürütülmesinde mali kaynak oldukça önemlidir. Eğer mali yeterlilik yeteri kadar sağlam olmazsa, proje faaliyetleri ne yazık ki aksayabilmektedir.

Kısa süre içerisinde, KOSGEB ödemelerinin tekrar düzene girmesini bekliyoruz.

Bu konuya ek olarak, KOSGEB parayı ne zaman ödüyor? isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

KOSGEB destekleri 2018 yazımızın inceleyerek tüm KOSGEB desteklerine ilişkin bilgilere toplu halde ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Soru Sor veya Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır..

4 Sorular ve Yorumlar
 1. Demet güney diyor ki:

  Yalan dolan 5 ay oldu hala ödeme bekliyoruz birde kosgeb müdürleri tehdit ediyor bizi şikayet ettiğiniz için ödeme 1 ay daha geçikecek diye . Milleti mağdur etcektiniz ne diye böyle bi işe giriştiniz . Ohal kapsamı denilip duruyor ortada bişe yok bi an once el atın artik

  1. hakan diyor ki:

   demet güney ödemeyi alabildiniz mi?
   ben daha 1 ay oldu başvuralı da ümidimi kesmelimiyim?

 2. Deniz diyor ki:

  Zor durumda bıraktınız bir an önce yatırın parayı fazlasıyla vergi algı verildi onları karşılayamadık daha sizden aldığımızı spotaja veriyiz zaten biran önce cvp

  1. kosgebuzman diyor ki:

   Biz KOSGEB hakkında bilgilendirme platformuyuz. KOSGEB ile bir bağlantımız bulunmamaktadır.